Pardus Nedir Ne İşe Yarar Pardus Sürümleri Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Teknoloji alanında bilgi, haber ve yorumları Bilginler ekibi olarak sizlere Bilim & Teknik bölümümüzde aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Pardus Nedir Ne İşe Yarar Pardus Sürümleri Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler makalemizi ele alacağız.

Pardus Nedir

Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş olan Milli işletim sistemi olarak bilinmektedir. Pardus; 2003 senesinde temelleri atılmış Milli işletim sistemi olan, Türkiye’de TÜBİTAK-UEKAE tarafından özenli şekilde geliştirilen, özgür, hızlı kurulum olan, çoklu seçenekleri olan, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere tasarlanmış olan bir sistemdir. Pardus, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir linux işletim sistemidir diyebiliriz. Planlamasına 2003 senesinde tamamen başlanmış olmakla beraber ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te resmi olarak yayınlanmıştır.

Pardus, ilk sürümü nden başlayıp 2011.2 sürümüme kadar geçen sürede herhangi bir başka Linux dağıtımı hedefi alınmadan kendine özgü projelerle geliştirilmekte olmakla beraber 2013 yılında yayınlanan Pardus 2013 sürümü Debian tabanına geçiş yapılmıştır. 2011 senesinin son aylarında ise, TÜBİTAK bünyesinde yeniden yapılanma çalışmaları ile, yönetici ve geliştirici ekip dağıtılarak tavsiyeler yapılmıştır.

2012 yılında TÜBİTAK, Pardus projesi için tekrar gelişim sürecini aktif etmiş ve o güne kadar Pardus projesi kapsamı altında geliştirilmekte olan PİSİ paket yönetim sistemi, ÇOMAR yapılandırma yöneticisi, YALI kurulum aracı, Müdür açılış sistemi, Kaptan ilk ayar sihirbazı ve diğer tüm projeler terk edilerek Debian tabanına geçiş yapılmıştır. Kararlı sürümü 25 Ocak 2013’te tamamen yayınlanmış olan “Pardus 2013 Anadolu Parsı” sürümüyle birlikte artık Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı durumuna gelmiştir.

Terk edilen eski Pardus projeleri ise gönüllüler tarafındna tamamen yürütülmekte olan Pisi Linux projesi adı altında yürütülmektedir. Buna ek olarak yine gönüllülerce yürütülen Pardus Topluluk Sürümü projesinin web sayfasında eski Pardus araçlarının ve gereksinimlerini  Debian tabanı üzerinde kullanılabilmesi için ekstra çalışmalar yapıldığı ve kullanılması mümkün kılının bazı araçların ileriki zamanlarda Pardus Topluluk Sürümüne dahil edileceği hakkında bilgiler verilmiştir.

Pardus Nedir

Pardus; 2003 yılında temelleri atılmış bir kaliteli işletim sistemi olan, Türkiye’de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilmiş olan özgür, hızlı kurulan ve kolay kullanım sunan, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarıın ihtiyaçlarını gidermek için halihazırdaki linux dağıtımlarının üstün özelliklerini içerisinde barındıran, kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlayan açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geçer. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmakta olan 5 ana sürümü ve 9 ara sürümünün olduğunu aktarmak isteriz. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir :  TÜBİTAK Nedir Ve Kurumsal Yapısı Hakkında Bilgiler

Pardus Adı Nereden Gelmektedir

Pardus olarak belirlenen ismin, Anadolu Parsı’nın bilimsel ismi olarak kullanılan Panthera pardus’dan geldiği bilinmektedir.

Mevcut İşletim Sistemimi Silmeden Pardus’u Deneyebilir Miyim

Pardus ‘u ikinci bir işletim sistemi durumunda, mevcut işletim sisteminizin yanına ek olarak kurabilirsiniz. Bu şekilde kurulum yapıldığı zaman, bilgisayar hangi sistemle çalışacağını sizlere soracaktır.

Pardus’un Özellikleri Nelerdir

1- Açık kaynaklıdır.
2- GPL lisanslıdır.
3- Özgürdür.
4- Adını Anadolu panterinin isminden almaktadır.
5- TÜBİTAK-UEKAE tarafından çıkan bir sistemdir.

Pardus Sistem Gereksinimleri

Pardus’un Sistem Gereksinimleri Nelerdir

1- 800 mhz Intel veya amd işlemci (en az 1200 MHz önerilir).
2- 256 MB RAM (512 MB önerilir).
3- En az 4GB boş bellek alanına sahip bir hard disk gereklidir.
4- Pardus sistem gereksinimlerine ulağım sağlamak için internet bağlantısı

Neden Pardus Kullanmalıyım

Milli işletim sistemimiz olan Pardus’a destek vermek, kullanmak için birçok sebebimiz olduğunu söylemek isteriz.

 -Bize has olan milli bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve Tubitak desteği ile beraber gelişim göstermektedir.

– Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistmlerindeki gibi bazı gizli kodları yoktur.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma gibi risklerin olmadığını söylemek isteriz. XP ve Vista gibi çürük yapılı değildir.

Bir kere kurarsınız ve yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından tamamen kurtulursunuz.

-Pardus’u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce CD tak çıkar işlemi ile uğraşmazsınız. Çünkü Pardus akıllı bir sistemdir. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları direkt olarak tanır ve ekstra olarak kurulum gerektirmez.

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabiliyor çünkü açık kaynaklıdır.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da ek olarak tamamen kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD’sinin içindedir ve beraber kurulur.

-Codec yükleme derdiniz gibi durumlar olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır dosyalar halinde gelir.

Pardus’un Enson Sürümleri Hangileridir

1- Kurumsal sürüm olarak: Pardus Kurumsal 2
2- Kişisel sürüm olarak: Pardus 2011.2 Cervus elaphus

Pardus Ücretli Midir Pardus’u Nereden Edinebilirim

Pardus ‘u ücretsiz olarak sürümler sayfası üzerinden indirebilirsiniz.

Pardus Sürümleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ