Kocaeli Üniversitesi Kuruluşu Fakülte Enstitü Ve Yüksekokulları

Bilginler.net ekibi olarak ülkemizin bilim ve ilim merkezleri olan üniversitelerimizi Eğitim bölümümüzde siz değerli takipçilerimize tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Kocaeli Üniversitesi Kuruluşu Fakülte Enstitü Ve Yüksekokulları konulu makalemizi inceleyelim.

Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi Kuruluşu

1992 senesinde 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ile kurulan Kocaeli Üniversitesi ülkemizin en önde gelen Yüksek öğretim kurumları arasında yer almaktadır. Kocaeli Üniversitesi kuruluşunun 25.yılını yakın bir zamanda kutlamıştır ve bu günlerde ülkemizin gelişimine ve bilimine kattığı değerler ile bilinen bir üniversite olmaktadır. Farklı düşünme yollarını geliştiren, alternatif bakış açıları üreten, okuyan, araştıran ve entelektüel sermayesini genişleten ve ülkeye katkısı olan gençler yetiştiren bir üniversitedir.

17 Ağustos 1999 tarihi gerek ülkemiz gerek ise Kocaeli tarafından oldukça hatırlanan bir gündür ve çok büyük acılar yaşanmıştır. Marmara depreminin etkisiyle oluşan yıkımlar sonucu üniversitenin %75 inin yok olması acı bir durum meydana getirmiştir. Fakat Üniversite o zamanki acıyı hızlı bir şekilde sarmış ve kendini her zamankinden daha fazla geliştirmiştir.

Türkiye’nin ilk ve ayrıcalıklı projelendirilmiş yerleşkesi olan Umut tepe Yerleşkesi Türkiye’nin ve Dünya’nın en sayılı kampüsleri arasında yer almaktadır. Doğanın merkezinde yer alan, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak, ferah havası ile özel bir konumda olan yerleşke 6500 dönümlük alanda; spor tesisleri, araştırma ve uygulama hastanesi, modern eğitim kurumları ve sosyal alanları ile onur ve gurur verici bir tesis niteliğindedir.

Kocaeli Üniversitesinde Eğitim

18 Fakülte, 3 Yüksekokul, 21 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı ile eğitimlerine devam eden ayrıcalıklı bir kurumdur. 81.000’in üzerinden öğrencisi ile her sene ayrıcalıklı öğrenciler yetiştiren üniversite 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 28 Araştırma ve Uygulama Birimi ile ülkemizin araştırma-geliştirme (AR-GE) uygulamaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. 91 Öğrenci Kulübü ve Topluluğu ile öğrenci etkinlikleri konusunda ilk sıradaki yerini koruyarak, kulüpleri aracılığı ile toplumsal sorumluluk faaliyetlerine, sosyal ve kültürel etkinliklere öncülük eden bir kurum olmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi’nde ulusal ve aynı zamanda uluslararası, her türlü kongre, sempozyum gibi çalışmaların yapıldığı ve öğrencilerin kullanımına açık 1200 kişilik kültür ve kongre merkezine sahiptir. Yine buna paralel olarak farklı boyutlarda çalışma salonları bulunmaktadır. Ayrıca üniversite Gazanfer Bilge Spor salonu; yaklaşık 10300 metrekare kapalı alana sahip, içinde 2000 seyirci kapasiteli Arena, 3 adet uygulama salonu, 2 adet kondisyon salonu, 2 adet dans ve atölye salonları bunmaktadır. Buna ek olarak 1 adet Futbol ve atletizm pistine sahip, 3 adet Basketbol, 4 adet Voleybol ve 4 adet Tenis kortu bulunan 6700 m2 üzerine kurulu açık spor alanlarına sahiptir. Ayrıca kapalı yarı olimpik yüzme havuzu vardır ve tüm öğrencilere hizmet vermektedir.

Kocaeli Üniversitesi Kampüsü

Kampus ortamında kablosuz internet olanağından tutun da, özel kafe-restoranlara, marketten banka atmlerine kadar sağlık merkezinden fitnes salonuna, sinema-tiyatro salonundan kuaförlerine kadar herşey elinizin altında olmakta ve oluşturulan fiziki ve sosyal hizmetler öğrencilerin kullanımına daima açıktır.

Kocaeli Üniversitesi Fakülte Yüksekokul ve Enstitüleri

Fakülteler

Denizcilik Fakültesi (Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri mevcuttur.)

İlginizi Çekebilir :  İstanbul Üniversitesi Tarihi, Fakülteleri Ve Bölümleri

Diş Hekimliği Fakültesi,

Eğitim Fakültesi (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri , Eğitim Bilimleri, Matematik ve Fen Bilimleri, Özel Eğitim, Temel Eğitim, Türkçe ve Sosyal Bilimler, Yabancı Diller Eğitimi, Güzel Sanatlar Eğitimi bölümleri bulunmaktadır.)

Fen Edebiyat Fakültesi ( Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Biyoloji, Felsefe, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri bulunmaktadır.)

Güzel Sanatlar Fakültesi ( Fotoğraf, Grafik, Heykel, Müzik, Resim, Sahne Sanatları, Seramik ve Temel Eğitim bölümleri bulunmaktadır.)

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ( Uçak Elektrik Elektronik, Uçak Gövde Motor Bakım ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümleri mevcuttur.)

Hukuk Fakültesi,

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ( İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleri mevcuttur.)

İlahiyat Fakültesi (Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları, Temel İslam Bilimleri,  bölümleri mevcuttur.)

İletişim Fakültesi ( Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema, Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık bölümleri bulunmaktadır.)
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ( Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Endüstriyel Tasarım bölümleri bulunmaktadır.)

Mühendislik Fakültesi ( Bilgisayar, Çevre, Elektrik, Elektronik ve Haberleşme, Endüstri, Harita, İnşaat, Jeofizik, Jeoloji, Kimya, Makine, Mekatronik, Metalurji ve Malzeme mühendisliği bölümleri bulunmaktadır.)

Sağlık Bilimleri Fakültesi (Ebelik, Hemşirelik, Sosyal Hizmet bölümleri bulunmaktadır.

Spor Bilimleri Fakültesi ( Öğretmenlik, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon ve Antrenörlük bölümleri bulunmaktadır.)
Teknoloji Fakültesi ( Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır.)

Tenik Eğitim Fakültesi ( Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi, Elektrik Eğitimi, Makine Eğitimi bölümü bulunmaktadır.)

Tıp Fakültesi

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Kocaeli Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Meslek Yüksekokulları

Adalet Meslek Yüksekokulu

Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu

Arslanbey Meslek Yüksekokulu

Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu

Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu

Ford Otosan İhsaniye Otomativ Meslek Yüksekokulu

Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokulu

Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu

Gölcük Meslek Yüksekokulu

Hereke Meslek Yüksekokulu

Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu

İzmit Meslek Yüksekokulu

Kandıra Meslek Yüksekokulu

Karamürsel Meslek Yüksekokulu

Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu

Kartepe Turizm Meslek Yüksekokulu

Kocaeli Meslek Yüksekokulu

Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Köseköy Meslek Yüksekokulu

Uzunçiftlik Nuh Çimento Meslek Yüksekokulu

Yahya Kaptan Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Fen bilimleri

Sağlık bilimleri

Sosyal bilimler

Yüksekokullar

Turizm işletmeciliği ve otelcilik

Kocaeli sağlık

Yabancı diller

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ