Kefir Nasıl Yapılır Evde Pratik Kefir Yapımı Tarifi

Kefir, içinde oldukça fazla faydalı Probiyotik bakterileri bulunan, Kafkasya kökenli şifa deposu bir içecek olarak nesiller boyunca tüketilerek günümüze gelmiştir. Kefir yapımı hakkındaki Kefir Nasıl Yapılır Evde Pratik Kefir Yapımı Tarifi konulu makalemizi inceleyelim.

Evde Kefir Yapımı

Kısa Zamanda Pratik Kefir Yapımı

Kefir yapımda istenilen miktarda süt kullanılabilir. Yani ne kadar tüketeceğiniz size kalmıştır. Yaklaşık olarak 1 Kilo süt 1 kilo kefir demektir.

Doğal olarak elde edilen süt istenilen miktarda alınır ve kaynatılır. Süt kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Eğer isterseniz sütü kaynatmadan da kefir yapabilirsiniz. Seçim sizin tercihinize ve tüketiminize kalmıştır. Elinizde bulunan kefir mayasını sütün bulunduğu kaba aktarınız. Bu aktarma işlemi şu şekilde yapılır. Kaşık ucu ile maya alınır ve kefir mayası sütün kenarlarına gelecek şekilde aktarılır. Yani eğer süt tencerede ise süt tenceresinin kenarlarına gelecek şekilde, eğer kavanozda ise kavanozun etrafına değecek şekilde maya koyma işlemi gerçekleştirilir.

Maya konulduktan sonra kaşık yardımı ile bir kere karıştırılır ve bırakılır. Yoğurt mayalama işleminde yapılanın tam aksine başladığınız yere geri gelecek şekilde sadece bir tur karıştırma işlemi yapılır. Mayalama ve süzme aşamalarında metal süzgeç ve kaşık kullanmamaya özen gösteriniz.

Kefir Yapımında Önemli Noktalar

Mayaladıktan sonra 24 saat beklemeye bırakılır. Bu bekleme işlemi karanlık bir ortamda olmalıdır. Kesinlikle üzerine sarma işlemi gerçekleşmez, ama sadece üzerine ağzı kapanacak şekilde bez ile örtülür. Kavanoz kapağı ya da tencere kapağı asla kullanılmaz. Bekleme işlemi tam olarak 24 saat olacak şekilde ayarlanır. Örneğin bütün mayalama işlemi sabah 7’de gerçekleşti ise ertesi gün sabah 7’de üzerine örtülen örtü açılır. Süzgeç yardımıyla oluşan mayalı kefire süzme işlemi yapılır. Süzdükten sonra süzgeç üzerinde kefir mayaları kalır. Bu Kefir mayaları bir sonraki kefir mayalanması için saklanır. Süzgeç yardımı ile süzdüğümüz kısım yaptığımız kefirin ta kendisidir ve mayalanan kefir sadece 2 gün içilebilir. 2 gün içinde tüketilmiş olması gerekir. 2 gün sonra içilmez.

Kolay Kefir Yapımı

Kefir Mayası Nasıl Saklanır

Süzgeç yardımı ile süzdüğümüz kefir mayasını saklamak için bir kabın içerisine su konulur. Süzgeç üzerinde kalan kefir mayaları su dolu kabın içine alınır. Buzdolabı içerisinde maya olarak saklanır. Su dolu kap, buzdolabında mayanın canlı kalmasını sağlar. Bir dahaki kefir yapma işleminde kullanılır. Kabın ağzını kapatmakta herhangi bir sakınca yoktur.

İlginizi Çekebilir :  Yeşil Cami Tarihi Ve Diğer Detayları

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Evde Organik Terayağ Yapımı Kolay Yöntem konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Felakettellalci dedi ki:

    Çok faydalı bir bilgi oldu teşekkür ederim bugün diyetisyenim önermişti yine derdime derman oldunuz bilginler net :))

BİR YORUM YAZ