Kredi Nasıl İptal Edilir Sözleşmeden Sonra İptal Durumunda Ne Olur

Bir Kredi Nasıl İptal Edilir?

Tatile gideceksiniz, evlilik sürecindesiniz ya da ev/araba almaya karar verdiniz ve kredi için bankaya başvurdunuz. Olumlu bir şekilde kredi başvurunuz sonuçlandı. Bu tarihten sonra ancak kararınızı değiştirdiniz ve nakit buldunuz. Başvurduğunuz bu kredinizi iptal etmek istiyorsunuz. Bu aşamada takip etmeniz gereken bazı prosedürler var.

Kredi iptal etme ve diğer bilgiler

Kredi Nasıl İptal Edilir

Onaylanmış Bir Kredi Alınmak Zorunda Mıdır?

Yapmış olduğunuz kredi başvurunuz onaylansa bile iptal edebilmeniz mümkündür. Sms ile başvuru yaptığınızda genelde size başvurunuzun onay aldığına dair bir sms gelir. Bu mesaja siz geri dönmezseniz, banka bir iki gün içerisinde bir banka yetkilisi aracılığıyla sizi arar ve kredinizi ne zaman alacağınızı sorar. Vazgeçtiğinizi bu aşamada söylerseniz krediniz işleme hiçbir zaman konulmaz. Kredi ödemenizin zaten gerçekleşmesi için bankaya belli belgeler ibraz etmek zorundasınızdır. Bankaya bunları sunmadığınız için otomatikman krediniz de iptal olmuş olur. Belgeleri eğer bankaya teslim ettikten sonra vazgeçerseniz, banka yine banka görevlisine başvurunuzu iptal etmek istediğini söyleyebilirsiniz. Size görevli genelde bir iptal formu doldurtur.

Sözleşmede eğer ki yer alıyorsa bazı bankalar bu durumda sizden iptal nedeniyle belli bir oranda masraf ödemesi isteyebilirler. Fakat birçok başvuru artık sms, atm ya da web siteleri aracılığıyla yapıldığı için iptal daha kolay hale geldi. Web sitesi aracılığıyla yapılan başvuru resmi bir başvuru olmadığı için iptal daha da basit duruma gelir.

Sadece siz sözleşmeyi imzalamadan ve kredi hesaba geçmeden iptal işlemi yapılabilir. Kredinizi iptal ettiğiniz durumda konut kredisi aldıysanız sizden ekspertiz yapıldığı için bu işlemin ücreti talep edilebilir.

Çekilen Bir Kredi İptal Edilebilir Mi?

Krediyi çektikten sonra iptal edebilir miyiz sorusu krediyi alanların en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Bir kredi genelde çekildikten sonra daha uygun bir kredi ile karşılaşan kişiler ya da eline nakit geçip taksit de faiz ödemek istemeyenler bu krediyi iptal etmek isterler. Bu durumlarda bankalar bazı koşullara kredi iptali yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Sermaye Piyasası Kurumu SPK Lisanslama Sınavı Nedir Ve Nasıl Alınır

Kredileri banka iptal ederken dikkat edilmesi gereken önemli 2 nokta vardır. İlki bunlardan sözleşmeyi imzalamadan önce edeceği iadeye dikkat etmektir. Genel olarak bu aşamada bir ödeme yapmanız veya kesinti gibi durum oluşmaz. Çünkü bu aşamaya kadar banka bir masrafta bulunmamıştır.

Sözleşme İmzaladıktan Sonra İptal Durumunda Ne Olur?

 İptal işlemini sözleşmeyi imzaladıktan sonra gerçekleştirmek isterseniz size belirli bir ödeme çıkaracaktır. Uygulama bu tüm bankalar için geçerli değildir ancak bazı erken kapama cezası altında bankalar ödeme istemektedir. Bu durumda banka o güne kadar işleyen faizi ister. Ödeme yaptıktan sonra bu gibi durumlarda ödemenizi kanıtlayan dekont gibi belgeyi alıp tüketici heyetine başvurabilirsiniz. Yaptığınız ödemeyi uygun görüldüğü takdirde geri alabilirsiniz. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre 14 gün içinde krediyi kapatmaya tüketici olarak bu hakka sahipsiniz. Fakat Bu süre içinde bu bedel kullanıldı ise dönem içinde işleyen faizi ödemekle yükümlü hale gelirsiniz. Sigorta kesintileri yapılan bu krediyi kapattığınız güne göre hesaplar ve kalanı tarafınıza iade edilir.

İhtiyaçlarınızı iyi belirleyip bu tür durumlarla uğraşmamak için krediye başvururken mantıklı bir kara verdiğinizi kontrol edip ihtiyacınızdan fazlasını almamaya gayret etmelisiniz. Ne kadar hızlı davranıp kredinizi iptal etmek isterseniz bankaların kredinizi işleme koymadan önce iptal etme şansını o kadar arttırırsınız. Bir paranın hiçbir şekilde harcamadığınız dosya masrafını ödemek size hoş gelmeyecektir.

Kredi sunan bankalardan bazıları şunlardır: Akbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Tekstil bank, Finans bank, Denizbank, Vakıfbank, İş Bankası, Halk bank, ING BANK, ICBC, Ziraat Bankası, TEB, Şekerbank, Bank pozitif, Odea Bank, HSBC, Burgan Bank.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ