Mamografi Nedir Ne İşe Yarar Kimler Çektirebilir Ve Yaş Önemli Midir?

Mamografi, Meme Kanserinin tespit edilmesi için yapılan görüntüleme işleminin adıdır. Günümüz koşullarında birçok hastalıkta artış görülmektedir. Bununla birlikte kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri Meme Kanseridir. Bu yazımızda Mamografi Nedir Ne İşe Yarar Kimler Çektirebilir Ve Yaş Önemli Midir? sorularınızın cevapları için sizlere bilgiler vereceğiz.

Mamografi Nedir

Mamografi Nedir?

Mamografi, kişilerde görülen meme kanserinin teşhis edilmesi için uygulanan işlemdeki görüntüleme yöntemidir. Yapılan işlemin adıdır, kanser çeşidi değildir. Bu işlemde meme de bulunan yapıların çok detaylı bir biçimde yumuşak bir doku radyografisidir. Bu görüntüleme işlemi yapılırken düşük yapılı X-Ray ışınları bulunan ve ya yüksek kontrastlı filmler barındıran röntgen cihazları kullanılmaktadır. Yapılan işlemde memeye herhangi bir iğne veya başka bir araç ile müdahale edilmez, vücudun dışından yapılan bir tetkik yöntemidir. Sadece çekimi yapılacak olan göğse sıkıştırma işlemi yapılarak gerçekleştirilir ve yaklaşık 20 ile 30 dakika sürmektedir. Sıkıştırma işleminin yapılma nedeni memede görüntülemenin eşit, saydam, net, kaliteli ve doğru bir sonuç verecek şekilde olması gerektiğidir.

Mamografi Ne İşe Yarar?

Mamografi; Meme kanserinin tanılanmasında ve kontrolünde kullanılmaktadır. Memede bulunan kist yapıları, farklı dokuların tespiti, lezyonların tespiti, nodüllerin tespiti, kanserin erken teşhisi veya evresi görüntülenebilmektedir.

Kimler Mamografi Çektirebilirler?

40 yaşını aşmış olan her birey yılda bir defa muhakkak mamografi çektirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu görüntüleme işleminde en iyi ideal bir görüntüleme olması için, regl döneminin bitiminin ardındaki ilk haftada yapılması gerekmektedir. Hamile olduğunu düşünen bireylerin bu durumu hekim ile görüşmeleri gerekmektedir. Çekim yapılacağı zaman göğsünüze veya vücudunuza herhangi bir deodorant, pudra, krem vb. ürünler sürülmemelidir.

  • İlk mamografi için her kadın 35-40 yaşlarında,
  • 40 ile 50 yaşlarında iki yılda bir,
  • 50 yaş ve üzeri kişiler yılda bir kez çektirmeleri önerilir.
İlginizi Çekebilir :  Meme Kanseri Nedir Kimler Risk Altında Ve Belirtileri Nelerdir

Burada dikkat edilmesi gereken şey eğer aile üyelerinden teyze, hala gibi kişilerde meme kanseri var ise daha az yakalanma olasılığı varken, anne, kız kardeş de meme kanseri var ise, kişinin kendisinde görülme olasılığı çok fazladır. Bundan dolayı böyle riskli durumlarda kişilerin 30 yaşında bu görüntüleme işlemi hekimler tarafından önerilmektedir.

Mamografi Nerede Çekilir

Mamografi Nerede Çektirebilirim?

Mamografi çektirmek için önce kendiniz el ile muayene yapmanız gerekmektedir. Şüpheli bir durumda hekime başvurup muayene olmanız gerekmektedir. Hekiminiz risk gördüğü durumda sizi hastane içerisinde bulunan mamografi bölümüne yönlendirecektir. Eğer hastanede mevcut değil ise başka anlaşmalı hastane veya özel kurumlara yönlendirecektir. Bunun dışında kısaltma adı ile bilinen KETEM’de  yani Kanser  Erken Tarama Teşhis Merkezinde  ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız Meme Kanseri Nedir, Kimler Risk Altında Ve Belirtileri Nelerdir konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ