Kızamık Nedir Belirtileri Hastalık Evreleri ve Tedavisi

Kızamık, virüs kaynaklı bulaşma riski yüksek olan bir hastalıktır. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde salgın riski olabilecek düzeyde önemli bir hastalıktır. Son yıllarda ülkemizde ortaya çıkan aşı reddi nedeniyle ve dış ülkelerden gelen turistler  ve mülteciler sebebiyle ciddi oranda artış gözlenmiştir. Bu yazımızda Kızamık Nedir Belirtileri Hastalık Evreleri ve Tedavisi konulu makalemizi inceleyelim.

Kızamık Nedir

Kızamık Hastalığı nedir?

Kızamık; Morbillivirus virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Küçük yaşlarda bulaşabildiği gibi büyük yaşlarda da bulaşabilmektedir. Genelde toplum arasında çok önem verilmese de ölümcül tehlike taşımaktadır. Hastalığın önlenebilmesi için aşı yapılması gerekmektedir.

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Dönemleri Nelerdir?

Kızamık hastalığında diğer hastalıklarda da olduğu gibi evreler bulunmaktadır.

Döküntü öncesi dönem, Kuluçka Dönemi;

En önemli evredir. Bu evre de virüs hızlı bir biçimde sinsi bir biçimde üremeye ve çoğalmaya başlar. Bu evrede virüs yaklaşık 8 ile 12 gün arasında hiçbir etki ve belirti olmadan üremeye başlar. Üremenin başlaması ile birlikte kişi de yüksek ateş başlar. Ateş yaklaşık olarak kişi de 40 ile 45 Co olarak değişkenlik göstermektedir. Buna ilave olarak bağışıklık sistemi zayıflar, ağızda yaralar çıkmaya başlamaktadır. Buna bağlı olarak da uyku isteği, yorgunluk, isteksizlik, iştah da kesilmeler, hırıltılı nefes alma ve geçmek bilmeyen bir kuru öksürük görülmektedir. Başında da belirttiğimiz gibi enfeksiyonun en önemli ve en çok bulaşan dönemidir.

Kızamık Virüsü

Döküntülü Dönem;

Bu dönemde Morbillivirus adı verilen virüs çoğalma işleminin etkisinden vücudun dış yüzeyine çıkmaya başlar. Vücutta pembe renginde küçük lekeden şekiller oluşmaktadır. Bu şekiller daha sonra kabarmaya başlar. Şekillerin sayısında artma ve renginde iyice belirgin bir kırmızılaşma görülmektedir. Döküntüler tek tek çıkarken ateş vücutta tekrar yükselir ve kişide halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık görülmektedir. Buna ilave olarak öksürüğün şiddeti ve vücuttaki döküntüler iyice artar ve belirginleşir. Yaklaşık olarak 3 ile 4 gün içinde bu dönem de tamamlanır.

İlginizi Çekebilir :  İmar Barışı Nedir Nasıl Başvuru Yapılır Ve Kapsamı Nedir

İyileşme Dönemi;

Döküntülerin oluşumu bittikten sonra ateş yavaşça düşmeye başlar. İlk hangi döküntü oluştuysa oradan döküntü solmaya başlar. Döküntülerin renklerinin solması; kişinin hastalığının iyileşmeye başladığının göstergesidir. Pullanarak dökülme işlemi başlar ve artık kişi iyileşmeye başlar. Pul pul dökülen hastalık son evre olup, hafif bir biçimde sonlanır.

Kızamık hastalığı nasıl bulaşır?

Kızamık hastalığın mikrobun hava da dağılmasından dolayı kişilerin hapşırması,  öksürmesi, temas yolu ile hastalıklı kişiden sağlıklı kişilere geçmektedir.

Kızamık Aşısı nedir? Etkileri Nelerdir?

Kızamık, virüs kökenli bir hastalık olduğu için alınan ilaçlar fayda etmemektedir. Çok eski yıllardan bu yana bu hastalığına yakalanmamak için aşı uygulanmaktadır. Yani aşı hastalığını geçirmez, lakin hastalığa yakalanmanızı önler. Kısacası; kişiyi hastalığa yakalanmaktan koruma özelliği vardır. Ancak bazı durumlarda bazı çocuklar aşı olmasına rağmen bu hastalığa hafif şekilde de olsa yakalanmaktadırlar. Aşısının ilk dozu bebekler de 12 aylık iken yapılmaktadır. İkinci dozu ise okul öncesi dönemde 5 ile 6 yaşlarında yapılmaktadır. Bazı durumlarda bazı çocuklara üçüncü doz da uygulanmaktadır.

Kızamık Aşısı

Kızamık Hastalığına Yakalanan Bireyler Ne Yapmalıdır?

Hastalık çok yorgun ve halsizlik verdiği için bu durumlarda iyice dinlenmek, bol miktarda sıvı tüketmek, ateş düşürücü ilaçlar kullanmak gerekmektedir. Öksürüğün olduğu ve arttığı dönemlerde sıcak su ile buhar yapılmasında fayda bulunmaktadır. Düzenli ve dengeli bir biçimde iştahsızlık olmasına rağmen az da olsa besin alınılmalıdır. Buna ilave olarak bu hastalık görülürken gerekli miktardan biraz fazla A vitamini tüketmek daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ