Kredi Notu Neden Aynı Kalmaz Ve Kredi Notları Arasındaki Farklar

Kredi Notu, kısaca özetlemek gerekirse kişinin bankalar nezdinde bir puanlama sistemiyle güvenilirliğinin derecelendirdiği bir sistemdir. Bu yazımızda Kredi Notu Neden Aynı Kalmaz Ve Kredi Notları Arasındaki Farklar konulu makalemizi inceleyeceğiz

Kredi Notu Neden Değişir

Kredi Notunuz Neden Aynı Kalmaz?

Kredi notunuzu kontrol etmek biraz bunaltıcı ve hatta endişe verici olabilir. Notunuz nasıl artıyor? Bunun için ödeme yapmalı mısınız? Bankanızdan veya kredi kartı düzenleyicinizden ücretsiz almanız mı gerekiyor? Puanınız neden her yerde farklı görünüyor?

Umarız tüm bu sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi Notları Arasındaki Farklar

Bu yaygın bir şikayet;  Kredi puanınızı çevrimiçi olarak kontrol ediyorsunuz ve kredi veya yeni bir kredi kartı için başvurduğunuzda puanınız farklı gözüküyor.

Sandığınız gibi sadece bir ana puanlama modeli yok. Aslında kredi notlarınızı ücretsiz bir şekilde öğrenmenizi sağlayan birkaç site var. Temasa geçtiğiniz banka, borç veren veya kredi kartı veren kuruluştan farklı bir model kullanabilir. Örneğin, kredi notunuzu Turbo gibi bir uygulamada ücretsiz olarak kontrol ettiğinizde, TransUnion’dan yeni Vantage 3.0 modelini kullanmış olursunuz. Vantage 3.0, milyonlarca insanın kredi notlarına erişmesini sağlayan en güncel puanlama aracıdır. Örneğin, Vantage, kullanıcıların her altı ayda bir en az altı aylık kredi geçmişine veya kredi geçmişinde bir güncellemeye sahip olmalarını gerektirmez.

Vantage 3.0’ın avantajı, kullanıcılardan daha fazla bilgi toplamasıdır. Bu, borç verenlerin ne tür bir müşteri olabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikre sahip olmalarını sağlar. Diğer bir avantaj da Vantage 3.0’ın, kredi geçmişini düzeltmek için çalışanlara ödenen herhangi bir tahsilatı rapor etmemesidir. Ayrıca, temerrüt ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve puanlama da vardır.

Birçok kişi, borç verenler arasında popüler olan FICO kredi notunun farkındadır. Bilmedikleri şey, ipotek puanlarının kredi kartlarından farklı hesaplanmasıdır. Borç veren, ipotek için sizi onaylayarak daha büyük bir risk aldığından, hesabınızı daha dikkatli bir şekilde inceleyecektir ve bu bazen daha düşük puan almanıza neden olabilir.  1970 tarihli Adil Kredi Raporlama Yasası, kredi notunuzu belirlerken hangi kişisel bilgilerin toplanabileceğini ve kullanılabileceğini belirtir. Ayrıca, tüketicilere kredi raporlarının kopyalarını almaları ve yanlış bilgilere itiraz etmeleri için belirli haklar da vermektedir.

İlginizi Çekebilir :  Brokerlik Nedir Nasıl Olunur Ve Diğer Hususlar

Kredi Notunuzu Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Kredi puanınızı doğrudan ek bir ücret ödemeden ayda bir kez Turbo gibi bir uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. Skor, TransUnion kredi bürosunun raporundan derlenir. Ayrıca puanınızı nasıl yükselteceğinize ilişkin tavsiyelerin yanı sıra puanınızı düşüren şeyleri de öğrenmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için kredi raporunuzu kontrol etmek isterseniz, annualcreditreport.com adresine de bakabilirsiniz ve raporunuzu yılda bir kez ücretsiz kontrol edebilirsiniz.

Daha basit bir yol isterseniz, bankanızın internet sitesindeki ‘’kredi notu hesaplama’’ bölümünü de kullanabilirsiniz.

Kredi Notunuz Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz birkaç farklı faktörden hesaplanmaktadır. Kredi kartı ödeme alışkanlığınız bunlardan biridir. Kredi kartı ödemelerinizi geciktirmeniz, kredi notunuz için hiç iyi olmaz. Bu bireysel olarak çektiğiniz kredi ödemeleri için de geçerlidir. Eğer yüksek bir kredi notuna sahip olmak istiyorsanız mutlaka ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Ayrıca, herhangi bir bankaya borcunuz olup olmaması da kredi notunuzu etkiler. Ne kadar çok borcunuz varsa, kredi notunuz o kadar düşer. Son olarak, yeni kredi almanız ve kredi kullanma yoğunluğunuzda kredi notunuzun hesaplanmasında etkili olan faktörlerdir. Eğer sürekli kredi alıyor ve bunu düzenli olarak ödüyorsanız, daha önce hiç kredi almamış olan birine karşı 1-0 öndesiniz demektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi Notunuzu Ne zaman Kontrol Etmelisiniz?

Bir ev veya başka bir önemli kredi başvurusu yapmak üzereyseniz, kredi puanınızı kontrol etmeniz faydanıza olur. En iyi faiz oranlarından yararlanmak için yeterince iyi bir puanınız olup olmadığını veya büyük alışverişlerden kaçınmanız gerekip gerekmediğini mutlaka bilmek istersiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bir konumuz Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ