Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir Nasıl Ve Nereden Alınır

Mesleki ve teknik konularda bilgilendirme, yol gösterme ve çözüm bulma noktasında bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde siz değerli takipçilerimize bu yazımızda Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir Nasıl Ve Nereden Alınır inceleyeceğiz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

Mesleki yeterlilik belgesi nedir?

Mesleki yeterlilik kurumu’nca ulusal bazda ilan edilen yetkinlikler ile mesleki bilgi ve becerilerini belgelendirmek isteyen teknik personel,  Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için istediği herhangi bir Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarına (YBK) müracaatta bulunarak, belgelerini alabilmektedirler.  Belgelendirme için müracaatta bulunanların sınav ve belgelendirmeleri YBK’lerce verilmekte olup, sürece ilişkin detaylar YBK’lerce belirlenerek adayların ulaşımına açılmaktadır. Başvuru yapılan YBK, ilgili yeterlilikte yer alan başvuru şartlarına göre sınav yapma ve belgelendirme durumlarını değerlendirmektedir. Başvuruları geçerli ve uygun olan adaylar, başvuruda bulundukları ulusal yeterlilikte yer alan esaslar ve usuller açısından sınav ve diğer ölçme ve değerlendirme yöntemlerine göre ek olarak değerlendirilirler. Değerlendirme sonucunda başarılı olan bireyler MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl ve nereden alınır?

İlgili teknik personelin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilmeleri için ilk olarak, bilgi ve becerilerine sahip oldukları mesleğe ait ulusal bazda yeterliliğin olması ve MYK tarafından bu ulusal bazda yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun aktif olarak işler vaziyette olması gerekir. Mesleki bilgi ve becerilerini belgelemek isteyenler,  ulusal bazda yetkilendirilmiş olan kuruluşları MYK internet sitesinden öğrenilmektedir. Söz konusu sınav ve belgelendirme işlemi yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılır. İlgili teknik personel sınav başvurularını belge almak istedikleri yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşuna yapma zorunlulukları vardır. Ulusal bazda yeterliliklere göre yürütülen performans temelli ve teorik sınavlarda başarı gösteren adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı nitelikte küçük boyutlu cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Zararlı Kripto Para Madencilik Yazılımları Nelerdir

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki yeterlilik belgesinin avantajları nelerdir?

Ulusal yeterlilik sistemi orta ve uzun vade olmak üzere işsizliğin ortadan kalkması, istihdamın gelişmesi, verimlilik ve yarış gücünün gelişmesiyle ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlayan bir durumdur. Belgeli ve nitelikli personel istihdamının artması ürün ve hizmet sunumunu açısından kaliteyi arttırarak hayat standartlarının yükselmesini sağlar.

Kişiler için avantajlar

Ulusal yeterlilikler temel alınarak yapılan ölçme ve değerlendirme sınavında verilen mesleki yeterlilik belgesi, kişiye bir işe başvururken sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkinliklerini kanıtlama olanağı vermektedir. Ulusal yeterlilikler yaygın ve informal öğrenmenin ortaya çıkmasını sağladığı için bireyler kişisel gelişimlerini daha çeşitli ve esnek yollar aracılığı ile sağlayabilmektedir. Mesleki ilerleme yolları daha açık hale gelmesinden dolayı, kariyer hareketliliği de ortaya çıkar.

İş vereneler için avantajlar

İşverenler mesleğin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabilmekte ve çeşitli teşvik edici uygulamalar ile fayda sağlayabilmektedir. İşin gereksinimlerine uygun bilgi ve becerilere sahip, değişen koşullara uyum sağlayabilen kişilerin istihdam edilmesi işverenin rekabet gücünü ortaya çıkararak, doğru insan kaynağı planlaması ile zaman ve para kaybını tamamen engellemiş olur. Belgeli ve nitelikli personel istihdamının arttırılması, tüketiciye sunulan hizmetin ve ürünlerin kalitesinin artmasına da ek olarak katkı sağlar.

Mesleki Yeterlilik Kurumu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ