NASA Nedir Kuruluşu Ve Projeleri

Dünyada ve ülkemizde bilim, teknik ve teknoloji alanlarındaki bilgileri ve gelişmeleri Bilginler.net ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise NASA Nedir Kuruluşu Ve Projeleri konulu makalemizi inceleyelim.

NASA Nedir

NASA Nedir Tanıtımı

NASA yani Amerikan Uzay Dairesi, 1958 yılında kurulmuştur. Dönemin Amerikan Başkanı Eisenhower tarafından organize edilen NASA, ilk faaliyetine 29 Temmuz’da başlamıştır. NASA’da Amerika’nın uzay faaliyetleri yürütülmekte ve uzaya dair birçok araştırma yapılmaktadır. Bununla birlikte uzay yolculuğunu sağlayabilecek ateşli roketleme sistemleri de NASA’nın araştırmaları arasındadır.

NASA’nın sivil alanda hizmet vermesi de 1 Ekim 1958 tarihi itibariyle gerçekleşmiştir. Yani 3 aylık süreçte NASA, ilk başta askeri anlamda faaliyetler göstermiştir. Daha çok soğuk savaşın etkilerinin yaşandığı bir dönemde ortaya çıkan kurumun Rusya’ya karşı üstünlük kurmak amacıyla kurulduğu iddia edilmektedir.

NASA Kuruluşu

NASA aslında Amerika’nın ilk kez uzay çalışmaları yaptırdığı kurum değildir. Amerika’da ilk olarak 1915 yılında NACA kurulmuştur. Ancak bu kurumun temel amacı, daha çok savaş uçakları ve ateşli roketler üzerine çalışmalar yapmaktır.

1950’li yıllara girildiğinde II.Dünya Savaşı’ndan sonra bir güç gösterme mücadelesi başlamıştır. Özellikle Amerika ile Rusya, 1990’ların sonlarına kadar sürecek bir rekabet içerisine girmişlerdir. O dönemin bilim insanları, gelişimin uzay teknolojisini keşfetmekle gerçekleşeceğini belirtmiş ve uzayı keşfeden ülkelerin iyi bir ilerleme kat edeceklerini belirtmişlerdir.

1940’lı yıllarda Almanya’dan kaçan mühendis ve bilim adamlarının Amerika’ya gelmesiyle ABD’de uzay teknolojileri üzerine büyük bir atılım yapılmıştır. Bu da jet motorları üretiminin başlamasıyla ilk meyvelerini vermiştir. O dönemin başkanı Dwight Eisenhower, NACA adlı kurumun adını değiştirmiş ve NASA şeklinde yeni bir daire oluşturulması kararını almıştır.

İlginizi Çekebilir :  Pardus Nedir Ne İşe Yarar Pardus Sürümleri Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Açıldığı zamanda toplam 8000 çalışana sahip olan NASA’nın ilk yılki bütçesi 100 milyon Dolar’ın üzerindedir.

Proje ve Programları

NASA’nın kuruluş amaçlarından birisi uzay teknolojisine sahip olmak ve havacılık alanında büyük ilerlemeler kaydetmekti. Bu anlamda özellikle en büyük rakibi Rusya havacılık istasyonunu geride bırakmak isteyen NASA, aldığı desteklerle birlikte “insanlı uçuş programlarını” geliştirmiş ve Ay’a 12 astronot göndermiştir.

NASA’nın bir diğer amacı ise ateşlemeli roketleri olabildiğinde geliştirmek ve savaş teknolojisi alanında çığır açmaktı. Bunun için X-15 gibi devasa roketlerle gerçekleştirmeyi başardılar.

NASA’nın North American X-15 projesi, Mercury Projesi, Gemini Projesi, Apollo Projesi ve Skylab Projesi oldukça dikkat çekti ve 1975 yılına kadar süreci domine etti.

1975’den beri insansız havacılık programlarına yönelen NASA, faaliyetlerini daha çok uzay üzerine öğrenme şeklinde değerlendirme yoluna gitti. Bu da soğuk savaş döneminden sonra faaliyetlerin daha öğretici olduğunu gösterir niteliktedir.

NASA

Bütçesi

NASA’nın şuan için düşünülen güncel bütçesi kesin olarak belirtilememektedir. Ancak Amerika’nın federal bütçesinin yaklaşık %1’i NASA’ya aktarılmaktadır. Rusya ile yaşanan soğuk savaş döneminde Apollo Projesi için yaratılan kaynak ise federal bütçenin yaklaşık %4.4’ü olmuştur.

Yapılan son araştırmalara göre NASA’nın bütçe kaybının sürdüğü ve federal bütçe desteğinin %0.50 civarlarına geldiği söylenmektedir. Burada Amerikan başkanlarının politikaları da etkili olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ