MS Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Sağlık & Yaşam bölümümüzde sağlık konuları, hastalıklar ve sağlık problemleri üzerine bilgiler vermeye çalışmaktayız. Bu yazımızda ise MS Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi konulu makalemizi inceleyelim.

MS Hastalığı Nedir

Kısaca MS Hastalığı Nedir 

Multipl Skleroz, sinirleri kaplayan miyelin tabakasına saldıran bir hastalıktır. Kısacası vücut, kendi dokularına bir savaş açmaktadır. Bu süreçte hasta güçsüz düşmekte ve bazı fiziksel sorunlar yaşamaya başlamaktadır. Miyelin tabakasının hasar görmesi vücut koordinasyonunu bozacağı için hastaların durumu zaman zaman kötüleşebilmektedir. Sürekli olarak ilerleyen bir hastalık olmasa bile bazı zamanlarda kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir.

Hastalığa Neden Olan Etkenler

Hastalığın birçok nörolojik problemde olduğu gibi nedeni henüz belirlenememiştir. Otoimmun bir hastalık olması sebebiyle genetik faktörlerin olmadığı tahmin edilmektedir. Zaman içerisinde yerleşmiş bir enfeksiyonun, yoğun stres ve sıkıntıların da MS hastalığına neden olabildiği düşünülmektedir. Ayrıca yaşanan büyük problemlerin de var olan hastalığı ortaya çıkarabileceği ifade edilmektedir. Kısacası tam olarak neden olduğu sadece tahminlere dayalıdır.

MS Hastalığı Belirtileri

Peki MS hastalığı kendisini nasıl gösterir? Bu konuda da birçok farklı belirti izlenmiştir. Ancak genelde görülen belirtiler ise şu şekildedir;

Nesneleri çift görme, gözlerde görülen bulanıklık.

Hareket kabiliyetinin azalması, el ayak gibi bölgelerde uyuşmalar.

Yoğun olarak gözlenen baş dönmesi. Denge problemleri.

Vücudun bazı bölgelerinde hissedilen uyuşukluklar.

Kişinin yorgunluk çekmesi ve belirli koordinasyon eksiklikleri.

Bu belirtiler hastalığın durumu ve MS’in ilerlemesine bağlı değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda bu belirtiler yalnızca bir kez gözlenir ve hasta uzun yıllar boyunca bir problemle karşılaşmaz. Ancak ilerleyen vakalarda semptomlar sık sık kendisini gösterir ve kişinin yaşam kalitesini etkileme başlar.

İlginizi Çekebilir :  Meme Kanseri Nedir Kimler Risk Altında Ve Belirtileri Nelerdir

Tanı Koyma Süreci

MS tanısı, nöroloji doktoru tarafından konulmaktadır. Genel olarak hastanın refleksleri kontrol edilir ve gözle izleyeceği bazı testler gerçekleştirilir. Eğer bunlarla alakalı bir problem gözlenmiyorsa doktor tarafından MR istenebilmektedir. MR Sonucunda T2 ve FLAIR sekanslarında çıkacak lezyonlar, hastalığı işaret ediyor olabilir. Ancak bu lezyonlar sağlıklı hastalarda da görüldüğü için doktor tarafından ilaçlı MR talep edilmektedir.

Eğer yeterli veri elde edilemezse son olarak omurilikten sıvı alma işlemi uygulanabilir. Yine de birçok hastanın durumu, MR ile netleştirilmektedir.

MS Hastalığı

MS Hastalığı Tedavisi

Multipl Skleroz olarak kayıtlara geçen MS hastalığının şuan için bulunmuş net bir tedavisi yoktur. Ancak hastanın yaşadığı semptomları hafifletecek bazı uygulamalar yapılmaktadır.

İlk olarak ortaya çıkan atakları gidermek amacıyla atak tedavisi uygulanır. Genellikle kortizonlu ilaçlar oral ya da damar içi enjeksiyon yöntemiyle hastalara verilir. Atakların seyrine bağlı olarak 7 ila 10 gün arasında ilaç kullanımına devam edilmektedir.

İkincil tedavi yöntemlerinden birisi ise hastanın atak geçirmemesi adına yapılan bazı ilaç takviyeleridir. Bu ilaçlar genellikle cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanır. İlaçları düzenli olarak kullanan kişilerde uzun yıllar boyunca MS belirtileri izlenmeyebilmektedir.

Üçüncü olarak hastaya bazı fizyoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Bu kişinin hareket kabiliyetini arttırmakta ve MS’e bağlı olan bazı semptomları azaltmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ