Modern Pentatlon Nedir Nasıl Oynanır Ve Dalları Nelerdir

Ülkemizin yetiştirdiği önemli sporcuları ve spor branşları hakkında bilgi ve haberleri sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Modern Pentatlon Nedir Nasıl Oynanır Ve Dalları Nelerdir konulu makalemizi inceleyelim.

Modern Pentatlon

Modern Pentatlon Nedir

Modern Pentatlon 5 ayrı oyuna dayanmakta olan bir spordan oluşur. Bunlar, atıcılık, eskrim, yüzme, binicilik ve atletizm olarak geçmektedir. Modern Pentatlon, yüksek seviyelerde adanmışlık, sabretme, fiziki dayanıklılık ve zaman gerektiren bir spor olarak geçmektedir.

Modern olmadan önce pentatlon sporu, klasik olimpik oyunlarda zirvesinde yer alan branş olarak geçiyordu. O zaman kullanılan beş oyun; disk, cirit, koşu, yüksek atlayış ve güreş sporuydu. Kralın ulağının düşman topraklarını aşmasındaki becerisini ve dayanıklılığı simgelen oyunlardan oluşmaktaydı. Oyunu, Baron Pierre de Coubertin daha farklı 5 oyunla beraber güncellemiştir. Bu oyun yeni haliyle ilk defa 1912 Stokholm oyunlarında ortaya çıkmıştır.

Günümüzde ise, olimpiyatlarda kara verici komite tarafından farklı istekler sebebiyle ve TV’de daha izlenebilir duruma gelmesi için, daha az kompleks ve daha çekici yapıya kavuşturulmuştur. Tek günlük yeni format uygulamaya koyulmuştur ve bu format benimsenmiştir. Genel kurallar üst seviyede ve uluslararası oyunlarda oynanır. Yerel oyunlarda, genç ve çocuk oyunlarında kurallar eş zamanlı olarak farklılık göstermektedir.

Dünya Çapında  Modern Pentatlon

Modern pentatlon 5 kıtada 90’dan fazla ulusal fedarasyonlar ile temsil edilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda dünya şampiyonasında dereceye girmiş olan ülkelerin sayısında inanılmaz şekilde artışlar gözlenmiştir. Modern Pentatlon, Asya oyunları gibi bölgesel oyunlara da dahil edilmektedir.

Dopingten Uzak Bir Oyun

Bu oyunun genel olarak tek günlük formatı, ilk oyunun hemen bir diğerini takip eden süreçte ve salt fiziksel beceriyi değil de, entel ve fiziksel becerilerin uyumunu gerektirdiği için, dopingden tamamen uzaktır.

İlginizi Çekebilir :  Turşu Nasıl Yapılır Turşu Tarifi Ve Püf Noktaları

Eğitici Bir Oyun

Modern Pentatlon eğitici spor branşı olarak geçmektedir. Fiziki, zihinsel ve entellektüel yönleriyle bütünleyici ve aynı zamanda kenetleyici spor olarak geçmektedir. Yüzme ve Koşma pentatlonun fiziki yanının temel disiplinlerini oluşturmaktadır. Zihinsel yanını oluşturan Atıcılık genel vücut kontrolü ve eksiksiz teknik bilgi gerektirir. Eskrim, entelektüelliğin yanında, uyum göstermeyi ve zekayı kullanmayı zorunlu kılar ve tüm oyunlar bunu gerektirir. Binicilikte ise alışık olunmayan bir ata 20 dakikada uyum gösterilir ve doğal olarak kişisel kontrol ve uyum ön plandadır.

Eğlenceli Ve İlgi Çekici

Olimpiyat programında eğlenceli oyun olarak geçer. Geçmiş olan olimpiyatlarda tüm biletleri satın alınan ilk branş olmuştur. 2004 Atina’da da tüm biletleri satın alınmıştır. Bunun nedenleri:

– İzleyiciler tek bilet satın alarak beş sporun tamamını izler.
– İzleyiciler birden fazla alanda yarışan atletlere saygı duymaktadır.
– Zafer, son koşuyu birinci gelen sporcu belirlenene kadar sürüyor. Doğal olarak bu da heyecanı yükseltiyor.

Adil Oyun

Pentatlonda “Adil Oyun” kavramı diğer oyunlardan daha  yoğun hissedilir ve atletler diğer bazı branşlarda salt parasal ödüllerle ilgilenenlere oranla, genç sporculardır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Triatlon Nedir Nasıl Yapılır Ve Aşamaları Nelerdir konulu makalemiz için linke tklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ