PİSA Nedir Neyi Araştırır Ve Kimlere Uygulanır

Eğitim alanındaki bilgileri ve gelişmeleri Bilginler ekibi olarak Eğitim bölümümüzde siz değerli takipçilerimiz için yayınlıyoruz. Bu yazımızda ise PİSA Nedir Neyi Araştırır Ve Kimlere Uygulanır makalemizi inceleyelim.

OECD PİSA

PİSA genel bir ifadeyle “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olarak geçer. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD, (OECD konulu makalemiz için üzerine tıklayınız)  tarafından üçer senelik dönemler halinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerilerini ölçmektedir.

PISA’nın Amacı Nedir

Pisa’nın bilinmekte olan en temel amacı, öğrencilerin okulda öğrenmiş oldukları bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma yeteneklerine çevirmektir. Ayrıca genç bireylerimizi daha iyi bir şekilde tanımak; onların öğrenme isteklerini ve fikirlerini derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık olarak ortaya koymaktır.

PİSA Neyi Ölçmektedir

PISA Neyi Ölçmektedir

Pisa da zorunlu olarak uygulanan eğitimin sonrasında örgün eğitimlere devam etmekte olan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Fen Bilimleri alanları okuryazarlığı, Matematik okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarına ek olarak öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkında olan görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili tüm bilgiler toplanmaktadır.

Pisa değerlendirmelerinde söz konusu olan okur yazarlık tabiri, araştırmaya tabi tutulan öğrencinin topluma daha etkili bir durumda katılmasını ve katkı sunmasını sağlamak için yazılı kaynakları toplama, kullanma ve değerlendirmesi olarak tanımlanır.

PISA  Kimler Tarafından Yürütülmektedir

Pisa; kısa adı OECD olan “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü”nün bir eğitim araştırması olarak geçer. Bu araştırma, Oecd Eğitim Direktörlüğü’ne bağlı bir durumda devam eden Pisa Yönetim Kurulu tarafından eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Araştırmada kullanılan genel testlerin ve anketlerin gelişim göstermesi, analizlerinin yapılması, uluslararası raporun hazırlanma süreci gibi işlemler, Pisa Yönetim Kurulu gözetiminde belirlenen bir konsorsiyum anlaşmasıyla beraber yürütülmektedir.

İlginizi Çekebilir :  KADEM Nedir Amaçları Faaliyet Alanları Ve Projeleri

Pisa araştırmasında değerlendirmeye tabi olan her ülkede belirlenen ulusal merkezler tarafından yapılmaktadır.

PİSA Hangi Okullarda Uygulanmaktadır

PISA Hangi Okullarda Uygulanmaktadır

Pisa araştırması kapsamında yapılmakta olan gelişim anketleri, ülkemizde Nisan ayında genel olarak uygulanır. Araştırmaya katılan ülkelerde; örgün öğretimde kayıtlı olarak devam eden 15 yaş grubu öğrencilerin bulunduğu tüm okullar: Ortaokul, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi,  Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi bu araştırmaya dahil edilir.

Ülkemizin Bu Araştırmaya Katılma Amacı Nedir

Küreselleşmeye doğru hızla giden dünyada, eğitim alanında yapılan ulusal bazdaki değerlendirmelerin ve çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumlarımızı belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine gereksinim duyulur. Bu sebepten ötürü belirli referans notalarına göre, ülkemizin eğitim alanında ne düzeyde olduğunun, eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir. Ülkemiz de OECD üyesi olarak geçen, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla da bu araştırma içerisinde dahil olmaktadır. Ayrıca bu araştırma 2000 yılından beri yapılmaktadır ve ülkemiz 2003 yılından beri bu araştırmanın içerisinde yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ