Nesin Matematik Köyü Nedir Kuruluşu Ve Amacı

Matematiğe adanmış bir hayat ve babasının yoksul öğrencilerin eğitimi ve bakımı için kurduğu vakfın temellerini oluşturduğu Nesin Matematik Köyünü Bilginler.net ekibi olarak Eğitim bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışacağız. Bu yazımızda Nesin Matematik Köyü Nedir Kuruluşu Ve Amacı konulu makalemizi inceleyelim.

Matematik Köyü

Matemetik Köyü Nedir

Babası ünlü türk edebiyatçısı Aziz Nesinin vefatından sonra 1995’te yurduna dönen Ali Nesin, ders verdiği üniversite öğrencilerin eksik ve yetersiz olduğu konulara bakarak, bu öğrencileri öncelikle akşamları olmak üzere ve daha sonra da hafta sonları Nesin Vakfı’nda ağırlamış, bu da yeterli olmayınca 10 yıl boyunca yaz okulları düzenlemiştir. Son üç yılında bütün Türkiye’ye açılan yaz okulları büyük bir ilgi görmüş ve aynı zamanda birçok yerde açılmıştır. Zamanla her yaz konaklanacak, yemek yenilecek, ders yapılacak ve vakit geçirilecek alanların maliyetleri artış göstermiş ve bu da bir sorun olmaya başlamıştır. Sonuçta Matematik Köyü projesinin temelleri atılmıştır diyebiliriz. Mülkiyeti Nesin Vakfında olan Matematik Köyü hayırseverlerin ve halkımızın yardımları ile gönüllü gençlerin emekleriyle imece kavramıyla beraber aktif olmuştur ve 2007 yılından beri gençlere ve matematik sevdalılarına hizmet vermektedir.

Matematik Köyünün Amacı

Kuruluşunda yalnızca Üniversite öğrencilerini hedef alan Matematik Köyü, yoğun talebe dayanamayarak kuruluş kapılarını, lise ve orta okul öğrencilerine de açmıştır ve böylece tüm alanlarda eğitimler verilmeye başlanmıştır.

Amacı araştırmaya yönelik matematiği öğrencilere öğretmek ve matematiği zevkli bir hale getirmektir. Eğitmenler ülkenin ve dünyanın dört bir tarafından gelmekte olan gönüllü akademisyenlerdir.

Matematik Köyü hiçbir şekilde kar amacı gütmez. Genel olarak amacı matematiği gençlere sevdirmektir. Matematiği sevdirmek için özel bir çaba harcanmaz ama matematik için herşey anlatılır. Müfredatlar genel olarak bir konuya bağlı olarak değişmez. Üniversite ve lise giriş sınavlarına yönelik eğitimler verilmez. Yalnızca profesyonel matematik düzeyinde, matematiği gençlere öğretmeyi ve böylece gençleri matematiksel anlamda geliştirmeyi hedeflemektedir.

İlginizi Çekebilir :  Ergonomi Nedir Ve Çalışma Şartlarında Ergonominin Önemi

Fiziksel Koşullar

Nesin Matematik Köyü, Ülkemizin güzide şehirlerinden birisi olan İzmirin Selçuk ilçesine bağlı bulunan Şirince köyünün 1 kilometre uzağında bulunmaktadır. Toplam arazi 31 dönümdür ve doğa ile iç içe konumdadır. İnşaat esnasında çok küçük ve cüzzi bir miktar harici ağaç kesimi olmadığı gibi, kuruluşundan bu yana Matematik Köyüne ve yakın çevreye 4000 üzerinde ağaç ve bitki dikilmiştir.

Matematik Köyü Kütüphanesi

Konaklama tesislerine ek olarak, 2 kapalı derslikler ve 200 kişilik konferans salonunu içerisinde barındıran 7000 kitaplık bir matematik, sanat ve felsefe kütüphane bulunmaktadır. Kadın ve erkek hamamları dışında ek olarak ortak kullanıma açık banyo sayısı 10, tuvalet sayısı ise 12’dir. Koğuşların çoğunun içerisinde ayrı banyo ve aynı zamanda tuvaletler bulunmaktadır. Kışlık kapasitesi 110 ve 80 olan olan iki yemek salonu ve yanında da kafeterya bulunmaktadır.

Nesin Matematik Köyü

Bunlara ilave olarak 5 adet açıkhava dersliği, çalışma seti adını verilen bir açık hava bölgesi, uyku mevkii adı verilen bir başka açıkhava bölgesi ve güneşten korunaklı bir açık hava yemek bölgesi bulunmaktadır. Binalar taştan yapılmıştır. Yaz aylarında öğrenciler çadırlarında gönül rahatlığı ile kalabilirler. Matematik köyünün sesiz köşelerinde öğrencilerin yalnız bir durumda çalışabilecekleri alanlar olduğu gibi, daha kalabalık gruplar olarak da gelebilecekleri bir alan üzerinde yer almaktadır. Matematik köyünün herkese açık bir yer olduğunu söylemek isteriz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Prof. Dr. Ali Nesin Kimdir Hayatı Kitapları Ve Eserleri konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gizem Hoca dedi ki:

    Nesin Matematik Köyü Otantik yapısı ve mükemmel çalışma ortamları ile matematik sevdalılarına kapılarını açmaktadır. Yaz döneminde ziyaret imkanı bulmuş ve hayran kalmıştım. Matematik Köyü Matematiğe gönül verenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

  2. Samet dedi ki:

    Matematik köyü matematiğe gönül vermiş herkesin görmesi gereken bir yer. Prof. Dr. Ali Nesin hocayı kutlarım.

BİR YORUM YAZ