Petrol İhraç Eden Ülkeler OPEC Nedir Amaçları Ve Üye Ülkeler

Ekonomi, sanayi ve ticaret alanlarındaki örgüt ve oluşumları Bilginler ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Petrol İhraç Eden Ülkeler OPEC Nedir Amaçları Ve Üye Ülkeler konulu makalemizi inceleyelim.

OPEC Petrol İhraç Eden Ülkeler

OPEC; Dünyadaki petrol rezervlerinin üçte ikisinin sahibi olan dünyanın petrol ihtiyacını karşılayıp ihraç eden bir ülkeler topluluğunun adıdır. Kısaltması kullanılan OPEC’in açılımı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü 1960 yılında kurulmuştur. Irak’ın başkenti Bağdat’ta on iki ülke ile örgütlenen OPEC daha sonra merkezini Cenova’da inşa etmiştir. Fakat daha sonra merkez Avusturya’nın Viyana kentine taşınmıştır. Orjinal adı Organization of Petroleum Exporting Countiries olan örgüt 1960 yılında Irak, İran, Kuveyt, Venezuella, Suudi Arabistan ülkeleri tarafından kurulmuş olup ilerleyen yıllarda dokuz ülkenin daha bu ülkelere katılması ile ülke sayısı on dörde kadar yükselmiştir. Sonradan katılan ülkeleri; Katar, Libya, Endonezya, BAE, Cezayir, Nijerya, Ekvator, Gabon, Angola şeklinde sayacak olsak da bu ülkelerden Endonezya ve Gabon ilerleyen yıllar içinde üyelikleri askıya alınmış ülkelerdir.

OPEC’in Amacı

Petrol üreticisi ve ithalatçısı ülkelere petrol fiyatlarında adil ve güvenilir olmayı, ithalat alan ülkelere ekonomik olarak petrol sunmayı ve petrol alanına yatırım yapan yatırımcıların haklarını korumayı hedeflemiştir. Fakat maalesef yıllar içinde gücü tükenen bir örgüt olmaktan kaçamamıştır.

OPEC’in önde gelenleri yılda iki kez bir araya gelerek ülkelerin üst düzey yöneticileriyle görüşme yaparlar. Kararlar ve belirlenen şartlar bu şekilde yürütülmektedir.

OPEC Kurucu Ülkeleri

Kurucu ülkelerden bahsetmemiz gerekirse;

Venezuela

Nüfusu 29 milyon olan Venezuela dünya petrol rezervlerinin en büyük sahibi konumundadır. Dünya üzerinde bulunan petrollerin %18 oranına hükmeden ülke tahmini olarak 298 milyar 350 milyon varil miktarına sahiptir.

Suudi Arabistan

Nüfusu 30 milyon olan Suudi Arabistan dünya rezervleri sıralamasında Venezuela’dan sonraki sıralamada yer almaktadır. Petrol rezervlerinin %16,17 oranında sahip olan ülke de yaklaşık olarak 298 milyon varil petrol bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Dünya Bankası Nedir Görevleri Ve Dünya Bankasına Üyelik

En çok miktarda Dünya petrol rezervlerine sahip üçüncü ülke OPEC üyeliği bulunmayan Kanada’dır ve %10,93 oranında petrol rezervine sahiptir.

İran

78 Milyon nüfusa sahip  ve sıralamada 4.sırada yer alan İran; 157 milyar 800 milyon varil yaklaşık olarak %9,51 oranında petrol rezervini bünyesinde barındırmaktadır.

OPEC’in Amacı

Irak

Irak OPEC’in kurucu ülkelerinde olmakla birlikte  35 milyon nüfusu ile petrol rezervlerinin %8,69 ‘una  yani yaklaşık olarak 144 milyar 211 milyon varil petrole sahip.

Katar

1961 yılındaa OPEC’e katılan ülke olan Katar nüfusu 2 milyon olan bir ülkedir. Bu ülkenin dünya üzerindeki petrol rezerv oranı %1,52 kadardır ve 25 milyar 244 milyon varil petrole sahiptir.

Libya

Sıralamada 9. sırada yer alan Libya 6 milyon nüfusu ile %2,91 oranında petrol rezervine sahiptir.

Kuveyt

3,5 milyon nüfusu olan Kuveyt sıralamada 6.sırada olarak %6,27 oranında petrol rezervine sahip olup bu oranın karşılığı olarak varil petrol miktarı 104 milyar kadardır.

OPEC Üye Ülkeler

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirliklerinin dünya üzerinde sahip olduğu petrol rezervi %5,89 oranındadır.

Cezayir

OPEC’e katılımı 1967 yılında gerçekleşen Cezayir 38 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Sıralamada 16. sırada yer alan ülkenin petrol sahiplik oranı %0,74‘dür.

Nijerya

Nijerya 181 milyon nüfuslu bir ülke olup 1971 yılında örgüte dahil olmuştur. Sahip olduğu petrol rezev oranı %2,23‘tür ve 10. sırada bulunmaktadır.

Organization of Petroleum Exporting Countiries

Ekvator

1973 yılında OPEC’ dahil olan Ekvator 15 milyon nüfusu ile sıralamada 19. sırada yer alıp sahip olduğu oran %0,53‘tür.

Endonezya

1962 yılında OPEC’e dahil olan Endonezya 255 milyon nüfuslu bir ülkedir. Petrol rezervlerine sahip olduğu oran %0,22 ‘dir.

Gabon

Gabon 1,6 milyon nüfusu ile 1975 yılında örgüte katılmıştır. Son katılımcı ülke olan Gabon, dünya üzerindeki petrol rezervinin 182 milyon varillik kısmına sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ