Linkedin Nedir Ne İşe Yarar

Linkedin Nedir?

Facebook üzerinden insanlar yeterince birbirleriyle iletişim kurmaya başladılar. Ancak bu tamamen insanın özel yaşantısıyla ilgili olan bir iletişim yöntemi. Bunun iş dünyasına uyarlanmış bir hali de Linkedin olarak karşımıza çıkıyor. Linkedin insanların iş yaşamları merkez alınarak birbirleriyle iletişim kurabildikleri bir yer. Eğitim durumunuz, nerelerde çalıştığınız ve ileriye dönük kariyer planlarınızın olduğu bu yer yeni iş arayışları konusunda da insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı oluyor.

Linkedin Nedir

Linkedin bir bakıma sizin dijital ortamda bulunan CV’nizdir. İş hayatında size ait olabilecek her türlü bilgi bu site üzerinden insanlarla paylaşılır. Bu mecranın Facebook’tan farkları bulunmakta. Facebook’un kuruluşundan beri insanların en çok beklediği, hatta zaman zaman artık kullanıma açıldığı şeklinde spekülasyonların ortaya açıldığı “profilinizi kimler ziyaret etmiş” özelliği Linkedin’de başından beri var olan bir özellik. Bu özellik sayesinde kimlerin sizin profilinize gelip göz gezdirdiğini görebiliyorsunuz.

İnsanları Takip Edin

Linkedin özellikleri bununla sınırlı değil. Dilerseniz istediğiniz kişi kendi çevrelerinize ekleyebiliyorsunuz. Bu durumun Facebook üzerindeki karşılığı arkadaş ekleme özelliği ile aynı. Ancak Linkedin Facebook’a göre paylaşımın çok fazla olduğu bir yer değil. Eğer kendi profilinizde yeni bir iş yeri ekleme, aldığınız yeni bir sertifikayı ekleme gibi çeşitli değişiklikler yaparsanız bu durumda sizi takip eden kişilere de bu bilgileriniz ulaşıyor. İnsanların sizi takip sebepleri eğer ileriye dönük projelerde sizinle çalışma istekleri yüzündense bu bilgilerin de onlar tarafından görülmesi aslında son derece yerinde olmakta.

Bilindiği gibi ülkemizde çok fazla kariyer sitesi mevcut. Bu sitelerin işleyiş mantığı bu sitelerde bulunan CV’nizle çalışan arayan iş yerlerine başvuruda bulunabiliyorsunuz. Ancak Linkedin’i bu sitelerden ayıran özellik her şeyin çok daha şeffaf bir şekilde ilerlemesi. Kimlerin sizinle ilgilendiğini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Bir başka güzel tarafı da internet üzerinden sizi takip eden kişilerin eğer Linkedin üyelikleri yoksa bilgilerinize ulaşamaması. Yani bu konuda açık kapı bırakılmamış ve sizi takip eden kişileri kimler olduğu konusunda sizi kesinlikle bilgilendirecek bir altyapı kurulmuş.

Linkedin

Linkedin’in bir diğer güzel yanı ise kimsenin kendi profil sayfasını doldururken gerçek olmayan bilgiler kullanamaması. Facebook gibi birbirine yakın arkadaş çevrelerinin bulunduğu Linkedin’de gerçek dışı bilgi kullanmanız sizi tanıyanların direkt olarak dikkatini çekecektir. Bununla birlikte sizinle görüşmek isteyenler de profilinizde yanlış bilgiler olduğunu fark ederlerse bu durum sizi güç bir konumda bırakabilir.

İlginizi Çekebilir :  Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir Nasıl Ve Nereden Alınır

İlginizi çekebilecek olan diğer Sosyal Ağlar Ve Tanıtımları İçin Lütfen Linke Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. EVİSSA dedi ki:

    çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık teşekkürler

BİR YORUM YAZ