Kara Listeden Nasıl Çıkılır Ve Ne Zaman Çıkılır

Ekonomi ve finans alanında bilgi belge ve tanımları Bilginler ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde siz değerli takipçilerimiz için ele alıyoruz. Bu yazımızda ise Kara Listeden Nasıl Çıkılır Ve Ne Zaman Çıkılır konulu makalemizi İnceleyelim.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara Liste Nedir

Kara liste esasen Merkez Bankası tarafından ayrıntılı bir biçimde tutulan, kurumlar ve kişiler düzeyinde sorunlu bireysel krediler, senetler ve çekler ile alakalı bir veritabanı olarak bilinmektedir. Ancak kredi ve kredi başvuruları sırasında referans olarak gösterilen diğer bir kaynak vardır. Bu ikinci kaynak KKB kayıtları olarak geçer ve bizler bunu kredi notu olarak biliyoruz. Toplumda kara liste olarak bilinen bu durum, bu kurumun tuttuğu veritabanı olarak anılır. Kara Liste Nedir Kimler Kara Listeye Alınır konulu makalemiz için lütfen üzerine tıklayınız.

Kara Listeden Çıkmak

Kara listeden çıkmak ve bir daha yer almamak için yapılacak olan ilk şey doğal olarak olan borçları tamamen kapatmaktır.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası veri tabanı, geçmiş dönemlere ait ya da güncel dönem tüm borçlarınızın ayrıntılı biçimde notlarını tutar ve bu söz konusu borçlar kapanmadan kara liste çıkışı da olmaz. Bu da demektir ki, nereye nasıl bir kredi veya kredi kartı borcunuz varsa, bunları kapatmanız gerekiyor.

Söz konusu borç kapatma işleminden sonra, söylemek isteriz ki hemen kara listeden çıkaramıyorsunuz. Son ödemeyi yaptığınız tarihi baz alan Merkez Bankası, bu tarihi başlangıç olarak kabul ediyor ve 5 yıl süreyi aktif ediyor. 5 yıl boyunca temiz bir sicile ve finansal hikayeye sahip olursanız, isminiz kara listeden tamamen siliniyor. Bunun dışında, söz konusu listeden kurtuluşunuzun başka hiçbir ek yöntemi olmuyor. Özet olarak vurgulamak  gerekirse, kara liste denen veri tabanından kaydımızı sildirmek, borçlarınızı ödemek ile mümkün oluyor  ve borç ödenmeye başladığımız tarihinden itibaren tam olarak 5 yıl sonra, temiz bir sicile kavuşmuş oluyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Ukrayna Kripto Para Kazançlarına Vergi Yasası Hazırlıyor

Borcumu Kapattım Ama Kara Listedeyim

Az öncede belirtmiş olduğumuz gibi borçlar biter bitmez kara listeden çıkamazsınız. Çünkü halen düşük bir kredi notunuz var ve ilerleyen zamanlarda finansal ürünlerin kullanımında bu sizlerin karşısına çıkacak. Birçok kişi bankaya tüm borçların kapanmasının ardından ve bankayla alakaları kesilmesi durumunda, kara listeden çıkacağını düşünür. Bankalarla ilişkinizi kestiğinizde kredi notunuz neyse  o şekilde kalmaya devam eder. Bunu yükseltmek için bankalarla, gelirinizi ve ödeme alışkanlıklarınızı bozmadan devam ettirmeniz gerekir. Bunun en geçerli yöntemi bir kredi kartı almaktır. Kredi kartı başvurusu yapmanızı öneririz ve bu kredi kartının ödemelerini de düzenli olarak yapın.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım

Düzenli ödemeleriniz adınızın kara liste üzerinden silinmesine yardımcı olacak ve zamanla yukarı seviyelere çıkmasını sağlayacaktır. Buna benzer şekilde ancak daha az tercih edilen diğer bir yöntem ise, kredi kullanmaktadır. Meblağ olarak düşük tutarlı krediler kullanarak hem düşük tutarlı acil ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, hem de bununla birlikte kredi notunuzun düzelmesine yardım edebilirsiniz. Bir diğer geçerli yöntem de bankacılık ürün ve hizmetlerini kullandığınızı belgelemek için, adınıza kayıtlı bir otomatik ödeme talimatı vermektir. Ortalama iki faturayı banka hesabı veya kredi kartına bağlayıp düzenli ödeyerek de kredi notunuzu yukarı seviyelere getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek olan Kredi Notu Nedir Ve Ne İşe Yarar konulu makalemiz için lütfen Buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ