Nazım Hikmet Ran Kimdir Hayatı Eğitimi ve Eserleri

Nazım Hikmet Ran, Türk edebiyatının Romantik Devrimcisi. Bilginler.net olarak Tanıyalım bölümümüzdeki bu yazımızda Nazım Hikmet Ran Kimdir Hayatı Eğitimi ve Eserleri konulu makalemizi inceleyelim.

Nazım Hikmet Ran

Kısaca Nazım Hikmet Ran Hayatı

Nazım Hikmet Ran, 20 Kasım 1901 yılında Selanik’ te doğmuştur. Ailesi tarafından nüfusa 15 Ocak 1902 yılında doğduğu yazdırılmıştır. Türk şair, oyun yazarı romancı ve anı yazarı olarak bilinen Türk Edebiyatçı Romantik Kominist ve Romantik Devrimci olarak anılır. Annesi Ayşe Celile Hanım babası Hikmet Bey’dir. Hikmet Bey Selanik’te Dış İşleri Bakanlığında Çalışan bir memurdur.

Nazım Hikmetin Tutukluluk Yılları

Nazım Hikmet hayatı boyunca birçok kez tutuklanmış, sürgün ve hapis hayatı yaşamıştır. Yasaklı olduğu yıllarda başka isim kullanarak eserler çıkarmıştır. Türkiye’de çağdaş şiirin en önemli isimlerinden ve serbest nazımın ilk uygulayıcısıdır. Dünya çapında adını duyuran Türk şair 20. Yüzyılın en önemli şairlerinden olarak öne çıkmaktadır.

Nazım Hikmetin Eğitimi Ve İlk Yazarlık Yılları

Nazım Hikmet ilk şiirini ortaokula başladığı yıl yazmıştır. 1913 yılında ortaokula başlayan şair, 25 Eylül 1915 yılında Heybeli Ada Bahriye Mektebine girmiştir. 1918 yılında mezun olarak Hamidiye gemisine güverte stajyer subayı olarak atandı. 1921 yılında uygunsuz davranışlarından dolayı ordu ile ilişkisi kesildi.

1920 yılında arkadaşı Vala Nurettin ile birlikte Milli Mücadeleye dahil olmak amacıyla Anadolu’ya geldi. Bolu’da öğretmenlik görevi yaptı. Sonrasında Moskova’ya giderek Doğu Emekçi Kominist Üniversitesinde siyasi bilimler ve iktisat okumaya başladı. Kominizmle burada tanışan Türk edebiyatçı 1921 yılında Moskova’daki devrime şahit oldu.

İlginizi Çekebilir :  Hayallerin Ve Maceraların Efendisi Felix Baumgartner Kimdir

Nazım Hikmetin Tutukluluk Yılları

Kanunisani 1924 yılında şairin yazdığı ilk şiir kitabı Moskova’da sahnelendi. Bunun sonrasında aynı sene içinde Türk şair Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisinde yazarlığa başladı. Burada çalıştığı sürede yazılarından dolayı hapsi istendi. Bunun üzerine Sovyetler Birliğine gitti. 1928 yılında aftan yararlanarak Türkiye’ye geri döndü ve Resimli Ay dergisinde yazarlığa başladı. 1938 yılında tutuklandı ve 12 sene tutuklu kaldı. Bu tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği korkusu ile 1950 yılında Sovyetler Birliğine gitti. 1951 yılında Türk Vatandaşlığından çıkarılmasının ardından dedesi Mustafa Celaledin Paşa’nın Borzecki soyadını aldı. Böylece şair Polonya vatandaşlığına geçti. Fakat Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 2009 yılında Türk Vatandaşlığına geri alındı.

Nazım Hikmet Ran’ın Evlilik Hayatı

Nazım Hikmet’in yaşamında Piraye’ye olan büyük aşkı ile dillere destan olsa da hayatında birçok kadın bulunmuş ve birden çok kez evlenmiştir. Hayatımda en sevdiğim kadın dediği Piraye ile ise 16 yıl evliliklerinde hapis ve sürgün hayatı sebebiyle yalnızca 3 yıl çift olabilmişler, bu evliliğin sonunda Piraye tarafından terkedilmiştir. 1963 yılında geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayata veda etmiştir.

Nazım Hikmet Ran Kimdir

Nazım Hikmet Ran Eserleri

Nazım Hikmet ilk şiirlerini hece ölçüsü ile yazmıştır. Şiirde ilerledikçe hece ölçüsüne takılı kalmamış yeni formlar üzerinde gelişmiştir. Hem içerik hem biçim açısından diğer şairlerden farklı olarak hece ölçüsünden sıyrılarak serbest ölçüyü benimsemiştir. Şiirlerinin çoğu ahenkli biçimlerinin vasıtasıyla sanatçılar tarafından bestelenmiştir.

Türk Şair ve Yazar birçok alanda eserler vermiştir. Mektuplar, şiirler, oyunlar, romanlar, öyküler ve masallar olarak yelpaze çok geniş eserlere sahiptir. Eserleri sadece Türkiye’de değil çevirileri ile Dünya çapında üne sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ