Laptop Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Teknoloji alanında bilgi ve yorumları Bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Laptop Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler makalesini inceleyeceğiz.

Laptop Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Laptoplar yani dizüstü bilgisayarlar, seneler geçtikçe masaüstü bilgisayarların adeta önüne geçti. Mobil yapıları ve gelişen teknoloji ile güçlenen özellikleri ile devam eden laptoplar, günümüzde en çok tercih edilen teknolojik araçlardır. Masaüstü bilgisayarlar genel bir ifade ile  video oyunları alanında kendilerini ileri seviyeye getirirken laptoplar farklı alanlarda kendilerini göstermektedir.

Dizüstü Bilgisayar Alırken Marka Önemi

Laptop seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, cihazın markasıdır. Bildiğiniz gibi laptop bile olsa, bu cihaz tek parçadan meydana gelmiyor. İçerisinde kullanılan donanımlar ise bilindiği üzere her markada farklılık gösteriyor. Kullanılan işlemciden, cihazın harddiskine kadar birçok marka laptobun içerisinde bulunuyor.Bu da dizüstü bilgisayarınızın genel çalışma performansını ve dayanıklılığını etkileyen bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Neden Alacağınızı Fark Edin

Eğer bir dizüstü bilgisayar almak için araştırma telaşesi içerisine giriyorsanız, karşınıza 1000 TL’den 3 bin TL’ye hatta çok zorlarsanız 6-7 bin TL’ye kadar varan cihazlar çıkacaktır. Fakat burada önemli olan hangisinin sizin en çok işinize yarayacağıdır yani işinize yaramaktan kasıt, cebinizde kalan paranın da işinize yaramakta olduğu kısmı. Yani hiç kullanmayacağınız özellikler için, çok fazla para vermeye gerek yoktur.

Olmazsa Olmaz Özellikler

Yazıyı yazdığımız tarih itibariyle bazı laptoplarda olmazsa olmaz özellikleri paylaşmak istiyoruz. Bunun sebebi, eski teknoloji dediğimiz, modası geçmeye yüz tutmuş bazı özellik, parça veya cihazların halen satılmakta olmasıdır. Tüketicilerin buna dikkat edip %5 bile daha ucuz olsa, bunları almaması gerekiyor. Küçük bir örnek vermek gerekirse yarın, teknoloji dünyasında her cihaz USB 3.0 desteği ile karşımıza çıkacakken sizin gidip bu desteği bulunmayan bir cihazı almanız gerçekten yazık olur. Tabi bu ufak bir örnek, dikkat edilecek daha önemli özellikler var. Bu noktalara bakarak, bir cihazda olması gerekenleri özellikleri sizlere sıralıyoruz.

Laptop Seçiminde Önemli Noktalar

Bu özellikler:

  • USB 3.0 kesinlikle olsun
  • HDMI girişi mutlaka olsun.
  • Bluetooth teknolojisine ve Wireless teknolojisine dikakt etmenizi öneririz (Alacağınız zaman örneğin mobil cihazlar Bluetooth 4.0 kullanmaktayken sizin gidip de Bluetooth 2.0’a sahip bir cihaz almanız mantıksız bir tercih olabilir. Ayrıca bu, o cihazın eski üretim olduğunu bizlere gösterir.)
  • İşlemcinizi kaliteli biçimde seçin ve işlemci konusu gerçekten çok önemli bir nokta . Çünkü dizüstü bilgisayarınızın işlemcisini , masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi değiştirmeniz imkansızdır. Sırf markası için ve şu kadar çekirdeği olduğu için değil de, internette performansına ilişkin kısa bir araştırma yaparak satın almanızı öneririz.
  • Kaç GB RAM olacağına iyi bir karar vermeniz gerekiyor. Sonradan eklerim rahatlığına sakın düşmeyin. Onlarca laptop kullandığımız ve hiçbir zaman sonradan eklemediğimi sizlere rahatlıkla aktarabilirim. Yani baştan alırken bu konuya dikkat edin. Mesela şu sıralar 4 GB RAM altında bir dizüstü bilgisayar almak gerçekten mantıksız bir seçim olur.

Laptop Seçiminde Temel Özellikler

İlginizi Çekebilir :  Vejetaryen Nedir, Kaç Gruba Ayrılırlar, Olumsuz Yönleri Nelerdir ?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ