Kredi Kartından Temassız Ödeme Nedir Nasıl Yapılır

Temassız Ödeme

 Hızla gelişen ve modernleşen Dünya’mızda her şey teknolojiyle bağdaşmaya başladı. Yaşam standartları yükseldi ve artık yaşam daha da zor bir hal aldı. Bu durumu kolaylaştırmak adına devamlı olarak kullanmakta olduğumuz kredi kartları yardımımıza yetişiyor.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Temassız Ödeme

Kredi kartları bile artık gereksinimlerimize, harcamalarımızın hızına yetişemiyor. 24 saatin her bir dakikasının artık farklı ve değerli bir anlamı olmak zorunda. Devir bu denli gelişmişken, cüzdanlarımızın içinde ki paralar bile teknolojiyle bütünleşerek kartların ve dijitalin içine girmişken, ticaret de bundan nasibini alıyor. Bankacılıkta yeni bir devir geldi, temassız ödeme devri uzun zamandır başlamış durumda.

Kredi Kartından Temassız Ödeme Nedir?

Paralarımız cüzdanlardan kredi kartlarının içine girmişken ve her geçen gün biraz daha yenilenip, tazelenirken artık hiç bir şey hızımıza yetişemez oldu. Değişen tek şey Dünya’yla kalmıyor, Dünya döndükçe, geliştikçe içerisindekilerde gelişiyor. Bunlara insanda dahil olmak üzere elimizi attığımız her şeye teknolojiden bir parça, bulduklarımızdan ve geliştirdiklerimizden bir kısmını koyuyoruz. Geçimle birlikte gelen sıkıntılarımıza ve dijital ortamlardan yaptığımız ödemelerimize her geçen gün bir yükseltme getirmekteyiz. Peki nedir bu kredi kartından temassız ödeme seçeneği?

Kredi kartından temassız ödeme seçeneği ticarete ve harcamalara bomba gibi düşerek esnafa, çalışana, müşteriye kısacası herkese çığır aşan bir yenilik getiriyor. Kredi kartından temassız ödeme, birkaç saniye içerisinde hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde alışverişi tamamlamayı sağlar. Beraberinde getirdiği bir sürü avantajla beraber kredi kartından temassız ödeme seçeneğinin hızı, kullanışlılığı ve kolaylığı ile araştırmalara bile konu olmuş durumda.

Hızla ilerleyen ve beklemeyen, durmayan Dünya’mızda nakit para akışı artık pek sık kullanılmaz duruma gelmiş bulunuyor. İnsanlar nakit parayı korumaya yönelik tutumlu davranışlar sergilerken nakit ve kart kullanımı sıklıkları sürekli olarak tartışılıyor. Araştırmalardan birinde belirtildiği üzere nakit para akışıyla alışverişini sağlayan bir kişi, kasaya geldiğinde yaklaşık 16 ila 20 saniye kadar bir süre harcıyor. Bu süre bazen 1 veya 2 dakikaya kadar çıkabiliyorken kredi kartıyla gerçekleştirilen işlemlerde kartı tak, şifreyi yaz, onay bekle yine rahat 1-2 dakika kadar sürmekte. Kredi kartından temassız ödeme seçeneği ile bu süre 8 ila 9 saniye arasında sürmekte. Bu da alışveriş süremizi nakit paraya oranla en az 7 saniye azaltmak demek oluyor. İşte temassız ödeme rahatlığı!

İlginizi Çekebilir :  İmar Barışı Nedir Nasıl Başvuru Yapılır Ve Kapsamı Nedir

Kredi Kartında Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartından temassız ödeme seçeneği müşteri hizmetlerini arayarak ya da diğer işlemler gibi internet bankacılığından yapılmıyor. Bankanızdan temassız kart talep etmeniz gerekmektedir. Kredi kartından temassız ödeme seçeneği öyle açılıp kapatılır bir şey olmaktan ziyade direk değiştirmeniz gereken ve almanız gereken bir eşyadır. Yani şubeye giderek temassız kart başvurusu yapmanız ve kartınızı almanız gerekmektedir.

Kartı POS cihazının 4 cm üstünde 1-2 saniye tutmanız ödemenin gerçekleşmesi için yeterlidir. Bir seferde 50 TL üstü ve arka arkaya birkaç defa temassız ödeme gerçekleştiremezsiniz. Üst üste yapmaya çalıştığınız temassız ödeme denemelerinden ikincisinde banka ödemeyi yapan kişinin siz olduğundan emin olmak için şifre isteyecektir.

Kredi Kartlarından Temassız Ödemenin Yararları Nelerdir?

Kredi kartından temassız ödeme seçeneği, hayatımıza bomba gibi düşmüş bir yeniliktir. İnsanlar artık git gide daha da hızlanmak için her geçen gün biraz daha çaba sarf etmekte. Dünya bile artık insanın hızına yetişemiyor. Teknolojiyi giyilebilir hale getirmeye başladık ve uzmanlar çok yakında yenilebilir bir halede geleceğini düşünüyorlar. Temassız ödeme seçeneği çoğu market zincirinde ve AVM de kullanılmaya başlandı.

Kredi kartından temassız ödeme seçeneğinin yararlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Personelin yükünü azaltarak işlemleri hızlandırmak,
  • Kartın tüm kontrolü müşteriye ait ve kart müşteriden başkasının eline ve cüzdanına değmeyeceği için çok daha kullanışlı bir hal almaktadır.
  • Son derece güvenli ve hızlı,
  • Kart yerleştirme, şifre sorma, onay bekleme derdi yok,
  • Kredi kartı kopyalanma ve çalınma riski yok.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ