Meleklerin Meleği Cebrail Meleği ve Cebrail Meleğinin Görevleri Nelerdir

Cebrail Meleği

Hazreti Cebrail diğer adıyla Cibril. Meleklerin meleği, meleklerin en büyüğü, 4 büyük melekten bir tanesi, Allah’ın emirlerini aracı olmadan ileten ve Allah (c.c.) tarafından kendisinden sonra zikredilen melek: Cebrail (a.s.). Tahrim suresi 4. Ayetinde Allah(c.c.) şöyle buyurdu: “Muhakkak ki Allah, Cebrail ve salih mü’minlerin onun yardımcısıdır.”

Meleklerin Meleği Cebrail Meleği Ve Görevleri

Cebrail Meleği

Cebrail Meleğinin Görevi Nedir

Allah’ın seçtiği peygamberlere emir ve yasak bildirmek; vahiy göndermektir. Hz. Cebrail, sadece peygamberlere emir götürmez. Aynı zamanda, meleklere Allah’ın emir ve yasaklarını da bildirmekle mükelleftir, elçidir. Allah’ın en çok değer verdiği melektir.

Hz. Cebrail, nurdan yaratılmış ve farklı şekillere girebilen bir melektir. Peygamber efendimize farklı farklı şekillerde gözükmüştür. Medine’de sahabilerden Dıhye olarak gözükerek gelmiştir. Cebrail (a.s.) vahiy getirdiği peygamberler dışında Zekeriya ve Danyal pergamberlere de gözükmüştür. Hz. Cebrail sadece peygamberlere gözükmemiştir.

Hristiyan dininin peygamberi Hz. İsa’nın doğuşunu müjdelemek için Meryem (a.s.)görünmüştür.  Bakara suresi  87. ayetinde şöyle konu olan durum şu şekilde izah edilmiştir: “ Yemin olsun ki  biz Musa peygambere Kitab’ı verdik. Ondan sonra art arda peygamberler gönderdik. Meryem’in oğlu İsa peygambere de mucizeler verdik ve O’nu Cebrail ile destekledik.”

Bir rivayete göre; Hz. Ömer onu peygamber efendimizin yanında görmüştür. Hz. Ömer olayı şöyle anlatıyor: “Camiiye girdiğimde peygamber efendimizin yanında ay gibi suratı olan bembeyaz saçlı kömürden siyah elbiseli bir adam gördüm. Hayatımda böyle bir adam hiç görmedim”

Meleklerin başı Hz. Cebrail, insan şeklinde peygamber efendimizin yanına gelmiştir. Muhteşem gün: Miraç Gecesi. Hz. Cebrail, peygamber efendimizi uyandıramamıştır, uyandırmaya kıyamamıştır. Peygamber efendimiz onu birden karşısında görünce şaşırmıştır. Cebrail (a.s), miracı müjdelemiş ve tüm meleklerin hatta tüm peygamberlerin onu beklediğini müjdelemiştir. Burak adlı inci tanesi gibi bir beyaz hayvana binip gitmişlerdir.

Hz. Cebrail yeryüzüne çok muazzam bir hızda 3 kere inmiştir;

  1. Peygamberlerin babası olan Hz. İbrahim’i ateşten kurtarmak için
  2. İbrahim, oğlu Hz. İsmail’i kurban edeceği an, bıçağın tam kemiğe geldiği sırada
  3. Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimizin yanağından süzülen bir damla kanın yere düşmemesi için
İlginizi Çekebilir :  6 Adımda Evde Tereyağ Yapımı (Kolay Yöntem)

Hristiyan inanışına göre; Hz. Cebrail, kıyamet zamanı suru üfleyecek ve tüm ölüler mahşerde tekrar dirilecek.

Bir rivayete göre; bir bayram günü peygamber efendimiz, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in ağladığını görür. Yanlarına yaklaşır ve durumu anlar. Yanında bulunan Hz. Cebrail’den 2 adet bembeyaz elbise ister. Hasan ile Hüseyin tekrar ağlayarak renkli olmalarını efendimizden talep eder. Meleklerin başı olarak gösterilen Hz. Cebrail ağlayarak elbiseyi kan kırmızısına dönüştürür. Peygamber efendimiz, Hz. Cebrail’e neden ağladığını sorar. Hz. Cebrail, ağlayarak ikisinin de şehit olacağını peygamber efendimize anlatır.

Peygamber efendimiz, Hira mağarasında inzivaya çekilmeye başlamıştır. Bilindiği üzere Ramazan ayının 27. Gecesinde mağaranın içinde nurdan bir şey görmüştür. O zamana kadar böyle bir şeyle hiç karşılaşmamıştır. Hz. Cebrail, alemlerin efendisine “İkra yani Oku!” diye emretti. Peygamber efendimiz okuma yazma bilmiyordu ve bunu Cebrail’e bunu ifade etti. Hz. Cebrail, peygamber efendimizi kollarının arasına aldı ve tekrardan 3 kere “Oku!” diye emredip şöyle devam etti “Yaratan rabbinin adıyla oku; çünkü O, insanı alaktan yani embriyodan yarattı. O, öğretendir. İnsana bilmediklerini öğreten yine Allah’tır.” Peygamber efendimize 23 yıl boyunca Kur’an-ı Kerim’i indiren ve ona bildiren yine Hz. Cebrail’dir.

Hz. Cebrail, Kur’an-ı Kerim’in insanlara rehber olması için gönderilmeye başlandığı gece diğer meleklerle birlikte yeryüzüne inmiştir. Bir rivayete göre; Hz. Cebrail, miraç gecesi Allah’a yalvararak başına tacını ve beline de hizmet kemerini takmıştır. Hz. Cebrail bilindiği üzere vahiy meleğidir. Lakin, son peygamber efendimizden sonra Allah’ın izni ve rızasıyla yeryüzüne rahmet, huzur ve esenlik indirildiği de ayrıca bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ