Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir Ne Yaparlar Ve Neden Önemlidirler

Kredi derecelendirme kuruluşları, ülkelere ve şirketlere kredi notu veren tarafsız olmak zorunda olan kuruluşlardır. Bu yazımızda Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir Ne Yaparlar Ve Neden Önemlidirler konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir?

Günümüzde insanlar yaşadıkları ekonomik sıkıntıları gidermek adına kredilere başvuruyor. Krediye dönük ihtiyaçlar her geçen gün artmaya başladıkça, hizmet veren kuruluşların sayısı da çoğalıyor. Adını sıklıkla duymuş olduğumuz kredi derecelendirme kuruluşları, geleceğe yatırım yapmayı düşünen vatandaşların borçlarını ölçmeye, kredi yönünden güvenilirliğini test etmeye yardımcı kuruluşlardır. Bu kuruluşlar mutlaka standart ve tarafsız görüş bildirme zorunluluğundadır. Kredi derecelendirme kuruluşlarının en önemli özelliklerinden birisi de bağımsız olarak çalışıyor olması denilebilir.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne Yaparlar?

Son dönemde gündemden düşmeyen kuruluşlar içerisinde Standart&Poor’s, Moody’s ve Fitch yer alıyor. Bu kuruluşlar hem ülkeye hem de şirketlere notlar veriyorlar. Kuruluş tarafından verilen notlar sayesinde yatırımcılarda doğal olarak doğru olan şirket hangisi, nereye yatırım yapmaları gerektiği şekilde önemli bilgilere ulaşıyor. Bu yola başvurdukları andan itibaren ise riski daha az oluyor. Hem ülke hem de şirketler yüksek notlar alabilmek adına bir uğraş içerisine girerler. Kredi derecelendirme kuruluşları için not verirken dikkat etmiş oldukları bir takım hususlar bulunuyor. Bunlara baktığımız zaman tüketim alışkanlıkları, borç durumu, faiz ve geri ödeyebilme yeteneği göz önünde bulundurulan bir konu oluyor.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Neden Not Verirler?

Gel gelelim üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konu da kredi derecelendirme kuruluşların verdiği notların ne kadar güvenli olup olmadığı denilebilir. Bu kuruluşlar tarafından verilen notlar, özellikle farklı ülkelerde yatırım yapmayı düşünenler açısından çok büyük önem arz ediyor. Ülkenin mali yükümlülüklerini yerine getirip getiremeyeceğine karar kılarlar. Yapılan bu ölçümleme sayesinde mevcut bir borcun geri ödenmeme riski saptanmaya çalışılıyor. Bir bakıma güven altına alınmaya çalışılıyor denilebilir.

Kredi Notu Kuruluşları

Hala aktif olarak yaşamlarını sürdüren kredi derecelendirme kuruluşları, ekonomik aktiviteleri daha fazla büyütmek için bir çaba harcarlar. Ekonomik faaliyetleri büyütebilmek adına doğal olarak bir finansmana ihtiyaç duymaya başlarlar. Şirket ve ülkelere yatırım yapmaya başlarlar. Hal böyle olunca da yatırımcılar risk değerlendirmesine ihtiyaç duymaya başlıyor. Ölçümleme işlemi yapan kuruluşlar, mali geçmişi ve cari varlığı incelemeye koyulurlar.

İlginizi Çekebilir :  Kara Liste Nedir Kimler Kara Listeye Alınır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ