Pedagojik Formasyon Nedir Nereden Alınır Ve Ne İşe Yarar

Pedagojik Formasyon, Pedagogy ve Formation kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan bu kavram eğitim, bilim ve teknolojisi anlamını taşımaktadır. Öğretmen adaylarının eğitim ve öğretim vermeye başlamadan önce alması gereken eğitim programına pedagojik formasyon eğitimi denmektedir. Bu yazımızda Pedagojik Formasyon Nedir Nereden Alınır Ve Ne İşe Yarar konulu makalemizi inceleyelim.

Pedagojik Formasyon

Pedagojik Formasyon Nasıl ve Nereden Alınır?

Pedagojik formasyon eğitimini eğitim fakültesinde eğitim gören lisans öğrencileri kendi bölüm dersleri içerisinde almaktadırlar. Lisans eğitimlerinde eğitim fakültesi harici bölüm okuyanlar ise 4. Sınıfta veya mezun olduklarında formasyon eğitimi veren bütün üniversitelere başvurarak bu eğitimi alırlar. Her üniversitenin kendi bölüme özel başvuru günleri ve kriterleri bulunmaktadır. Bu Formasyon eğitimini almak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Lisans eğitimden mezun olup bu eğitimi alacak kişiler için mezuniyet ortalaması en az 2,5/4 ya da 60/100 olmasıyla eğitimi verecek üniversiteye başvuruda bulunabilir. Alım işlemleri bu şekilde bazı okullarda bütün öğrencilerde not ortalaması ile gerçekleşirken bazıları kendi üniversite öğrencilerine farklı imkânlar tanımaktadır. Bunun dışında her üniversitenin kendine özgü belirlediği şartlar ile karşılaşılabilir.

Pedagojik Formasyon Ne İşe Yarar?

Bu Formasyon eğitimini alanlar öğretmenlik yolunda bir adım atmış olacaklardır. Okullarda kadrolu öğretmenlik yapmak isteyenler bu eğitimden sonra KPSS yoluyla atanabilirler. Bunun yanında KPSS’ye girmeyi tercih etmeyenler için sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini; almış oldukları formasyon ile elde etmiş olurlar.

Formasyon eğitimi içerisinde Eğitim Bilimine Giriş, Gelişim Psikolojisi, Program Geliştirme ve Öğretim, Ölçme ve Değerlendirme,  Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarım, Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşım, Sınıf Yönetimi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Rehberlik dersleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Gayri Safi Milli Hasıla Nedir Nasıl Hesaplanır

Öğretmenlik mesleğinde mesleki yeterlilikleri kazanmak, eğitim ve öğretim verebilmek için kazanılacak düzen için pedagojik formasyon gereklidir. Üniversiteler farklı zamanlarda kontenjanlar açarak bu eğitime başvuru yapan öğrencilerin şartları sağlamasıyla bu eğitimi vermektedir.

Pedagojik Formasyon Ders İçerikleri Nelerdir?

Pedagojik formasyon eğitimi ders içeriklerine bakıldığında; Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Öğretmenlik Uygulaması, Özel Öğretim Yöntemleri, Eğitim Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Program Geliştirme, Öğrenme Kuram ve Yaklaşımları, Rehberlik, Özel Eğitim Dersleri ve Seçmeli Dersler şeklinde olmaktadır. Üniversitelerin programlarına ve müfredatlarına göre ders saatleri isimleri ve bölümleri değişkenlik göstermektedir.

Pedagojik Formasyon Ders İçerikleri

Formasyon eğitimi vize, final ve bütünleme sınavları yapan bir programdır ve dersleri geçenler sertifika almaya hak kazanır. Üniversitelerin kendi kriterlerine göre farklılık göstererek vize final ve bütünleme sınavları test ya da klasik şekilde olabilmektedir. Bazı üniversiteler bu eğitimde devam zorunluluğu ararken bazıları daha esnek davranabilmektedir. Formasyon eğitiminde bulunan öğretmenlik uygulaması ile belirlenen ilkokul, ortaokul ve liselerde staj yapılmaktadır. Böylece ders anlatan öğretmenlerin gözlenmesi ve öğretmenin belirlediği sürelerde formasyon eğitimini alan kişinin ders anlatması ile öğretmenlik tecrübesi edilmesi sağlanmaktadır.

Formasyon eğitimi veren üniversiteler programı açmadan önce YÖK’ten onay almaktadır. Bu yüzden formasyon veren üniversitelerde güncellemeler yaşanmaktadır. Eğitimi almak isteyen kişiler YÖK’ün resmi internet sitesinden “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı” açacak üniversitelerin listesine ve kontenjanlarına ulaşabilirler. Bahar ve güz dönemlerinde YÖK’ün açıkladığı üniversitelerin duyuru bölümlerinden formasyon eğitimine başvuru tarihlerini takip edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Hayati dedi ki:

  Pedagojik formasyon icin ALES sınavı şartı kaldırıldı mı?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Bir Dönem ALES Şartı İle Alım Söz Konusu idi. Ancak Böyle Bir Durum Şimdi Söz Konusu Değildir. Yani Pedagojik Formasyon İçin ALES Sınavı Şartı Kalkmıştır. Son Dönem Kayıt Yaptıran Adaylar ALES Sınavına Girmeden Not Ortalamaları İle Başvuru Yapmışlardır.

 2. Nefise Şener dedi ki:

  Kendi üniversitemiz dışındaki başka bir üniversiteden formasyon alabildiğimizi yazmışsınız her üniversite kabul ediyor mu ?

 3. Bilginler Net dedi ki:

  Başvuru yapan adaylar kendi üniversiteleri dışında başvuru yaptıkları takdirde diğer üniversiteler tarafından not ortalama sıralamasına göre kabul edilmektedirler.

 4. Serkan dedi ki:

  Bilgiler yanlış vebal alıyorsunuz. Bi kere ortalama 2 ustuyse basvurulabilir. Sadece 2012 de bi seneligine oyle 2,50 sarti koyuldu ancak degisti bu kural.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Merhabalar.Biz yazımızı paylaşırken amacımız vebal almak ya da yanlış bilgi vermek değil buradan okuyucularımıza en doğru ve en geçerli bilgi aktarımı yapmaktır.Türkiye de yaklaşık olarak 193 devlet üniversitesi ve 65 özel üniversite mevcuttur. Biz bilgi paylaşımı yaparken üniversitelerin çoğunluğunun aradıkları kriterlere bakmaktayız.Bazı devlet üniversiteleri 2.00 ortalama ile alırken bazı devlet üniversiteleri 2,50 ortalamaile alım yapmakta, bazı özel üniversiteler de ise bu durum pek önem arz etmemektedir.Son olarak şunu da belirtmek isteriz yazımızı daha dikkatli okursanız son kısımda üniversiteler arasında farklılık olduğunu belirtmiş durumdayız.

BİR YORUM YAZ