Kredi Erken Kapatma Nedir Kredi Erken Kapatmak Mantıklımıdır

Kredi Erken Kapatma Nedir?

Tüketiciler bankalardan aldıkları kredileri belirli bir faiz oranında kullanmaktadırlar. Bu durumda da ana paranın üzerine birtakım miktarlar eklenerek toplam borç ortaya çıkar. Banka müşterileri daha sonra vade seçenekleri arasından birini tercih ederek aylık ödeme planı oluştururlar. Günümüzün en çok kullanılan kredileri şüphesiz ihtiyaç kredileridir. Bazı durumlarda tüketiciler bu kredileri erken kapatma yoluna girebilmektedir. Erken kredi kapatma nedir konusunda sizlere daha kapsamlı bilgiler sunacağımız bu yazımızda ayrıca bu imkânların tüketicilere sağladığı getirileri de aktarıyor olacağız.

Kredi Erken Kapatmak Mantıklımıdır

Kredi Erken Kapatma

Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma İşlemi

Uzun vadelerle çekilen ihtiyaç kredilerinin erken kapatılması sürecinde bazı işlemler yapmanzı gerekiyor. Örneğin 48 ay vade ile çektiğiniz kredileri artık dilediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz. Bununla beraber kredi birleştirme uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Yani tek bir bankaya borçlu kalarak tüm borcunuzu ödeme işleminden faydalanabilirsiniz.

Kullandığınız ihtiyaç kredisini vadesinden önce kapatmak için hizmet aldığınız bankaya başvurmanız yeterlidir. Başvuru sonucunda bankanız söz konusu ihtiyaç kredi borcunuzu hesaplayarak tarafınıza bilgi aktarmaktadır. Bazen de erken kapama cezasıyla karşılaşılabilir. Bu yüzden kredi erken kapatma işleminden yararlanmadan önce bankanızdan detaylı bilgi almanızda yarar var.

Elinize geçen toplu para ile beraber kredinizin tamamını kapatırken indirim uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Her bankada farklı bir yüzdelik oranla erken kapama indirimi bulunmaktadır. Ayrıca bankalar arasında farklılık gösteren bu durumla ilgili yine hizmet aldığınız bankaya başvurmanız yeterlidir. Bazı bankalarda %3, bazıların da ise %5 oranına kadar indirim yapılabildiği bilinmektedir.

Erken Konut Kredisi Kapatma İşlemi

İhtiyaç kredilerinde olduğu gibi konut kredilerinde de erken kapama uygulaması bulunmaktadır. Bu işlemde kredinin tamamının veya taksit bedelinden az olmamak şartıyla bir kısmının vadesinden önce ödenmesi söz konusudur. Konut kredilerinde vadesi gelmeden ödeme yapılması halinde erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Her bankada bu işlemin değişkenlik gösterdiği bilinmektedir.

Konut kredisi alırken banka ile yapacağınız sözleşmede erken ödeme tazminatı ibaresi bulunmuyorsa, erken konut kredisi kapatma yaptığınızda herhangi bir tutar ödemenize gerek yoktur. Ayrıca ödeme planı oluşturulurken bankanıza ara ödemeler yapabileceğinizi belirtmeniz, bu cezayı ödememenizi sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir :  KEİ Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Nedir Ve Üye Ülkeler

Erken Taşıt Kredisi Kapatma İşlemi

Taşıt kredilerinde erken kredi kapama işlemi tercih edildiği zaman herhangi bir ceza veya kapatma ücreti söz konusu olmamaktadır. Ancak bazı bankalar, ilerleyen süreçlerdeki faizlerden yararlanamayacağı için erken kapatma cezası talep edebilmektedir. Tüketiciler yapacakları araştırmalarda bu durumun herhangi bir yasal dayanağının olmadığını görebilir ve bu şekilde bankaya belirtebilirler.

Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Hali hazırda ödediğiniz kredileri erken kapatmak istediğinizde belirttiğimiz üzere önce hizmet aldığınız bankayla görüşmeniz gerekiyor. Bu konuda krediyi erken kapatmak mantıklı mı sorusu gündeme gelebilir ve yanıt olarak ‘evet’ cevabı verilebilir. Çünkü daha sonraki vadelerde ödemeniz gereken faizlerden ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Bazı bankalar faiz ödemelerinin gerçekleşmeyeceğini gördüğünde erken kapatma cezası uygulamaktadır. Aktardığımız üzere daha çok konut ve ihtiyaç kredilerinde karşınıza çıkan bu durumla ilgili bankada imzaladığınız sözleşmeyi kontrol edebilirsiniz. Bununla beraber taşıt kredilerinde de aynı durum geçerlidir ancak yasa gereği taşıt kredilerinde herhangi bir ceza ücret talebi bulunmamaktadır. Tüketiciler hizmet almadan önce bu durumların tamamını göz önünde bulundurarak bankalardan kredi çekmelidir.

Tüm bu bilgiler ışığında, krediyi erken kapatmak mantıklı mı sorusuna verilen yanıt sürekli olarak olumlu olacaktır. Ancak mutlaka imzaladığınız sözleşmede böyle bir ibarenin yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü birçok tüketici, krediyi erken kapatmak için bankalara başvurduğunda ceza ödemesiyle karşılaşarak erken kapama sürecinden vazgeçmektedir.

Kredi Erken Kapatma Kredi Notunu Etkiler mi?

Bu konuyla ilgili tüketicilerin bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle Kredi Notu nasıl yükselir sorusuyla ilgili olarak toplu borç kapama işlemlerinin yapılması gerektiği bilinmelidir. Yani krediyi erken kapatma, kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Ancak bu işlemi yaparken farklı bir bankaya veya kuruma borcunuzun olmaması gerekiyor. Çünkü artık tüm borçlanmalar kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden kredi notunu etkileyen durumlar arasında kredi erken kapatma sürecinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ödemenin toplu yapılmasından dolayı işlemden sonraki birkaç gün içerisinde tekrar kredi puanınızı sorgulayabilir ve ciddi anlamda artış gösterdiğini fark edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ