Nobel Fizik Ödülü Nedir Tarihi Ve Nobel Fizik Ödülü Kazananlar

Bilim alanındaki gelişmeleri, haberleri, önemli olayları ve buluşları Bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Nobel Fizik Ödülü Nedir Tarihi Ve Nobel Fizik Ödülü Kazananlar makalesini inceleyelim.

Nobel Ödülü

Nobel Fizik Ödülü Nedir

Nobel Fizik Ödülüİsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından açıklanan ve her yıl İsveç’in başkenti Stokholm’de Alfred Nobel‘in hayata gözlerini yumduğu 10 Aralık tarihinde verilen bir ödül olarak bilinmektedir. Bu ödül, Alfred Nobel’in 1895 senesinde isteği ile beraber başlayan ve 1901 yılından beri verilmeye devam eden 5 Nobel Ödülü‘nden birisi olarak geçmektedir. Diğer kategoriler ise genel olarak:, Nobel Fizyoloji, Nobel Kimya Ödülü, Nobel Edebiyat Ödülü, Nobel Barış Ödülü’dür. İlk Nobel Fizik Ödülü, x-ışını keşfinden dolayı vermiş olduğu hizmetlerden ötürü,  Alman Wilhelm Conrad Röntgen’e takdim edilmiştir. En fazla üç adaya veya bilimsel çalışmaya verilen bir ödül olarak geçmektedir.

Nobel Fizik Ödülü Kazanlarlar

1901 ve 2016 seneleri arasında 110 kez Nobel Fizik Ödülü adaylara verildi. Toplam 204 kişiye verilmekte olan ödüllerde 32’si 2 kişi, 31’i ise 3 kişi arasında paylaştırılmış bir şekilde verilmiştir. Nobel Fizik Ödülü’ne 1956 ve 1972 seneleri arasında layık görülen John Bardeen, aynı dalda iki kez Nobel Ödülü kazanan tek bilim adamı olarak, hafızalara kazındı. 1903 ve 1911’de Nobel’ü kazanan Marie Curie ilk ödülünü fizik, ikinci ödülünü ise Kimya alanında alarak, önemli bir başarıya imza attı.

Nobel Fizik Ödülü Kazananlar

Nobel Fizik Ödülü’nü şu zamana kadar yalnızca iki kadın alırken, bunlar 1903’te Marie Curie, 1963’te Maria Goeppert-Mayer gibi önemli isimlerdir. Fizik Ödülü’nü alan en genç bilim adamı olan Lawrence Bragg olarak biliniyor. Babası William Bragg ile 1915’te Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Lawrence, ödülüne kavuştuğu zaman 25 yaşındaydı. Lawrence Bragg, hala en genç Nobel sahibi unvanını hala elinde tutmaktadır. Nobel Fizik Ödülü verilen en yaşlı bilim insanı ise, 2002’de 88 yaşındayken ödülü alan Raymond Davis Jr. oldu.

Alfred Nobel

Fizik, aile üyelerinin en çok Nobel ödülü aldığı alan ise, 1903‘de Marie ve Pierre Curie çifti Nobel Fizik Ödülü olarak kayıtlara geçmiştir. 1915‘teki ödül William Bragg ile oğlu Lawrence Bragg’a takdim edildi. 1922 yılının Nobel Fizik Ödülü sahibi ise, Niels Bohr’un oğlu Aage N. Bohr, aynı ödülü ise 1975’te aldı. Manne Siegbahn, 1924’te, oğlu Kai M. Siegbahn ise 1981’de Fizik Ödülü’nü almaya hak kazandı. Thomson ailesi de 2 Nobel Fizik Ödülü’ne sahip bir bireydir. Baba J. J. Thomson’a 1906’da, oğlu George Paget Thomson’a ise 1937’de Nobel Ödülü verilmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Yüksek Lisans Nedir Şartları Ve Amacı Nelerdir Yüksek Lisans Master ve Doktora Arasındaki Farklar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nazcato dedi ki:

    Nobel fizik ödülünü John Bardeen’in sadece 1972 yılında sanıyordum 1956 yılında da almış çok teşekkür ederim bu Bilgi için .
    Emeğinize sağlık ,

BİR YORUM YAZ