Oryantiring Nedir Nasıl Oynanır Nerelerde Oynanır Ve Disiplinleri Nelerdir

Spor branşları tanıtımı ve bu branşlar ile ilgili bilgi yorum ve haberleri Bilginler ekibi olarak Spor bölümümüzde sizlere ulaştırıyoruz. Bu yazımızda ise Oryantiring Nedir Nasıl Oynanır Nerelerde Oynanır Ve Disiplinleri Nelerdir inceleyeceğiz.

Oryantiring Nedir

Oryantiring nedir

Aslında uzun bir zamandır ülkemizde uygulanan bir spor ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, askerlik beceri ve yeteneklerini geliştirmek üzere 1970’li yıllardan bu yana uygulanmaktadır. Oryantiring, özellikle Türkiye Oryantiring Federasyonunun kurulmasının devamında, ülkemizde son derece yayın olmaya başlamıştır. Bu spora aslında bir tür ‘’ postmodern çağın izciliği ‘’ de diyebiliriz. Zaten federasyon da, İzcilik Federasyonu bünyesinden ayrılık özel bir kurum olarak devam etmektedir.

Özellikle yön tayini ve doğada hayatta kalma üzerine kurulu olan bir spor dalıdır. Harita ve pusula araçlarını kullanarak harita ve yön tayini becerisiyle hedef bulma üzerine kurulmuş olan zevkli ve aynı zamanda yorucu bir spor dalıdır. 1800’lü yıllarda İsveç’te ortaya çıkmıştır. Oryantiring  İsveçce ‘’ orienteering ‘’ kelimesi üzerinden türemiştir. Uluslararası federasyonca  Koşarak – O, MTB – O, Ski – O, ve Patika – O olmak üzere 3 farklı disiplin üzerine yapılmaktadır. Spor ülkemizde 1970’li yıllarda askeri ve 2000 senesinde sivil klüplere ayrılmıştır. Oryantiring yapan sporcular ise uzaysal anlamda algılama, analitik zekâ, özgüven gibi birçok beceriyi elde etmektedir.

Oryantiring Nasıl Oynanır?

Alana yerleştirilen oryantiring hedefleri harita üzerinde detaylı olarak gösterilir ve bu hedeflerin yerleştirildiği yerin özellikleri hakkında bilgiler verilir. Katılımcılar zamana karşı sırasıyla hedeflere ve pusulaya doğru koşarlar. Hedefler turuncu – beyaz renkte bayraklar olmasıyla beraber, hedefe ulaşınca uyarı sistemi devreye girer. Parkuru doğru olarak tamamlayanların arasında, parkur bitirme süreleri kıyaslanarak sıralamalar meydana gelir.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'nin En Büyük Çınar Ağacı İnkaya Çınarı

Oryantiring Nasıl Oynanır

Oryantiring Nerelerde Oynanır?

Oryantiring haritası çizilmiş olan açık veya kapalı alan fark edilmeden istenilen her bölgede oynanabilir. Genellikle ormanlar, parklar, kampüsler, ve spor alanları gibi yerlerde yapılmaktadır. Ülkemizde 50 kentte çizilmiş bazı haritalar vardır diyebiliriz. Oryantiring antrenmanları ve yarışmaları farklı mevsimler halinde yapılabiliyor. Yarışmanın yapıldığı sürece göre, gündüz veya gece olarak sınıflandırılması yapılır. Ulusal yarışlar ise Ekim ile Mayıs sezonu arasında, okullar arası yarışlar ilkbahar aylarında ve uluslararası şampiyonalar da yaz aylarında yapılmaktadır.

Oryantiring Nerelerde Oynanır

Oryantiring Disiplinleri Nelerdir?

Oryantiring sporunun dört disiplini olduğundan bunlara uygun fizik becerileri olanlar yapabiliyorlar.

Koşarak Oryantiring ( Foot O ) : Hem kas, hem zihin becerileri kullanıldığından yürüyüş ile yapıldığı için, genel olarak çoğu kişi yapabilir.

Kayak ile Oryantiring ( Ski O ) : Kros kayak kullanabilen herkes bunu yapabilir.

Bisikletli Oryantiring ( MTB O ) : Bisiklete binebilen herkes için uygundur.

Patika Oryantiring ( Trail O ) : Engelli ve engelsizlerin aynı anda aynı parkurda olabildiği için, engelli engelsiz herkes yapabilir.

Oryantiring yarışmaları yaş kategorilerine göre yapılır yani herkes aynı yaşta olur ve yarışmalar 10 yaş kategorisiyle başlayıp üst yaş sınırı yoktur. Çocuk yaşta başlayan ve harita okuma yeteneği üst düzeyde olanlarını, başarılı olma ihtimalleri çok yüksektir.

Oryantiring Disiplinleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ