Pazarlama Nedir Özet Anlatım

Pazarlama Nedir?

Pazarlama’nın ne olduğuna yönelik olarak pek çok tanım, açıklama ve özellikler bulunuyor. Peki, bu açıklama ve tanımlar çerçevesinde hangileri, ne kadar doğru? İşte burası meçhul. Genelde pek çok pazarlama tanımı yanlış olarak ifade ediliyor. Bu çerçevede de insanların pazarlamaya bakış açıları farklılaşıyor.Peki, bu denli önemli bir konu olan pazarlama ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir? Bunu anlamak için, önce pazarlamanın ne olmadığını anlamamız gerek.

Pazarlama Nedir Kısa ve Özet Bilgiler

Pazarlama Nedir

Pazarlama Ne Değildir?

Pazarlamanın her ne kadar ne olduğunu bildiğimizi düşünsek de, aslında pek çok detayı yanlış tanımlıyoruz. Peki, pazarlama ne değildir? Örneğin, pazarlama satış promosyonu veya reklam değildir. Pek çok insan, pazarlamanın sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünürler. İşte burada yapılan en temel hata da budur. Şimdi size bunu en iyi şekilde örneklendirelim:

 • Amerika’da pazarlama alanında çalışan personellere yapılan anket çalışmalarında, aslında pazarlamayı bilmedikleri ortaya çıkmıştır.
 • Araştırmada, pazarlamanın bir halkla ilişkiler faaliyeti olduğu düşünülmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır. Halkla ilişkiler, insanların akıllarında marka ile ilgili olumlu bir izlenim bırakmaktır.
 • Hizmet, bankacılık ve turizm sektörlerinde çalışan personellerin de, pazarlamayı yeterince bilmedikleri anlaşılmaktadır.
 • Reklam ve halkla ilişkiler, pazarlama açısından iki önemli kavramdır. Ancak pek çok kurumsal işletmede, bu faaliyetleri muhasebe müdürü yerine getirmektedir.

Yukarıda da net bir şekilde gördüğümüz gibi pazarlamanın her daim yanlış anlaşıldığı açıktır. Kapıdan satışların pazarlama olarak tabir edilmesi ise kesinlikle yanlıştır. Peki, bu çerçevede Pazarlama ne demektir?

Pazarlama Ne Demektir?

Misafir veya müşterilerin, neyi sevdiklerinin belirlenmesi, onlara sevdikleri şeylerin sunulmasının sağlanmasıdır. Evet, pazarlama aslında işi bilene göre bir sanattır. Pazarlama ile yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarılamaz. O ihtiyaçlar vardır. Var olmaya devam etmektedir. İşte burada da devreye pazarlama girer. Yani pazarlama, mevcut olan ihtiyaçlara, farklı seçenekler sunar. Bu şekilde de misafir veya müşterilerin neyi istedikleri, onlara ne sağlanması gerektiği net bir şekilde öğrenilmektedir. Bununla beraber bir de pazarlamama faaliyeti vardır. Bu da “demarketing” olarak geçer. Şimdi hem bu kavramdan, hem de pazarlama sürecinden bahsedelim.

 • Bir mal veya hizmetin satılması kadar, satılmamasının istendiği durumlar da olabilir. İşte burada da fiyat artırmak devreye girer. Böylece, satılmaması gereken bir mal veya hizmetin, fiyatının artırılması, “demarketing” yani pazarlamama olarak geçer.
 • Pazarlama, bu kelimeyi en iyi şekilde anlayanlar için bir para kazanma sanatıdır.
 • Reklam, halkla ilişkiler, satış geliştirme ve kişisel satış, pazarlamanın türleridir. Bunları ayrı ayrı pazarlama olarak tanımlamak kesinlikle yanlış olur.
 • Bir insan suya ihtiyaç duyar. Ancak susuzluk gereksinimini karşılamak için farklı seçenekler de bulunur. İşte bir meyve suyu içme fikrini insanlara sunmak da pazarlama olarak adlandırılır. Bu çok da güzel bir örnek oldu. Şimdi en azından pazarlama daha net anlaşıldı.
İlginizi Çekebilir :  Kredi Nasıl İptal Edilir Sözleşmeden Sonra İptal Durumunda Ne Olur

Pazarlamanın ne olmadığından, pazarlamanın kelime anlamından ve pazarlamama faaliyetlerinden sizler için yukarıda bahsettik. Buradan sonra devreye, uygulamak ve çeşitlendirmek girer. Yani böylece4P olarak adlandırılan “Pazarlama Karması”karşımıza çıkar. Peki, nedir bu karma?

Pazarlamada 4P Nedir?

Mevcut pazarlama anlayışının planlanması ve uygulanması için, Philip Kotler tarafından tabir edilen 4P, yani pazarlama karması, pazarlama süreci için çok ama çok önemlidir. 4P olmasına etki eden husus ise, kelimelerin İngilizce karşılığının baş harflerinin “P” olmasıdır. Peki, nedir bu karmanın elemanları?

Ürün (Product)

Yeni bir ürünün ne olacağının planlanması, testinin gerçekleştirilmesi, pazara sunulması çerçevesinde içerdiği tüm değerlerin uygulanması, “ürün” kavramının içerisine dâhil olur. Ürün, hizmet kavramını da içerir.

Fiyat (Price)

Bir ürünün satılacağını, satılacaksa bile hangi fiyattan satılacağının belirlenmesi için geçerli olan en önemli süreçtir. Müşteri tipine göre indirim yapılması da bu karma elemanına dâhil olur.

Tutundurma (Promotion)

İşletme-Mal-Hizmet ile belirlenen hedef kitle arasında meydana gelen tüm iletişim seçenekleri, tutundurma olarak adlandırılır.

Dağıtım (Place)

Mal veya hizmetin, müşteri veya misafirlerine ulaşmasına kadar geçtiği bütün evreler, dağıtım kapsamında yer alır. Dağıtımın en önemli amacı, müşteri veya misafire, rahatlık sağlamaktır.

Pazarlama karması elemanlarının pazarlama sürecinde içerdiği önem, net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu nedenle bu karmada yer alan tüm elemanları, ürünün yaşamı sürecinde ele almak gerekir. Zaten işletmeler de bu çerçevede başarılı olmaktadır.

Neden Pazarlamaya Gereksinim Duyulur?

Pazarlama, insanların gereksinim duyduğu ürünleri tespit etmek ve ona yönelik olarak yeni seçenekler sunmak için çok önemlidir. Bu nedenle pazarlama ile müşteri veya misafirlerinize her daim en iyi şekilde hitap edebilirsiniz. Bunun yanında pazarlama ile elde edilen avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • İyi bir ürün üretilebilir. Ancak bu ürünü müşteri veya misafirlere ulaştırmak, bir pazarlamadır.
 • Müşterilerin veya misafirlerin aklında olumlu bir izlenim bırakmak, halkla ilişkilerdir. Halkla ilişkiler de bir pazarlama faaliyetidir.
 • İhtiyaçlar için yeni seçenekler oluşturmak, pazarlamanın görevidir.

Pazarlamayı anlamak, pazarlamayı bilmek, size bir değer kazandırır. Bunun için, pazarlamanın ne olmadığını da bilmek gerekir. Müşteri veya misafirlerinizi anlamak da, pazarlamayı bilmekten geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ