Oylat Kaplıcaları Efsanesi Ve Konaklama İmkanları

Özellikle kış aylarında tercih edilen tatil mekanlarından olan kaplıcalar; tatilin yanında bir çok hastalığın tedavisinde fayda sağlamaktadır. Bilginler ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde gezilecek görülecek yerleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Oylat Kaplıcaları Efsanesi Ve Konaklama İmkanları makalemizi inceleyeceğiz.

Oylat Kaplıcaları

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı olan Oylat Kaplıcaları da kaplıca başlığı altında sayabileceğimiz ilk isimlerdendir. Romalılar döneminden günümüze kadar geldiği bilinen, tarihi çok eskilere dayanan Oylat Kaplıcaları tarihi bir öyküye sahiptir.

Oylat Efsanesi

Efsaneye göre zamanında Oylat’ın bulunduğu yerlerin hakimi olan Bizans hükümdarının kızı ölümcül bir hastalığa yakalanır. Hükümdar kızını çok sevmektedir ve bu hastalıktan kurtulmak için elinden gelen bütün imkanları kullanır. Kızının hastalığına derman bulabilmek için çevredeki bütün hekimleri seferber eder fakat kimse bu kızcağıza çare bulamaz. Kızın durumu git gide kötüleşir. Sonunda kızının gözünün önünde erimesine dayanamayan hükümdarları için hekimler ormanların içinde Oylat Kaplıcalarının bulunduğu yere getirip kızı bırakırlar. Bırakırken kıza “öl-yat” derler. Kız burada durduğu süre boyunca kaplıcanın suyuyla yıkanır zaman içinde hastalıklarının iyileştiğine ve suyun kıza şifa getirdiğine inanılır. Bu kaplıcanınn isminin de “öl-yat” söyleminden geldiği düşünülmektedir.

Oylat Efsanesi

Oylat Kaplıcaları

Cilt hastalıkları, romatizma, tansiyon, eklem iltihaplanması, strese bağlı rahatsızlıklar, kireçlenme gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olarak kaplıcalar tercih edilmektedir. Oylat Kaplıcaları şifalı sularının yanında Hilmiye Köyünde bulunan Oylat Mağarası, Oylat Şelaleleri, Oylat vadisi ile yeşillikler içinde eşsiz doğa manzaralarına sahiptir. Oylat Mağarası Hakkında detaylı bilgi için Oylat Mağarası makalemizi inceleyebilirsiniz.

Oylat’ın içinde küçük bir Pazar da mevcuttur. Çevre köylülerin doğal ürünlerini sattığı, gelenlerin hatıra olarak alabileceği hediyelik eşyaların bulunduğu Pazar köy pazarı niteliğindedir.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'nin En Büyük İkinci Mağarası Oylat Mağarası Hikayesi Ve Özellikleri

Oylat’a 20 km mesafede olan Hilmiye Köyü doğal güzellikleriyle ön plana çıkar ve ahşap, kerpiç evleriyle göz zevkinize hitap etmektedir. Oylattaki tatilinizde Hilmiye köyüne inerek yeşillikler içinde köy kahvaltısı yapmayı tercih edebilirsiniz.

Konaklama İmkanları

Oylatta konaklamak için tercih edebileceğiniz otellerden bahsedecek olursak; Çağlayan Otel, Aşiyan Otel, Aşiyan Apart Otel, Spa Merkezi (SUGESAM) ‘dır. Çağlayan otelde yarım pansiyon olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği servisi mevcuttur.Bay Bayan termal havuzlara sahip olması başta olmak üzere bir çok donanıma sahip bir oteldir.

Oylat Kaplıcaları İnegöl BURSA

Aşiyan Otel

51 odalı, bay bayan ayrı olarak termal havuz, odalarda bulunan 24 saat sıcak kaplıca suyu gibi özelliklerle müşterilerine hizmet veren otelin yeme-içme hizmeti bulunmamaktadır. Müşterilerin kendi yemeklerini hazırlayabileceği mutfakları odalarında mevcuttur.

Aşiyan Apart Otel

48 standart ve 24 tane aile odasıyla hizmet veren otel termal havuzları, odada bulunan mutfak, buzdolabı ve diğer müşterilerin ihtiyacı olabilecek donanımlarla hizmet vermektedir.Bu otelde de müşteriler yeme- içme ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır.

Spa Merkezi (SUGESAM)

2 saatlik kullanım süresi en az olmak üzere hizmet veren tesis üç farklı oda tipine sahiptir. Kullanım ücretleri 100,120 ve 150 tl olarak değişkenlik gösterir. Müşteriler için havlu, bornoz gibi hizmetler mevcuttur.

Kültürel ve sosyal olarak bir marka olma yolunda ilerleyen bu oteller geçen zamanlar içine sürekli kendini yenileyen ve insanların sağlıklı, huzur dolu bir tatil geçirmelerini hedef edinen tesislerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ