Nobel Kimya Ödülü Nedir Ve Tarihi Hakkında Bilgiler

Bilim alanındaki bilgi, belge ve gelişmeleri Bilginler ekibi olarak B T T Bilim & Teknik bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Nobel Kimya Ödülü Nedir Ve Tarihi Hakkında Bilgiler konulu makalemizi inceleyelim.

Nobel Kimya Ödülü Nedir

Nobel Kimya Ödülü sahipleri kimya biliminin çeşitli dallarından bilim adamlarına, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl düzenli olarak verilmektedir. Nobel Ödülü, Alfred Nobel’in 1895 tarihli vasiyetinin üzerine; kimya, fizik, edebiyat, barış, ve fizyoloji veya diğer tıp alanlarında olmak üzere, beş dalda seçkin katkılarda bulunanlara verilmeye başlanmıştır.  Alfred Nobel vasiyetinde belirtmiş olduğu üzere, ödülü kazanana İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin belirlediği beş kişilik komite tarafından karar verilir ve ödül Nobel Vakfı tarafından karşılanır.

Nobel Kimya Ödülleri

Nobel Kimya Ödülü ilk kez 1901 senesinde sahibine verilmiştir ve bu ödülü Hollanda’dan Jacobus Henricus van ‘t Hoff isimli bir bilim adamı kazanmıştır. Her ödül sahibi, bir madalya, bir diploma ve miktarı senelere göre değişmekte olan para ödülleri verilmektedir.

Nobel Komitesi

1901 yılında, van ‘t Hoff 150.782 İsveç kronunu almıştır ki bu Aralık 2007 tarihini gösterdiği zaman 7.731.004 İsveç kronuna eşdeğer bir rakamdır. 2008 yılında, bu ödülü alan bilim adamı ise, Osamu Shimomura, Martin Chalfie ve Roger Y. Tsien isimli bireyler olmuştur. Buna bağlı olarak  10.000.000 İsveç kronu ile ödülünü kazanmıştır Ödül töreni; geleneksel bir durum olarak Stokholm’da, Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık tarihinde yapılmaktadır.

Nobel Kimya Ödüllerini Kazananlar

Yirmi beşten fazla kişi organik alanda katkılarından dolayı, Nobel Kimya Ödülü verilmiştir ve bu sayı diğer tüm diğer kimya dallarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan iki Alman’ın, Richard Kuhn (1938) ve Adolf Butenandt (1939), kendi hükümetleri tarafından ödülü kabul etmelerie izin bile verilmemiştir. Sonradan madalya ve diplomları kendilerine teslim edilmiş, fakat paraları bir türlü verilmemiştir. 1958 ve 1980 senelerinde Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanan Frederick Sanger, bu ödülü iki kez kazanan tek kişi olarak tarihe geçmiştir. Nobeli  farklı alanlarda iki kez kazanan ise;

İlginizi Çekebilir :  Usta Öğreticilik Belgesi Nedir Nereden Alınır Ve Ne İşe Yarar

Marie Curie ( 1903’te fizik ödülünü, 1911’de kimya ödülünü ) ve Linus Carl Pauling ( 1954’te kimya ödülünü, 1962’de barış ödülünü ). Bugüne kadar dört kadın Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

 

Nobel Ödül Töreni

Marie Curie (1911), Irène Joliot-Curie (1935), Dorothy Crowfoot Hodgkin (1964) ve Ada E. Yonath(2009). 2017 senesine girildiği andan itibaren Nobel Kimya Ödülü 107 kez verilmiştir ve toplamda 175 kişi bu ödülü almaya hak kazanmıştır. Sekiz yıl Nobel Kimya Ödülü verilmemiştir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Nobel Fizik Ödülü Nedir Ve Nobel Fizik Ödülü Kazananlar konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ