Mali Müşavirlik Nedir Nasıl Olunur Ve Mali Müşavir Olma Şartları

Mali Müşavirlik mesleği, işletmelerin yasal hesaplarını ve defterlerini tutan meslek dalıdır. Bu yazımızda Mali Müşavirlik Nedir Nasıl Olunur Ve Mali Müşavir Olma Şartları konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Mali Müşavirlik Nedir

Mali Müşavirlik Nedir ve Nasıl Olunur?

Mali Müşavirlik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile düzenleme altına alınmıştır. Bu yasa esasları dahilinde mesleklerini yapanlara Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir denmektedir.

Mali müşavirler, vergi yükümlülüklerinin yasal defterlerini tutarlar, mali tablolarını hazırlarlar ve mali beyannamelerini düzenlerler.

Aynı zamanda mali danışmanlık hizmeti verirler. İşletmelerde muhasebe sistemlerini kurabilir ya da mevcut sistemlerini iyileştirebilirler.

Bu yasanın çıkarılma amacı şudur:

 • İşletmelerin, işlemlerini güvenilir ve sağlıklı bir şekilde yapmalarını sağlamak
 • Faaliyet sonuçlarını ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde denetlemek ve değerlendirmek
 • İşletmenin gerçek durumunu, resmi makamların istifadesine tarafsız bir şekilde sunmak
 • Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği için yüksek mesleki standartlar oluşturmak

Mali Müşavirlik Stajı

Üniversitelerin maliye, işletme, iktisat, muhasebe, hukuk, kamu yönetimi, bankacılık ve siyasal bilgiler fakültelerinden mezun olanlar, mali müşavir stajı yapabilmek için önce bir sınava girerler. Sınavı kazandıktan sonra en geç iki yıl içinde staja başlanması gerekir. Aksi takdirde staj dosyası iptal olunur. Staj süresi üç yıldır. Mali müşavir adayları stajlarını, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ya da Yeminli Mali Müşavir bürolarında, şirketlerinde veya bunların gözetim ve denetimi altında bulunan özel şirketlerde yapabilirler.

Mali Müşavir Yetki Belgesi

Staj süresini tamamlayan adaylar, daha sonra SMMM yeterlilik sınavlarına girerler. Sınav sonuçları bağlı olunan muhasebeciler odasına teslim edilir. Sınavda başarılı olanlar, ruhsat harçlarını yatırır ve odaya kayıt yaptırırlar. Ruhsat çıktıktan Mali Müşavirlik Yetki Belgesi alınır.

İlginizi Çekebilir :  Asperger Sendromu Nedir Nedeni Otizm İle Farkı Ve Tedavisi

Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Arasındaki Farklar

Kanunda muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu şu şekilde açıklanmıştır:

 • Tüzel ve gerçek kişilerin sahip olduğu işletmelerin genel muhasebe prensipleri ve ilgili yasal düzenlemeler gereğince, defterlerini tutmak, bilanço kar ve zarar tablolarını hazırlamak ve beyanname ve ilgili diğer belgelerini düzenlemek.
 • İşletmeler için gereken muhasebe işlemleri sistemlerini kurup, iyileştirmek, muhasebe, finans, işletmecilik, mali yasal düzenlemeler ve bu hususların uygulamaları ile ilgili işlemleri yapıp düzenleyerek ya da bu konularda müşavirlik yapmak.
 • Bu sayılan konularda, işletmenin mevcut belgelerine dayanarak, inceleyip, analiz ve denetimini yapmak, işletmenin mali durum tabloları ve beyannameleri ile ilgili yazılı görüş bildirmek, rapor düzenlemek, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.
 • Aynı kanunda yeminli mali müşavirlik mesleğinin konusu ise şu şekilde açıklanmıştır:
 • Yukarıda muhasebecilik ve mali müşavirlik için yukarıda açıklanan ikinci ve üçüncü maddelerdeki işleri yapmak.
 • Ayrıca bu kanunun uyarınca çıkarılacak olan yönetmelik çerçevesinde onay işlerini yapmak.
 • Yeminli mali müşavir olan kişiler muhasebe ile ilgili defter tutmaları veya muhasebe bürosu açmaları ya da muhasebe bürolarına ortak olmaları mümkün değildir.

Mali Müşavir

Mali Müşavir Olma Şartları

Yasaya göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olma koşulları şunlardır:

 • Üniversitelerin maliye, işletme, iktisat, muhasebe, hukuk, kamu yönetimi, bankacılık ve siyasal bilgiler fakültelerinden mezun olmak
 • En az üç yıl boyunca staj yapmak
 • Staj sonunda yapılan sınavı kazanmak
 • Serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almak
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ