Parkinson Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık problemleri ve hastalıklar üzerine toplumu bilinçlendirme ve bilgilendirme açısından Bilginler.net olarak Sağlık & Yaşam bölümümüzde siz değerli takipçilerimize nacizane bilgiler vermekteyiz. Bu yazımızda ise Parkinson Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi konulu makalemizi inceleyelim.

Parkinson Hastalığı Nedir

Parkinson Hastalığı Nedir Kısaca

Parkinson hastalığı genel olarak yaşlılarda görülen bir nörolojik problemdir. Daha çok dopamin salgısı üreten beyin hücrelerinin ölümüyle başlayan Parkinson, yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir.

Parkinson, erken teşhis edilmediği takdirde ilerleyen bir hastalıktır ve kişinin motor yeteneklerini kaybetmesine neden olmaktadır. Özellikle el, ayak, çene gibi birçok uzvu istemsizce oynatan Parkinson hastaları, hastalık ilerledikçe yürüme ve konuşma yetilerini kaybederler.

Hastalığa Neden Olan Etkenler

Parkinson, 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığa neden olan etkenlere göz atıldığında, henüz kesin bir sebebin olmadığı anlaşılmaktadır. Daha çok genetik olduğu sanılan Parkinson’un bazı toksinler nedeniyle ortaya çıktığı da ileri sürülmektedir.

Hastalığa neden olan etkenler üzerinde süren çalışmalar şuan için sonuca ulaşmış durumda değildir. Doktorların değerlendirmelerine göre Parkinson’a sebep olan olaylar ortaya çıktığı anda hastalıkla mücadele için büyük bir adım atılacaktır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson olan hastanın dopamin salgıları durma noktasına gelir. Bu sebeple ortaya çıkan ilk belirtiler el ve ayaklarda yaşanan titremelerdir. Ayrıca istemsiz kas kasılmaları, göz kapaklarındaki hareketlenmeler de belirtiler arasında yer almaktadır.

Hastalık ilk başlarda hafif seyrettiğinden tek bir elde ufak titremelerle başlar. Bu nedenle böyle problemleri olanların mutlaka durumu doktorlarına izah etmeleri gerekmektedir.

Bunlar Dışında Parkinson’un Belirtileri;

Hareketlerin yavaşlaması,

İlginizi Çekebilir :  Asperger Sendromu Nedir Nedeni Otizm İle Farkı Ve Tedavisi

Konuşma problemleri, konuşmada güçlük,

El yazısının küçülmesi,

Genellikle koku alma sorunları. Keskin kokulara karşı dahi duyarsızlaşma,

Duruş bozuklukları. Denge ve koordinasyon sağlamada güçlük,

Uykuda istemsiz hareketler,

Yutkunma güçlükleri,

Bazı motor ve psikolojik problemler, depresyon.

Tanı Koyma Süreci

Tanı, genel olarak uzman bir nöroloji doktoru tarafından konulmaktadır. Ancak Parkinson’u belirlemek için yeteri kadar test bulunmamaktadır. Bu sebeple doktorların hasta davranışlarına göre karar vermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bazı fiziksel muayeneler de hastalığın durumu hakkında bazı bilgiler verebilmektedir. MR ve diğer görüntüleme sistemleri Parkinson’u teşhis etmek için fayda sağlamadığı için kullanılmamaktadır. Ancak bazı doktorlar diğer hastalıkları elemek amacıyla bu tarz uygulamalara gidebilirler. Burada önemli olan hastanın doktorunu dinlemesi ve istenilen tetkikleri yaptırmasıdır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson hastalığının kesin olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı uygulamalar, hastalığının gidişatını yavaşlatmak adına kullanılabilmektedir. Aynı zamanda hastanın doktorun tavsiyelerine kesin bir şekilde uyması, daha sağlıklı bir yaşam geçirmesi adına önemlidir. Bununla birlikte beyinde dopamin üretimini tetikleyecek ilaçların düzenli olarak kullanımını da hasta adına büyük önem arz etmektedir.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Bazı çalışmalara göre Parkinson hastalarının düzenli olarak spor yapmaları ve kaslarını güçlendirmeleri hastalığın seyrini bir nebze olsun geciktirecek aktivitelerdendir. Bu nedenle hastanın eve kapanmasından çok hareket etmesi önerilmektedir.

Parkinson’u daha stabil bir hale getirmek için düzenli ve dengeli beslenmenin de önemli olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda hastaların yaşam kalitelerini arttırmak ve mutlu olacakları aktivitelere yönlendirmek doğru bir hamledir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan ALS Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ