Katılım Bankası Nedir Kredi Modeli Nasıldır ve Neden İhtiyaç Duyulmuştur

Katılım Bankası, faiz bankacılık ana düşüncesine göre çalışan bir sistemdir. Bu yazımızda Katılım Bankası Nedir Kredi Modeli Nasıldır ve Neden İhtiyaç Duyulmuştur konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Katılım Bankası Nedir

Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankaları faizsizlik prensiplerini baz alarak çalışır. Bu prensiplere uygun bir şekilde her türlü bankacılık işlemlerini gerçekleştiren zarar ve kara katılma esasına göre fon toplayarak kazanma imkanı sunan bankacılı modelidir. Katılım bankası nedir? Sorusunun cevabı ise; katılım bankalarına belirlenen esaslara göre faaliyetlerini sürdüren bankacılık modelidir.

Katılım bankalarının isimlerinde yer alan Katılım kelimesi ise bu bankacılık türünde zarar ve kara katılma prensibini ifade etmektedir. Katılım bankaları tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları, faizsiz finansman prensiplerini baz alarak sanayi veya ticarette değerlendirerek meydana gelen zarar veya karı tasarruf sahipleriyle beraber paylaşmaktadır. USD, EUR ve TL bazında açılan vadeli hesaplarda biriken fonlar, bireysel finansman desteği, kurumsal finansman desteği, kar ya da zarara ortaklık yöntemleri kullanılarak değerlendirilmektedir.

Katılım Bankacılığı Kredi Modeli

Katılım Bankacılığı’nda en temel prensip faizsizlik prensibidir. Katılımcı olan herkese kar veya zarara göre gelir sağlama hedefi konur. Kredi talebinde bulunan birisine direk ana para ödemesi yapılmasının yerine leasing olarak da tabir edilen tüketicinin ihtiyaç duyduğu malı satıcıdan peşin alarak müşteriye vadeli kiralamak, satmak ve iş sahibi ile proje bazlı bir ortaklık kurmakla oluşmaktadır.

Esas anlamda ise faiz, ödünç verilen paranın vade sebebinden dolayı önceden belirtilmiş olan sabit bir fazlalık oranında geri ödenmesinin şart kılınmasından doğmaktadır. Klasik bir şekilde hizmet veren bankalar tasarruf sahibi olan kişilerden kredi verildiği sırada belirlenen faiz oranları karşılığında para toplar. Katılım bankası modelinde ise toplanan fon sahiplerine herhangi bir gelir taahhüdünde bulunulmadığı gibi yatırım yapılan anaparanın da herhangi bir garantisi yoktur.

İlginizi Çekebilir :  İstihare Nedir Nasıl Yapılır İstihare Namazı Ve Duası

Görebileceğiniz diğer önemli farklardan birisi ise; katılım bankalarında nakit kredi sisteminin yer almamasıdır. Bu bankalarda reel ekonomik faaliyetlerle beraber tamamen mal alım ve satımı ile faturalı veya kayıtlı olan işlemlerin finanse edilmesi yer almaktadır.

Katılım Bankacılığına Neden İhtiyaç Duyuldu?

Dünya üzerinde toplam nüfusun %23’lük kesimi İslam dinine mensup olan insanlardan oluşmaktadır. Faizin dinen haram olması faiz hassasiyeti bulunan kişilerin tasarruflarını değerlendirmesi ve finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için alternatif bir yol bulunmasına sebep olmuştur. Dünya şartlarının değişmeye başlamasıyla beraber finansal bir yapılaşmanın dışında kalmanın mümkün olmamasıyla beraber İslam dininin geçerli olduğu ülkelerde katılım bankacılığı sistemi tercih edilmiştir. İslami bankacılık da diyebileceğimiz bu bankacılığın modern anlamdaki ilk örnekleri ise 1963 yılında Mısırda Mit Ghamr Tasarruf Bankası ile başlatılmıştır. Sonrasında ise ağırlıklı nüfusu Müslümanlardan oluşan ülkelerde de hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.

Katılım Bankası

Katılım bankası modeline ağırlıklı olarak muhafazakar kesimler ilgi gösterirken ihtiyat sahibi olan kişilerin de yöneldiğini görebiliyoruz. Ülkemizde de katılım bankası olarak işlem yapan bankaların olduğunu görebilirsiniz. Batılı olan birçok banka da kendi bünyesi içerisinde faizsizlik prensibini benimseyen birçok birim oluşturmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ