Pazarlama Nedir Özet Anlatım

Pazarlama Nedir?

Pazarlama’nın ne olduğuna yönelik olarak pek çok tanım, açıklama ve özellikler bulunuyor. Peki, bu açıklama ve tanımlar çerçevesinde hangileri, ne kadar doğru? İşte burası meçhul. Genelde pek çok pazarlama tanımı yanlış olarak ifade ediliyor. Bu çerçevede de insanların pazarlamaya bakış açıları farklılaşıyor.Peki, bu denli önemli bir konu olan pazarlama ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir? Bunu anlamak için, önce pazarlamanın ne olmadığını anlamamız gerek.

Pazarlama Nedir Kısa ve Özet Bilgiler

Pazarlama Nedir

Pazarlama Ne Değildir?

Pazarlamanın her ne kadar ne olduğunu bildiğimizi düşünsek de, aslında pek çok detayı yanlış tanımlıyoruz. Peki, pazarlama ne değildir? Örneğin, pazarlama satış promosyonu veya reklam değildir. Pek çok insan, pazarlamanın sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünürler. İşte burada yapılan en temel hata da budur. Şimdi size bunu en iyi şekilde örneklendirelim:

 • Amerika’da pazarlama alanında çalışan personellere yapılan anket çalışmalarında, aslında pazarlamayı bilmedikleri ortaya çıkmıştır.
 • Araştırmada, pazarlamanın bir halkla ilişkiler faaliyeti olduğu düşünülmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır. Halkla ilişkiler, insanların akıllarında marka ile ilgili olumlu bir izlenim bırakmaktır.
 • Hizmet, bankacılık ve turizm sektörlerinde çalışan personellerin de, pazarlamayı yeterince bilmedikleri anlaşılmaktadır.
 • Reklam ve halkla ilişkiler, pazarlama açısından iki önemli kavramdır. Ancak pek çok kurumsal işletmede, bu faaliyetleri muhasebe müdürü yerine getirmektedir.

Yukarıda da net bir şekilde gördüğümüz gibi pazarlamanın her daim yanlış anlaşıldığı açıktır. Kapıdan satışların pazarlama olarak tabir edilmesi ise kesinlikle yanlıştır. Peki, bu çerçevede Pazarlama ne demektir?

Pazarlama Ne Demektir?

Misafir veya müşterilerin, neyi sevdiklerinin belirlenmesi, onlara sevdikleri şeylerin sunulmasının sağlanmasıdır. Evet, pazarlama aslında işi bilene göre bir sanattır. Pazarlama ile yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarılamaz. O ihtiyaçlar vardır. Var olmaya devam etmektedir. İşte burada da devreye pazarlama girer. Yani pazarlama, mevcut olan ihtiyaçlara, farklı seçenekler sunar. Bu şekilde de misafir veya müşterilerin neyi istedikleri, onlara ne sağlanması gerektiği net bir şekilde öğrenilmektedir. Bununla beraber bir de pazarlamama faaliyeti vardır. Bu da “demarketing” olarak geçer. Şimdi hem bu kavramdan, hem de pazarlama sürecinden bahsedelim.

 • Bir mal veya hizmetin satılması kadar, satılmamasının istendiği durumlar da olabilir. İşte burada da fiyat artırmak devreye girer. Böylece, satılmaması gereken bir mal veya hizmetin, fiyatının artırılması, “demarketing” yani pazarlamama olarak geçer.
 • Pazarlama, bu kelimeyi en iyi şekilde anlayanlar için bir para kazanma sanatıdır.
 • Reklam, halkla ilişkiler, satış geliştirme ve kişisel satış, pazarlamanın türleridir. Bunları ayrı ayrı pazarlama olarak tanımlamak kesinlikle yanlış olur.
 • Bir insan suya ihtiyaç duyar. Ancak susuzluk gereksinimini karşılamak için farklı seçenekler de bulunur. İşte bir meyve suyu içme fikrini insanlara sunmak da pazarlama olarak adlandırılır. Bu çok da güzel bir örnek oldu. Şimdi en azından pazarlama daha net anlaşıldı.
Pazarlama Hakkında Bilgiler

Pazarlama

Pazarlamanın ne olmadığından, pazarlamanın kelime anlamından ve pazarlamama faaliyetlerinden sizler için yukarıda bahsettik. Buradan sonra devreye, uygulamak ve çeşitlendirmek girer. Yani böylece4P olarak adlandırılan “Pazarlama Karması”karşımıza çıkar. Peki, nedir bu karma?

Pazarlamada 4P Nedir?

Mevcut pazarlama anlayışının planlanması ve uygulanması için, Philip Kotler tarafından tabir edilen 4P, yani pazarlama karması, pazarlama süreci için çok ama çok önemlidir. 4P olmasına etki eden husus ise, kelimelerin İngilizce karşılığının baş harflerinin “P” olmasıdır. Peki, nedir bu karmanın elemanları?

Ürün (Product)

Yeni bir ürünün ne olacağının planlanması, testinin gerçekleştirilmesi, pazara sunulması çerçevesinde içerdiği tüm değerlerin uygulanması, “ürün” kavramının içerisine dâhil olur. Ürün, hizmet kavramını da içerir.

Fiyat (Price)

Bir ürünün satılacağını, satılacaksa bile hangi fiyattan satılacağının belirlenmesi için geçerli olan en önemli süreçtir. Müşteri tipine göre indirim yapılması da bu karma elemanına dâhil olur.

Tutundurma (Promotion)

İşletme-Mal-Hizmet ile belirlenen hedef kitle arasında meydana gelen tüm iletişim seçenekleri, tutundurma olarak adlandırılır.

Dağıtım (Place)

Mal veya hizmetin, müşteri veya misafirlerine ulaşmasına kadar geçtiği bütün evreler, dağıtım kapsamında yer alır. Dağıtımın en önemli amacı, müşteri veya misafire, rahatlık sağlamaktır.

Pazarlama karması elemanlarının pazarlama sürecinde içerdiği önem, net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu nedenle bu karmada yer alan tüm elemanları, ürünün yaşamı sürecinde ele almak gerekir. Zaten işletmeler de bu çerçevede başarılı olmaktadır.

Neden Pazarlamaya Gereksinim Duyulur?

Pazarlama, insanların gereksinim duyduğu ürünleri tespit etmek ve ona yönelik olarak yeni seçenekler sunmak için çok önemlidir. Bu nedenle pazarlama ile müşteri veya misafirlerinize her daim en iyi şekilde hitap edebilirsiniz. Bunun yanında pazarlama ile elde edilen avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • İyi bir ürün üretilebilir. Ancak bu ürünü müşteri veya misafirlere ulaştırmak, bir pazarlamadır.
 • Müşterilerin veya misafirlerin aklında olumlu bir izlenim bırakmak, halkla ilişkilerdir. Halkla ilişkiler de bir pazarlama faaliyetidir.
 • İhtiyaçlar için yeni seçenekler oluşturmak, pazarlamanın görevidir.
İlginizi Çekebilir :  SEGEM Belgesi Nedir Kimler Alabilir Ve Ne İşe Yarar

Pazarlamayı anlamak, pazarlamayı bilmek, size bir değer kazandırır. Bunun için, pazarlamanın ne olmadığını da bilmek gerekir. Müşteri veya misafirlerinizi anlamak da, pazarlamayı bilmekten geçer.

Dijital Pazarlama 

Geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha farklı bir işleyiş ve mantığa sahip olan dijital pazarlama yöntemleri; internet, mobil ve sosyal medya gibi dijital kanallar aracılığı ile yapılmaktadır. Türkiye dahil, birçok ülkede son zamanların en popüler pazarlama türü olan dijital pazarlama, bir şirketin varlığını devam ettirmesi için oldukça önemlidir.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, pazarlama alanında da birçok değişim meydana geldi. Kullanım oranı çoğalan mobil cihazlar, değişen yaşam biçimleri ve kültürel farklılıklar; dolayısıyla pazarlama türlerini de derinden etkiledi. Peki, son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır?

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, dijital kanalları kullanarak verimli bir şekilde pazarlama yapılmasıdır. Dijital kanalların başında ise; sosyal medya, internet ve mobil platformlar geliyor.

Son dönemlerde dijital kanalların artması, aynı zamanda farklı meslek kollarının da ortaya çıkmasını sağladı. Dijital pazarlama uzmanı ve dijital pazarlama ajansları; geleneksel pazarlama yöntemlerinden uzaklaşarak daha etkili ve avantajlı bir şekilde süreci yönetmektedir.

Dijital pazarlama yöntemi, bir markanın ya da şirketin dijital ortamlarda ve platformlarda kullanıcıların ilgisini çekecek biçimde yapılır, marka bilinirliğini arttırır. Aynı zamanda en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemleri arasında yer alan bu yöntem; genellikle hedef kitle odaklı çalışmaları kapsar.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlamanın avantajları, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha fazladır. Düşük maliyet ve yüksek yatırım getirisi başta olmak üzere;

 • Hızlı Sonuç Verir
 • İçerik Performansı Ve Talep Yaratır
 • Ayarlanması Kolaydır
 • Yayınlamak Basittir
 • Kişiselleştirilebilir
 • Küreseldir
 • Daha Fazla Bağlantı Sağlar
 • Küçük Ve Büyük İşletmeler Arasındaki Farklılığı Ortadan Kaldırır
 • 7 gün – 24 saat Kullanılabilmesi gibi avantajları bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Nerede Kullanılır ve Etkisi Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber; geleneksel pazarlama yöntemlerinin etkisi gün geçtikçe azalıyor. Firmalar, dijital pazarlama yoğunlaşmış ve reklam bütçelerinin çok büyük bir kısmını da bu pazarlama alanına ayırmıştır.

Dijital pazarlamanın kullanım alanları, geleneksel pazarlama kanalları olan; radyo, televizyon, yazılı basın ve billboardlar gibi araçların dışındadır. Mobil ortamlar, internet alanları ve diğer interaktif kanallar kullanılır. Aynı zamanda online pazarlama, interaktif pazarlama, web pazarlama ve e-marketing gibi birden fazla isimde anılır.

Dijital pazarlama avantajlarından bir diğeri de; hedef kitlenize her zaman doğru zamanda ve doğru şekilde bağlantı kurabilmenizdir. Bu duruma küçük bir örnek vermek gerekirse; geleneksel pazarlama yöntemlerinden televizyon reklamları; gece geç saatlerde hedef kitlenize doğru bir şekilde ulaşmayabilir. Fakat dijital pazarlamada böyle bir durum söz konusu değildir, doğru hedef kitle seçimi ile 7 gün 24 saat boyunca kitlelere erişim sağlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama nerede kullanılır ve etkisi nedir? sorusuna detaylı yanıt vermek gerekirse; internet sitelerinde, sosyal medya incelemelerinde ve içeriklerinde, mobil uygulama reklamlarında, sözlüklerde ve Youtube gibi video paylaşım platformlarında kullanılabilir.

Gün içerisinde birçok yerde görüp, yine aynı reklam diye serzeniş edilen reklamlar da esasında birer dijital pazarlama örneğidir. Her ne kadar detaylı olarak bakmasanız da, sizde etki yarattığı yadsınamaz bir gerçektir.

Günümüzde birçok kişi, zamanının büyük bir kısmını internette ve sosyal medya platformlarında geçiriyor. Dolayısıyla sürekli karşınıza çıkan reklamlar; bir süre sonra bilinçaltınıza yerleşerek, “en çok tercih edilen” marka olduğu algısını yaratıyor.

Dijital pazarlamanın etkileri yalnızca bununla sınırlı değil, dijital pazarlama aynı zamanda sürekli karşınıza çıkan, reklamlarda gördüğünüz markanın “bilinen, tanınan” bir marka olduğunu bilinçaltınıza yerleştirerek; alışveriş esnasında tercihlerinizin de söz konusu olan markadan yana olmasını etkilemektedir.

Dijital Pazarlamanın Dezavantajları

Dijital pazarlamanın avantajları olduğu gibi, aynı zamanda dezavantajlarıde bulunmaktadır. Dijital pazarlama kampanyalarının kopyalanabilir olması, reklam dağınıklığına neden olması ve profesyonelce yapılmadığı takdirde ciddiye alınmayabilir.

Buna ek olarak; her ürün ve her işletme, dijital pazarlamaya uygun olmayabilir. Ürün ve müşteri analizi en iyi şekilde yapılmalıdır. Örneğin yüksek yaş grubuna hitap eden ürünler için; dijital pazarlama yapmak yanlış bir karar olacaktır. Bu tip ürünlerde içi dijital pazarlama eğitimi alan bir dijital pazarlama uzmanı ile görüşmeli; doğru bir şekilde pazarlama yapmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ