Kara Liste Nedir Kimler Kara Listeye Alınır?

Ekonomi finans ve iktisat ile ilgili bilgi, haber ve yorumları Bilginler.net olarak Ekosektör  bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışacağız. Bu yazımızda  Kara Liste Nedir Kimler Kara Listeye Alınır? konusunu ele alacağız.

Kara Liste Nedir

Bankalar, uzun bir zamandır hayatımızda olan ve bizlere birçok olanağı sunan finansal kuruluşlardır. Sunmuş oldukları krediler, kredi kartları, kredili mevduat hesapları vb gibi olanaklar, işlemlerimizi ve satın alma gücümüze tam destek verdiğini söyleyebiliriz. Fakat bankaların finansal ürünleri kullandırırken, izlemiş olduğu politikalar ve değerlendirmeler vardır. Yani her banka ürününü, önüne gelen her birey kullanamaz. Bunun için aranan bazı şartlar ve hususlar vardır diyebiliriz. Bankalar, sigorta devamlılığı, gelir belgesi ve kredi notu gibi önemli noktalara bakarlar. Bu hususları başarılı şekilde geçen bireyler, bankaların tüm finansal ürünlerini kullanabilir. Ayrıca bankaların en çok dikkat ettiği kavram, kredi notudur. Kredi notları düşük olan bireyler ve hatta geçmişte borcu olan, takibe düşen bireyler, kara listede olarak tanımlanır. Peki kara liste nedir?

Kimler Kara Listeye Girer

Kara liste nedir?

Kara liste bireylerin geçmişinde kredi, kredi kartı ya da KMH gibi kullanımlarda, ödemelerini geç yapan, takibe düşen, icralık olan, hesapları bloke edilen, ödeme yapmayan bireylerin yer aldığı listedir. Bu listeye giren bireylerin, kredi notu oldukça düşük seviyelerdedir. Yani bir kişi yukarıdaki durumlardan bir tanesi başına geldiyse, tamamen kara listedir diyebiliriz. Kara listeye girmemek için, yukarıda bulunan hiçbir durumun başınıza gelmemiş olması, ödemelerinizi düzenli yapıyor olmanız ve sorunsuz banka müşterisi olmanız gerekir. Kara listede olduğunuz zaman, kredi kartı ve kredi gibi kullanımlarınız, bankalar tarafından otomatik olarak reddedilir. Yani sizler mutlaka banka ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir :  Gayri Safi Milli Hasıla Nedir Nasıl Hesaplanır

Kimler kara listeye alınır?

Ödemelerini düzensiz yapan, geç ödeme gerçekleştiren, ödeme yapmayan, takibe düşen, icralık olan, avukatlık olan, maaş blokesi olan, aracına ya da evine haciz işlemi uygulanan tüm kişiler, kara listeye alınır. Yani bankayla arası kötü olan tüm bireyler, aktif olarak kara listelerde bulunur. Kara listede olmak ve kendi sicilinizi düzeltmek için, en az 5 yıl süreyle düzenli ödeme yapmanız gerekir. Kara listeye alınmamak için, kredi ödemelerini, kredi kartlarınız var ise eğer, KMH ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanızı öneririz. Kara liste kısmını, tüm bankalar gördüğü için, hiçbir banka ile aranız iyi olmaz ve bu veriler KKB tarafından tutulur.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara listeden çıkmak istiyorsanız eğer, az öncede belirtmiş olduğumuz gibi ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmanızı öneririz. Çünkü kara listede olmak, acil durumlarda başınıza dert açabilir. Örnek olarak paraya ihtiyaç duydunuz ve tek şansınız bankalardan kredi çekmek. Bu konuda kara listede olursanız, bankalar size kredi vermez. Ama kara listede değilseniz, her banka size bu konuda yardımcı olabilir. Kara listeden çıktığınız zaman, sizlerde durumun farkına varacak ve ödemelerinizi düzenli olarak yapacaksınız. Çünkü düzenli ödeme yaptıkça, kredi notunuz yükselecek ve bankaların gözünde, değerli bir müşteri profili olarak kalacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ