Nüvit Osmay Kimdir Geçmişi Kitapları

Bilginler.net olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli okurlarımıza ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki mihenk taşlarından olan Nüvit Osmay Kimdir Geçmişi Yazarlığı hakkında paylaşımda bulunacağız.

Nüvit Osmay Kimdir Geçmişi Kitapları

Nüvit Osmay Kimdir?

Türkiye için gerçek anlamda önemli kişiler arasında yer alan ve her zaman gelecek nesiller tarafından da tanınacak olan Nüvit Osmay kimdir? 12 Temmuz 1997 yılında kaybedilen en büyük değerlerden birisidir. 1910 yılında İstanbul şehrinde doğumu gerçekleşen Nüvit Osmay, bilim ve teknik alanında Türkiye’nin kazandığı değerler arasında yer alıyor. Ben çok künyeye sahip olan ve yaşadığı süre boyunca bilim ve teknoloji adına büyük başarılara imza atan Nüvit Osmay, bir makina mühendisi olarak yaşamını sürdürmüştür. Eğitim hayatında da başarılara imza atan ve en iyi üniversitelerde okuyarak eğitimini tamamlayan Nüvit Osmay, 1969 yılına kadar devlet demir yollarında çalışmalara imza atmıştır. Bir süre sonra devlet demir yollarından emekli olarak ayrılan Nüvit Osmay, Tübitak’ta bilim ve teknik dergisinin editörü olarak işe başlamıştır.

Nüvit Osmay

Nüvit Osmay’ın Geçmişi

1997 yılında kaybedilen değerlerden biri olan Nüvit Osmay, 1980 yılında Tübitak’ta dergi başında başladığı işinden ayrılmıştır. İşini büyük bir zevkle yapan ve herkes tarafından takdir gören Nüvit Osmay, hayatının çeşitli dönemlerinde kitaplar yazarak yazar olarak da çalışmalara el atmıştır. İnsan Mühendisliği, Düşünce Atlası ve Bach Zamanı ve Yaşamı adlı kitapları ile tanınan Nüvit Osmay, daha pek çok bilinen ve okunan bilim kitapları da yayınlamıştır. Ölümü gelene kadar çalışmalarına ve yayımlamalarına devam eden Nüvit Osmay, popüler bilim yayıncılığında öncülük de yapmış bulunuyor. Dergiler hakkındaki konuşmaları ile dikkat çeken ve toplum önündeki konuşmaları ile duruşu takdir kazanan Nüvit Osmay, çeşitli bilim dallarına yönelerek hayatını daha da geniş kapsamlı bir hayat haline getirmiştir.

Nüvit Osmay Düşünce Atlası

Nüvit Osmay Değerli Bir İnsandır

Türkiye için gerçek anlamda değerli bir insan olan Nüvit Osmay, özellikle de bilim ve teknoloji alanında büyük başarılara imza atmıştır. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında meraklarını bilim ve teknik alanlarına yönelterek gelişmeye devam etmiş bir insandır. Sürekli olarak kurslara katılmaya ve kendini geliştirmeye devam eden Nüvit Osmay, kendi başına da toplum önünde konuşma sanatı başlığıyla kurs açmıştır ve bununla ilgilenen herkes kadroya katılmaya devam etmiştir. Düşüncelerini, bilim ve teknolojiye olan merakını ve araştırmalarını da yayımladığı kitaplarda yazmaya devam etmiştir. Türkiye’nin farklı il ve kentlerini gezerek, kurslarını ve derneklerini kurmaya devam etmiştir. Çeviriler yapmış ve pek çok yabancı kitabı da kendi düşüncelerine yakın olanları çevirerek halka kazandırmıştır.

İlginizi Çekebilir :  20. yüzyılın en etkili iktisatçılarından Paul Samuelson Kimdir ?

Ölümüne Dek Başarılı Bir Hayat

Ölümüne dek başarılı bir hayat sürerek son derece örnek bir kişiliğe sahip olan Nüvit Osmay, dergideki görevinden ayrıldıktan sonra kendini çevirilere ve kurs ve dernek kurmaya adamıştır. Her zaman kurslarının ve kurduğu derneklerin arkasında durmaya devam eden Nüvit Osmay, ölümünden bir zaman önce 900 sayfalık bir kitabın çevirisini tamamlamayı başarmıştır. Yabancı kitaplardan çeviri yaptığı kitapların da yayımlanmasında büyük çabalar sarf etmeye devam etmiştir. Mühendis olarak hayatını sürdürmesi onu her zaman meraka ve başarılı çalışmalara yönlendirmiştir. Her el attığı işten başarıyla ayrılan bir bilim insanı olarak kabul edilmiştir. Dergilerini ve kitaplarını eksimeden ve ertelemeden okurlarıyla buluşturmaya da devam etmiştir. Tübitak’ta yer alan görevinden ayrıldıktan sonra yine boş kalmamış ve çeviriler yapmaya devam etmiştir.

Nüvit Osmay İnsan Mühendisliği

Mühendis Olduğu Kadar Yazar Bir Kişilik

Tüm hayatını bilim ve teknolojiye adayan Nüvit Osmay, yalnızca başarılı bir mühendis olarak değil aynı zamanda bir yazar ve yayıncı olarak da girişimlerde bulunmuş ve başarıyla ayrılmıştır. Hayatının sonuna gelene dek başarılı işlere imza atmaya devam etmiş ve her zaman takdir almıştır. 900 sayfalık çevirisini de yaptıktan sonra, artık kabuğuna çekilmiş ve ölümü beklemiştir. Ancak 85 yıllık hayatında her zaman başarılı olmuş nadir insanlardan birisi olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir. Bilim ve teknolojiye duyduğu merak, heyecan ve ilgi, onu ünlü bir bilimci ve mühendis olarak kabul ettirmiştir. Gazetelerden kitaplara, dergilerden çeviri kitaplara kadar hayatını tamamen çalışmalara adamıştır. Mesleğine dair ve bilime olan merakına dair yazılarını da sürekli olarak yayınlamaya devam etmiştir. Okuyucuları da onu bir hayli sevmiş ve düzenli olarak dergi, kitap ve gazetelerini takip etmeye devam etmişlerdir. Başarılı hayatı 85 yaşında son bulmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ