Kredi notu nedir ve ne işe yarar?

Ekonomik sektör ile ilgili bilgi, haber ve yorumları Bilginler.net olarak Ekosektör  bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışacağız. Bu yazımızda Kredi notu nedir ve ne işe yarar? konusunu ele alacağız.

Kredi Notu

Bankalar uzun bir zamandır hayatımızda olan ve bizlere birçok finansal ürünleri sunan, resmi kuruluşlardır. Kredi kartları, Kredili mevduat hesapları, krediler vb gibi olanakları bizlere sunan bankalar, bu gibi durumları bazı şartlar adı altında gerçekleştirmektedir. Yukarıda yazılmış olan 3 hizmet, bankalar tarafından özel müşterilere sunulur. Bu finansal ürünleri kullanabilmek ve aynı zamanda yararlanabilmek için, aranan şartların olumlu olarak değerlendirilmesi gerekir. Bunlardan ilki, gelir belgesi, sigorta şartı ve kredi notudur. Söylemek isteriz ki, kredi notu bu konuda ön plana çıkan bir koşuldur. Peki nedir bu kredi notu?

Kredi Notu Nedir

Kredi notu nedir?

Kredi notu, bireylerin kendisine has olan, bankalardaki finansal ürünlerin kullanım durumuna göre şekillenen, KKB tarafından tutularak bankalar tarafından aranan ilk husus olan ve 0 ile 1900 arasında değer olan puan türüdür. Kredi notları geçmişteki, kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri, KMB ödemeleri, yasal takip süreci, icra durumu, ödemelerin geç yapılması vb gibi durumlara göre değerlendirilir.

1 ile 699 arasında puanı olan bireyler, geçmişte bankalar ile sorun yaşamıştır ve kredi alması en riskli grupta yer alır. 700 ile 1099 arasında puanı olan kişiler, orta riskli durumdadır ve kredi alması için 2-3 ay ödemelerini düzenli yapması gerekir. 1100 ile 1499 arasında puanı olan bireyler, geçmişte orta seyirli bir müşteri profilidir ve bankanın insiyatifine göre kredi alabilir. 1500 ile 1699 arasında puanı olan bireyler, sorunsuz kredi çekebilir ve iyi kredi notları vardır. 1700 ile 1900 arasında puanı olanlar ise, hiçbir şekilde sorun yaşamadan gelir belgesiz ve bordrosuz kredi alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Biatlon Nedir Biatlon Kuralları Ve Biatlon Nasıl Oynanır

Eğer kredi notunuz düşük seviyelerde ise, kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapmanız ve devam eden krediniz varsa eğer, bu krediyi düzenli ödemenizi ve geciktirmemenizi öneririz.

Kredi Notu Ne İşe Yarar

Kredi notu ne işe yarar?

Kredi notu genel olarak kredi çekerken ya da kredi kartı alırken, dikkat edilen ilk husustur. Yani kredi notunuz yüksekse, bankaların tüm finansal ürünlerini kullanabilirsiniz. Kredi notunun asıl amacı, bankaların kredi hizmetini sunarken değerlendirme yapmasıdır. Yani bankalar bireyin geçmişine bakar ve borcuna sadık olup olmadığına dair bilgilere sahip olur. Kredi notu yüksek olan bireyler, zaten ödemelerini düzenli yapıyordur ve bankalar bu görerek kredi verir. Ama düşük olan bireylerin kredi notu düşük olmasından dolayı, borcuna sadık olmadığı gözlenir ve kredi kolaylığı sunulmaz.

İlk olarak kredi çekmeden önce, kredi notunuzu öğrenmenizi öneririz. Çünkü devamlı kredi başvurusu yapmanız ve olumsuz sonuçlanması, sizlerin kredi notuna olumsuz bir etki gösterecektir. Kredi notunuzu tüm bankaların şubelerinden ya da, Findeks sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Banka şubelerinden sorgular ücretsiz olduğu gibi, Findeks üzerinden sorgu için 8 TL ücret talep edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ