OMEGA 3 Nedir Çeşitleri Faydaları Ve Nelerde Bulunur Detaylı Anlatım

Omega 3 Nedir?

Omega 3 ile ilgili günümüzde pek çok ürünün reklamı yapılmaktadır. Bu yüzden Omega 3 Nedir konusunda tüketiciler de araştırma yapmaya başlamıştır. Bir çeşit yağ asidi olan omega3 hakkında sizlere içerik ve faydaları gibi konularda detaylı bilgiler sunuyor olacağız. Bununla beraber bu asidin hangi besin maddelerinde daha fazla olduğunu ve nasıl tüketilmeleri gerektiğini de aktarıyor olacağız.

OMEGA 3 Nedir

Omega 3 Yağ Asitleri

Karbon, oksijen ve hidrojen atomlarının meydana getirdiği ve suda çözünmeyen moleküler yapılara omega yağ asitleri adı veriliyor. Vücut için faydalı olduğu belirtilen bu asitler, doymamış yağ kategorisi altında incelenmektedir. Bir çeşit polyunsaturated yağı olan omega3, tarihsel bakımdan çok eski zamanlarda keşfedilmiştir. Kendi içerisinde 3 farklı yapıda bulunmakla beraber, vücuda ciddi anlamda fayda sağladığı tespit edimiştir.

Omega 3 İçeriği Bakımından 3’e Ayrılır

Omega 3 içeriği bakımından

 • ALA,
 • EPA,
 • DHA olarak adlandırılır.

Bu yağ asitlerinden ALA bitkilerde bulunmaktadır. Ceviz, keten tohumu, kanola yağu ve soya fasulyesi omega3 bakımından zengindir.

EPA ve DHA ise hayvanlarda bulunur. Kabuklu deniz hayvanları, uskumru, alabalık, somon, ton balığı ve krill yağı, bu kategoride tüketilebilen ürünler arasındadır. Krill yapı, vücut tarafından hızlı bir şekilde sindirilebilir. Balık yağı ise vücutta önce parçalanır ve daha sonra kana karışır.

Omega 3 Faydaları

İltihap önleyici özelliklere sahip olan omega3, birbirinden farklı yararlarıyla dikkat çekmektedir. Omega 3 faydaları ile ilgili olarak öncelikle, iyi bir uyku çekmenize yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde hem uyanıklık hem de uyku evrelerini düzenlediği bilinmektedir. Bununla beraber gün ortasında uyuşuk olmanıza sebep olan stres hormon seviyelerini de düşürebilmektedir.

Davranış Ve Öğrenme Bozukluklarını Giderir

Bireylerdeki davranış bozuklukları ile öğrenme zorluklarını giderdiği bilinen bu yağ asidinin çocuklar üzerindeki faydaları da bir hayli önemlidir. Yüksek miktarda kullanıldığında çocuklarda heceleme ve okuma konusunda ciddi bir gelişim sağladığı tespit edilmiştir.

Omega 3 faydaları nelerdir sorusuyla ilgili olarak, endişe ve depresyon durumlarını yok ettiğini söyleyebiliriz. Beyin hücrelerinin yapısal düzenini iyileştirebilen omega3 ayrıca bireylerin ruh halini geliştirebilmektedir. Bu sayede uyuşukluk, tedirginlik ve mutsuzluk gibi pek çok faktörün ortadan kalkmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Hiv Virüsü Nedir Hiv Virüsü Özellikleri Ve Hiv Döngüsü

Kalp Sağlığına Olumlu Etki Yapar

Omega3, kalp sağlığına da doğrudan olumlu etki yapmaktadır. Kalp sağlığını koruyabilen bu yağ asidi ayrıca kalpteki ritm düzensizliklerini ortadan kaldırabilir. Ek olarak kan basıncını da düşürdüğü bilinmektedir.

Kalp damarları üzerinde de olumlu etkilere neden olan bu yağ asidinin iltihap önleyici olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca damarları daha sağlıklı ve pürüzsüz olarak tutabilmektedir. Yapılan bir diğer araştırmada, omega3’ün, hem erkek hem de bayanların kalp hastalıklarından ölme riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Gebelikte Mutlaka Omega 3 Kullanılmalıdır

Anne adaylarının gebelik döneminde de mutlaka omega3 tüketmesi önerilmektedir. Anne karnındaki bebeklerin gelişiminde son derece yararlı bir etkiye sahip olan omega 3, bebeğin göz ve beyin yapılarının gelişimine olumlu katkıda bulunmaktadır.

Cildi Yenileyici Özelliğe Sahiptir

Cilt üzerindeki etkileriyle de dikkat çeken Omega 3 yağ asidi, cildi yenileyici bir özelliğe sahiptir. Tam doymamış yağ içeriği sayesinde cildin kaybettiği yağları geri kazanabilir ve cilt kuruluğunun da önüne geçebilir. Özellikle zarar görmüş cildin yenilenmesi sürecinde tüketilebilen bu yağ asidinin, cildi dış etkenlerden koruduğu bilinmektedir.

Eklem Ve Kemik Sağlığını Güçlendirir

Eklem ve kemik sağlığını güçlendirebilen omega3, bu bölgelerdeki iltihaplanmalara karşı etkin bir rol oynar. Kemiklerdeki mineralin içeriğini artırmanın yanı sıra güçlü ve sağlıklı kemiklere omega3 sayesinde kavuşabilirsiniz. Ayrıca kemiklerdeki kalsiyum miktarını ciddi anlamda artırır ve kemik erimesi hastalığına karşı direnç oluşturur.

Adet Ağrılarına İyi Gelir

Omega 3 yararları ile ilgili bilgilerimize devam ederken bayanlar için önemli bir sorun olan adet ağrılarına iyi geldiğini söyleyebiliriz. Kanda az bir miktarda bulunduğunda adet ağrılarını artırabilen omega3, yeteri kadar tüketildiğinde bu ağrıları giderebilmektedir.

Kanseri Önleyici Etkisi Vardır

Bu yağ asidiyle ilgili son olarak, kanseri önleyici etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Kolon, göğüs ve prostat kanserine karşı tüketilmesi gereken omega3, kanserli hücrelerin büyümesini engelleyebilir. Kanserin gelişimine sebep olan enzimlerin üretiminin azalmasını sağlayabilen omega3’ü bu yüzden tüketmenizde yarar var.

OMEGA 3 İçeriği

Hangi Gıdalarda Omega 3 Bulunur?

Pek çok balık ve sebze türünde bulunan omega3 için şu gıda listesine göz atabilirsiniz;

 • Balık yağı
 • Brokoli
 • Ceviz
 • Chia tohumları
 • Göl alabalığı
 • Keten tohumu yağı
 • Kanola yağı
 • Orkinoks
 • Ringa balığı
 • Sardalya
 • Somon balığı
 • Soya yağı
 • Soya fasulyesi
 • Süt ürünleri
 • Ton balığı
 • Yumurta
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ