KOSGEB Nedir Ne Zaman Kuruldu ve Tarihi

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak açılımı olan kamu destekli bir kamu kuruşu olarak hizmet vermektedir. Bu yazımızda KOSGEB Nedir Ne Zaman Kuruldu ve Tarihi konulu makalemizi inceleyelim.

KOSGEB Nedir Ne Zaman Kuruldu

Kosgeb Nedir?

KOSGEB, doksanlı yıllardan bu yana kadar küçük ve orta ölçekli işletmelere destek veren ve finansal sorunları çözen bir kurum olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kurum hakkında sizlere aktarılması gereken tek şey, işletmelere destek veren bir kurum olmasıdır. Ekonomik bağımsızlığını tamamen yenmek isteyen girişimcilerin, iş kurup ticarette yer almaları için finansal destekler verir. Yepyeni iş ile beraber gelir hedefi olan bireyler, KOSGEB nedir şeklindeki soruyu, tüm yaptıkları planı yaşama aktarırken görecektir.

Kosgeb ne zaman kuruldu?

Kosgeb’in kuruluşunu en doğal olarak Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı Ali Alper ÇETİN kaleme aldığı bir yazısında belirtmiştir. Burada anlatılan detaylara göre 1987 yılında kosgeb’in kuruluş çalışmaları başlamıştır. 1989 yılının sonlarına doğru MMO Makina Mühendislerinin düzenlemiş olduğu Orta ve Küçük Ölçekli Sanayi Sempozyumu ve Sergisi 6-12 Kasım 1989 tarihinde gerçekleşmiştir. Konu ile ilgili çalışmalar ve Kosgeb kanun taslağı dosya halinde rahmetli Turgut Özal’a sunulmuştur. Ve Cumhurbaşkanının derhal bu teşkilatın kurulması için  talimat vermesi ile  resmi olarak işlemlerine başlamıştır ve ilk gelir kaynağı olarak akaryakıttan alınan vergileri içine Kosgeb fonu konulmasıyla beraber mali destek almaya başlamaktadır. 12.04.1990’da ise 3624 sayılı kanun ile resmi bir kurum haline gelmiş ve bir çok akademisyen ve bürokratlar başkanlık koltuğunda oturmuştur.

KOSGEB ekonomiye bir yeni düzen getirecek olan girişimci ruhların belirli durumlar ve yetki belgesi sahibi olunması ile beraber, giderlerinin bir bölümünün devletin kasasından giderilmesi de bu kurum için bir bağıştır denebilir. KOSGEB nedir gibi gelen sorulara, girişimciliği yaymak ve yarışma kurallarını belirlemek, ülkenin ekonomisinin gelişimine katkılar yapmak ve yaptıkları ile adını duyurup örnek teşkil edilmeye çalışan bir kurumdur’’ manasıyla karşılık bulur.

İlginizi Çekebilir :  Katılım Bankası Nedir Kredi Modeli Nasıldır ve Neden İhtiyaç Duyulmuştur

Kosgeb ve Kamu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesi adı altında, işlemlerine devam etmektedir. Doksanlı yılların başlarında, kurulum süreci tamamen bitmiştir. Sosyal ihtiyaçların en üst düzeyde karşılanması için, destekler veren bir kurum olarak geçer. Küçük esnaf adı altındaki işletmelerin, ekonomik payının artırılması için girişimlerin değer bulmasını hedef alan bir kurumdur.

KOSGEB Tarihi

Günümüzde Kosgeb

KOSGEB kamu destekli bir kamu kuruşu olarak hizmet vermektedir. Ayrıca kobilere destekeler veren bir kamu kurumudur diyebiliriz. Devletin, hibe ve desteği şeklinde bay-bayan tüm girişimcilere, bazı teşvik edici destekler (Örneğin hibeler, 0 faizli krediler) verilmektedir. KOSGEB girişimciliğin yaygın bir duruma getirilmesi, başarılı işletmeler olması ve desteklenmesi amacıyla işletmeler ile beraber ilerlemektedir. İş birliği ve güç birliği adı altında sürdürülen bu programlar ile beraber küçük ölçekteki işletmeler ile orta ölçekteki iş yerlerine girişimcilerin getirdiği katkıları üst düzeyde tutma planlaması yapılıyor. KOSGEB hakkında en en önemli hedef ise, her türlü maddi olanağın işletmelere düzenli olarak verilmesine ek olarak, istihdam sorunlarına da çözümler bulmasıdır. Kısaca özet olarak KOSGEB girişimci ruhuna destekler veren ve aynı zamanda finansal sorunları çözen bir kurumdur.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız Girişimcilik Belgesi Nedir Nereden Alınır Ne İşe Yarar konulu makalemiz için lütfen linkin üzerine tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. KOSGEB kuruluş çalışmaları 1987 yılında başlamamıştır. 1989 yılının ikinci yarısında MMO Makina Mühendisleri Odası olarak düzenlediğimiz; Orta ve Küçük Ölçekli Sanayi Sempozyumu ve Sergisi 6-12 Kasım 1989 tarihinde gerçekleşmiştir. Randevu alınmış, çalışmalarımızı dosya halinde henüz yeni Cumhurbaşkanımız olan merhum Turgut Özal’a takdim edilmiş. Çalışmamızı takdirle taltif eden Sayın Özal, hazırlamış olduğumuz KOSGEB Kuruluş kanunu taslağını o dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür’e bu teşkilatın derhal kurulması için telefonla yanımızda talimat vermiş, ayrıca kuruluş çalışmaları dosyasını da Özel Kaleme derhal Şükrü Yürür beye göndertmiştir. Saygılar.
  26.04.2018
  Ali Alper ÇETİN

 2. Cumali TÜRKER dedi ki:

  Kosgeb Nedir ve Tarihi hakkındaki bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

 3. Bilginler Net dedi ki:

  Kosgeb Tarihi Hakkındaki önemli bilgileri için, kuruluş süreçlerinin içerisinde bizzat bulunan değerli üstadımız Sn. Ali Alper ÇETİN Beye Teşekkürlerimizi sunarız.

 4. Orhan Gazi Yüce dedi ki:

  KOSGEB’in kuruluşu döneminde Oda Genel Sekreterimiz olan Ali Alper Çetin, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayii Sergisi ve Fuarının Sekretaryasını yürütmüş ve Koordinasyonu da yapmıştır. Bu çalışmaları 8. Cumhurbaşkanımıza götürmüştür. KOSGEB’in kuruluşunda en etkin rolü üstlenmiş ve güzide teşkilatının kurulmasında öncü olmuştur. Böyle devasa bir teşkilatın temelini atmıştır.
  Burada 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın aksiyon bir devlet adamı, eylem insanı olduğunu söz etmek gerekir. Aralık 1989’da talimat verip bir ay sonra akaryakıt, petrol ürünlerine KOSGEB payı konulması müthiş bir eylemdi…2 ayda dev bir eser ortaya çıkmıştır. Merhum Turgut ÖZAL’ın kabri nur, mekanı Cennet olsun.
  Kosgeb’in dışında, Türk Sanayine büyük emekleri geçen Başkan Ali Alper Çetin’i saygıyla selamlıyorum.

BİR YORUM YAZ