Müslümanın Ticarette Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Bir Müslümanın günlük yaşamın her alanında dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Ticaret konusu gündelik yaşamın en önemli hususlarından biridir. Bu yazımızda Müslümanın Ticarette Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir konulu makalemizi inceleyelim.

Ticaret Ahlakı

Farklı Fiyat Üzerinden Satış Yapılmamalıdır

Müslüman bir kimse ticaret ve alışveriş konusunda din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın herkese eşit duyarlılık göstermelidir. Karşılaştığımız en büyük sıkıntılardan biri eğer karşıdaki yabancı bir kimse ise farklı fiyat üzerinden satış yapılmasıdır. Kapitalist düzenin her şeyi mubah saydığı toplumumuzda bu ve bunun gibi sıkıntılı davranışlardan Müslüman kimse uzak durmalıdır. Para kazanmak için her yola başvurmanın değil, helal yolun ve kazanılacak helal kazancın peşinde koşulmalıdır. Kapitalist dünyanın renkli halleri, tüketim çılgınlığı, daha fazla mal edinme arzusu maalesef aldatıcı olmanın kapılarını açabilecektir.

Abartılı Övgülerden Kaçınılmalıdır

Ticaret yaparken satılacak mal aşırı derecede abartılarak övülmemelidir. Satılan mal olduğu özellikleri ile anlatılmalı, yeminler verilmemelidir. Bir kişi nasıl malı alırken güvenilirlik ararsa satarken de aynı güvenilirlik çizgisi göz önünde bulundurulmalıdır. Geçim sıkıntıları bazen bizi farklı davranışlar göstermeye itebilir. Bu gibi durumlarda ticarette aldatmamak daha fazla kazanç değil, helal kazanç yolunda olmak tek gaye olmalıdır. Peygamber Efendimiz “ Alışverişte meydana gelecek lüzumsuz sözler ve yeminler olur. İşe şeytan ve günah karışır. Ticaretinizi sadaka ile temizleyiniz.” buyurmuşlardır.

Malın Kusuru Gizlenmemelidir

Ticarette dikkat edilecek diğer bir husus satılacak malın kusuru gizlenmemelidir. Kusuru gizlemek aldatmaktır. En basit örnek olarak pazarlarda meyvelerin güzellerini öne koyarak satış sırasında kötü ürünlerden poşete koyan satıcılar bulunmaktadır. Müşteri nasılsa görmüyor mantığı ile hileli mal satmak kişiyi günaha götürür. Efendimiz bir hadislerinde “ Bizi aldatan bizden değildir” buyurmuşlardır.

Pazarlık Sünnettir

Alışveriş yaparken pazarlık yapmak sünnettir. Ama bu sünnette dahi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Pazarlık yapmak malı değerinden düşük fiyata satın almak demek değildir. Pazarlık ortak bir fiyatta satış için anlaşmaktır. Pazarlık sırasında üçüncü bir kişinin pazarlığa dahil olması doğru değildir. Abdullah B. Ömer’in naklettiğine göre Efendimiz pazarlıkta üçüncü bir kişinin olmasını yasaklamıştır. Pazarlık satan kişiyi üzmeden, sıkıştırmadan makul şekilde yapılmalıdır. Efendimiz (sav) “Pazarlığı kızıştırmayın.” buyurmuşlardır. Satıcı da müşterinin pazarlık yapacağını önceden tahmin ederek fazla fiyat belirtmemelidir.

İlginizi Çekebilir :  Bosu Topu Nedir Ne İşe Yarar Ve Diğer Bilgiler

Kara Borsacılık Yapılmamalıdır

Üretici piyasa fiyatları konusunda komisyoncu tarafından aldatılmamalıdır. Günümüzde yine karşılaştığımız davranışlardan biri olan malın komisyoncu tarafından üreticiden alınarak piyasanın daralmasını bekleyip fiyatı yüksek olarak satışa sunması apaçık bir aldatmadır ve kara borsacılıktır. Komisyoncu mala hiçbir katkı yapmadığı halde maliyeti arttırarak tüketiciye ulaştırdığı için davranış doğru bulunmaz. Bir komisyoncu üreticiden para kazanmak gayesi ile değil,  piyasanın durumuna göre üreticinin malı en güzel şekilde nasıl elinden çıkarabileceği konusunda yardımcı olmalıdır.

Faizden Uzak Durulmalıdır

Kur’an-ı Kerim’de Nisa suresinde “ Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız yollar ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık” ayetinde de görüldüğü gibi faiz konusu Müslümanın dikkat etmesi gereken en temel konudur. Faizin her türlüsü tamamıyla dinimizde haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim de faizin yasaklandığını gösteren 7 tane ayet bulunmaktadır. Maalesef günümüzde muhafazakâr kesimden kişilerinde içinde bulunduğu insanlar faize bulaşmış durumdadırlar. Hayatın zorlaşması, mülk sevdası gibi durumlar ön plana çıkarak faiz kullanımı yaygınlaşmış, günahın önü açılmıştır. Müslüman bir kimseye düşen helal yolda bileğinin hakkıyla çaba göstermek, gerisini Allah’a bırakmaktır. Her Müslüman üzerine düştüğü kadarı ile zekâtını verse faize başvurmanın önü kesilecek ve günah kapıları kapanacaktır.

Müslümanlıkta Ticaret

Helal Ve Temiz Olan Araştırılmalıdır

Her Müslüman alışveriş yaparken aldığı veya sattığı malın haram olma boyutunu araştırmalı ve sorgulamalıdır. Aldığımız tavuğun helal kesim olmasını, marketten aldığımız paketli ürünlerin haram katkı madde içermemesini araştırmak bilinçli bir Müslümanın dikkat etmesi gereken bir husustur. Kur’an-ı Kerim’de “Ey İnsanlar! Yeryüzünde olan malların helal ve temiz olanlarını yiyin. Şeytanın izinden yürümeyin Çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır.” ayetinde de Müslüman olarak dikkatli olmamız gerektiği öğütlenmiştir.

Helal Kazanç Ve Ahlak İlke Edinilmelidir

Müslüman bir tüccar güven ve doğruluk kavramları ile bütünleşmelidir. Ticaret ahlakı ile ahlaklanmak her tüccarın helal kazanç elde etmesi için en temel görevi olmalıdır. Helal yolun yolcusu olanlar hem bu dünya da hem ahiret yaşamında kazanacak olan kimselerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ