Meral Akşener Kimdir Nerelidir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı

Meral Akşener, Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanıdır. 24 haziran seçimlerinde  İyi Parti genel başkanı olarak Cumhurbaşkanı adayı olmuştur. Bu yazımızda Meral Akşener Kimdir Nerelidir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı konulu makalemizi inceleyelim.

Meral Akşener Kimdir

Meral Akşener Kimdir

Meral Akşener 18 Temmuz 1956 yılında İzmit’te doğmuştur. Türk Tarihçi ve Siyasetçimizdir. Doğru Yol Partisi Milletvekili olarak meclise 1996 ve 1999 yıllarında giren Akşener; Necmettin Erbakan’ın kurduğu koalisyon Hükümetinde ilk kadın olarak İçişleri Bakanlığı görevine 1996-1997 yıllarında gelmiştir. Meral hanım, Tuncer Akşener ile evli ve Fatih Akşener adında bir oğlu vardır.

Meral Akşener Nerelidir

Kökeni Selanik’ten gelen evladı fatihan olarak anılan Balkan Türklerine dayanan Meral Akşener Kocaeli ilinin Gündoğdu köyünde dünyaya gelmiştir. Meral Akşener’in ağabeyinin MHP Kocaeli il başkanı olması vesilesi ile siyaset hayatına lise ve üniversite zamanlarında MHP ile giriş yapmıştır.

Eğitim Hayatı

Akşener, Bursa Kız Öğretmen Lisesinden 1974 yılında mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tarih bölümünü 1979 yılında bitirmiştir. 4 yıl öğretmenlik görevi yaptıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yapmıştır. Sonrasında Kocaeli Üniversitesinde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevine geldi.

Meral Akşener Siyasi Hayatı

Meral Akşener Siyasi Hayatı

Akşener, siyasi hayatına lise yıllarında abisinin MHP il başkanı olması sebebiyle Milliyetçi Hareket Partisi ile giriş yapmıştır. 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olmuştur.

Türkiye’nin İlk Kadın İçişleri Bakanı

1995 yılında Meral Akşener Doğru Yol Partisi Kadın Kolları Başkanlığını yürütmüştür. 1995 yılında yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi Kocaeli Milletvekili olarak meclise girdi. Erbakan başkanlığında 1996 yılında Refah Partisi ve DYP’nin oluşturduğu koalisyonda İç İşleri Bakanı görevine geldi. Meral Akşener Türkiye tarihindeki ilk Kadın İçişleri Bakanıdır. 28 Şubat süreci ve 54. Türkiye Hükumetinin dağılması sebepleriyle 1997’de görevi sona erdi. 1999 yılında DYP İstanbul Milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

İlginizi Çekebilir :  Muharrem İnce Kimdir Nerelidir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı

2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül ile Ak Parti’nin kuruluş sürecinde yer aldığını basın toplantısı ile duyurmuştur. Fakat Milli Görüş Çizgisinde devam ettiğini düşünerek yenilikçi hareketten ayrılarak Milliyetçi Hareket Partisine katılmıştır. 2004 yerel seçimlerinde İstanbul’da Belediye Başkanlığına aday olmuştur.

2007 yılında MHP İstanbul Milletvekili olarak meclise girmiştir. Devlet Bahçeli’ye siyasi işler konusunda başdanışmanlık yapmıştır. 10 ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile birlikte TBMM’de başkanvekilliği görevine gelmiştir.  TBMM’de Dostluk Grubu üyeliği görevini Türkiye ve Çin Parlementoları arasında yürütmüştür. 2011 ve 2015 yıllarında genel seçimler de tekrar MHP İstanbul Milletvekili olarak mecliste bulundu. 2015 yılında yapılan genel seçimlerde milletvekili olarak gösterilmedi.

2015 yılında MHP’nin oy kaybetmesi ile olağanüstü kongre de Genel Başkanlık Görevine getirilmiştir. Fakat MHP Genel Merkezi bu kararı geçersiz saydı. Meral Akşener 8 Eylül 2016 tarihinde partiden ihraç edildi.

Meral Akşener

İyi Parti Kurucu Genel Başkanı

2017 yılının Ekim ayında İyi Parti’yi kurarak Genel Başkanlık görevini üstlenmiştir. Meral Akşener, 2018 yılında Haziran ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olmak için YSK’ya başvuruda bulundu. 4 Mayıs 2018’de 100.000 imzaya ulaşarak aday oldu.

Akşener, aynı zamanda Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı kurucusudur. Kurulduğu dönemde başkanlık görevini de yürütmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ