Liderlerin Tercihi Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Üniversite, öğrenciye sorgulama yeteneği kazandıran, geliştiren ve ufkunu açan uluslararası eğitim merkezleridir. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu‘nun söylemi ile Evrenkent diye tabir edilen Üniversiteleri Biginler.net olarak Eğitim bölümümüzde siz değerli takipçilerimize kısaca tanıtmaya çalışacağız. Bu yazımızda  Liderlerin Tercihi Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘ni inceleyeceğiz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Odtü Hakkında Genel Bilgiler

ODTÜ, öğrencilerini; araştırmaya, çalışmaya, hızla gelişen teknolojiye ve kaynaklara her durumda uyurum sağlayan, rekabete ayak uyduran bireyleri yetiştirmektedir. Öğrencilerinin, kendi alanlarında her zaman lider konumunda olmaları için, eğitim vermektedir. Mezunlarının başarıları da, ODTÜ”nün hedeflerine ulaştığını bizlere gösteriyor.

ODTÜ sağlamış olduğu özgürlük ortamıyla ODTÜ’lülerin kişisel ve sosyal becerilerini geliştirmelerine tamamen yardımcı olmaktadır. Üniversite yerleşkesi içerisindeki bilimsel, kültürel ve sportif aktiviteler de ODTÜ’lülerin kendilerini ileri konuma alabilmeleri ve yaratıcılıklarını ortaya koymalarına fırsatlar verir. En önemlisi, ODTÜ, kendine özgü tarihi, kültürü, bilimsel birikimi ve başka hiçbir üniversitede bulunmayan eşsiz ortamı ile beraber, birçok kişiyi etkilemeyi başarmıştır.

Ulusal ve uluslararası üniversite sıralamalarında en üst seviyelerde olan ODTÜ, Times Higher Education ve Üniversite sıralamasını hedef alan, QS, Leiden ve URAP gibi uluslararası karşılaştırmalarda, mühendislik, fen, sosyal bilimler, eğitim, mimarlık alanlarında ülkemizin zirvesinde yer almaktadır. ODTÜ, Times Higher Education kurumunca yapılan çalışmada “En Ünlü 100 Üniversite” listesine Türkiye”den giren ilk ve tek üniversite olmayı başarmıştır.

Aynı kurumun yapmış olduğu detaylı bir araştırmada “Dünyanın En Iyi 400 Üniversitesi, 2013 Sıralaması“nda ODTÜ dünyanın en iyi 203. Üniversitesi, Türkiye”deki en yüksek sıralamaya sahip üniversite seçilmiştir

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ankara Kampüsü

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara Kampüsü

ODTÜ Ankara Kampüsü üzerinden 5 fakültede 45 lisans programı, enstitüde 107 yüksek lisans ve 69 doktora programı aktif olarak devam etmektedir. Buna ek olarak yan dal ve çift anadal programlarına katılma olanağı verilen öğrencilere, disiplinler arası alanda bilgi birikimlerini zenginleştirme fırsatı veriliyor.

İlginizi Çekebilir :  Kocaeli Üniversitesi Kuruluşu Fakülte Enstitü Ve Yüksekokulları

ODTÜ fakülte yerleşkesi, 45 bin dekar, çoğunluğu ağaçlardan oluşan, doğanın özgün mimari ile birleştiği sosyal, dinamik, zengin bir kültür, araştırma, öğrenim ve yaşam ortamı olarak bilgi verebiliriz. Zengin kütüphanesi, yurt dışındaki pek çok saygın üniversite ile yarışan çağdaş eğitim laboratuvarları ve zengin bilişim durumları ile öğrencilere mükemmel bir araştırma ortamı sunar. Bu özellikleriyle diğer üniversitelere hemene hemen öncülük eden bir üniversitedir. ODTÜ öğretim konusundaki birikimini, yetiştirdiği 400“ün üstünde öğretim üyesi ile Türkiye, Kıbrıs ve Türk Cumhuriyetleri”nde 70’i geçen üniversiteye taşımıştır.

ODTÜ”nün her bölümünde, ülkemizin en başarılı öğrenciler öğrenim görmektedir. Bu seçkin öğrencilerden oluşan topluluk içinde yaşayacak, öğrenecek, araştırma huyunuzu ilerletecek ve kaliteli bir genç olarak yetişeceksiniz.

ODTÜ uluslararası konumda olan üstün nitelikli öğretim üyelerini, en başarılı öğrenciler ile buluşturan bir üniversitedir. Öğretim üyelerinin hepsi dünyanın en önde gelen öğrenim kurumlarından lisansüstü eğitimler almış ve %70″i yurt dışında eğitim görmüş akademisyenler olmasına ek olarak, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerle ve araştırma kurumları ile yoğun işbirliği içinde olan ve sürekli olarak kendilerini yenileyen ve kendilerine birşeyler katan eğitmenler ve araştırmacı bireylerdir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğrenci Dağılımı

Odtü – Metu Ortadoğu Teknik Üniversitesinde yaklaşık olarak 27000 öğrenci bulunmaktadır. Bu sayının yaklaşık olarak 9500’ü Yüksek lisans eğitimi almaktadır. Bunun yanı sıra her yıl 94 değişik ülkeden belirli bir akademik seviyenin üzerinde olan  1800 yakın yabancı uyruklu öğrenci eğitim almaktadır.

Odtü Metu

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ