Kalfalık Belgesi Nedir Nasıl Alınır Ne İşe Yarar Ve Gerekli Şartlar

Mesleki ve teknik alandaki konularda yaşanan gelişmeleri, bilgileri ve yorumları Bilginler.net ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaktayız. Bu yazımızda ise Kalfalık Belgesi Nedir Nasıl Alınır Ne İşe Yarar Ve Gerekli Şartlar konulu makalemizi inceleyelim.

Kalfalık Belgesi Nedir

Kalfalık Belgesi Nedir, Nereden Alınır ve Kimler Alabilir

Zanaatkar olan kişiler belli bir hiyerarşik düzene göre unvan almaktadır. Bu düzen çıraklıktan başlar. Kalfalık ve ustalık şeklinde devam eder. Usta olmak isteyen kişiler aşmaları gereken adımlardan birisi kalfalık belgesi almaktır. Sizlere yazımızda kalfalık belgesi hakkında bilgi vereceğiz.

Kalfalık Belgesi Ne İşe Yarar

Ülkemizin anayasası gereği 330 sayılı kanunun 17’nci maddesinde belirtilene göre herhangi bir kalfalık belgesi olmayan kişiler kalfa olarak çalıştırılamazlar. Kalfalık Belgesi’ni alan kişiler ise kalfa unvanının kullanılmadığı iş yerlerinde aynı işlerde çalışabilmektedir.

Kalfalık Belgesi Almak İçin Nereye Başvurulur

Kalfalık belgesi almak isteyen bir kişi ülkemizde mesleki eğitim merkezlerine veya diğer kullanılan adıyla çıraklık eğitim merkezlerine başvuruda bulunması gerekir. Kalfalık belgesini almak isteyen kişiler direk olarak bu kurumlara başvurmalıdır.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Çalıştığınız mesleki alanda usta öğreticilik belgesine sahip olan veya ustalık belgesi olan birisinin yanında çalışıyorsanız, çalıştığınız meslek dalıyla ilgili eğitim süresi ne ise o süre içerisinde merkezdeki eğitimlere katılarak belirlenen tarihlerde yapılan kalfalık sınavına girerek kalfalık belgesi alabilirsiniz.

Kalfalık belgesi alabileceğiniz bir başka yol ise dışarıdan yani denklik ile belge almaktır. Bu şekilde almak için eğer 1988 yılından önce bir meslek dalında çalışıyorsanız bu süre ile başvurunuzu yaptığınız süreç içerisinde SGK primleriniz düzenli olarak yatırıldıysa 18 yaşınızdan sonraki primleriniz sayılır ve oluşturulan primle günümüzde kalfalık belgesi almaya hak kazanabilirsiz. İlköğretim mezunlarının bu belgeyi alabilmesi için farklı unsurlar gerekmektedir. İlköğretim mezunu olan kişiler mesleklerinde geçirdikleri çıraklık eğitiminin süresinin iki kadar çalıştığını belgelemek zorundadır. Aynı zamanda mesleki eğitim merkezleri tarafından açılan kalfalık sınavına katılıp başarılı olarak kalfalı belgesini almaya hak kazanırlar.

İlginizi Çekebilir :  Nobel Fizik Ödülü Nedir Tarihi Ve Nobel Fizik Ödülü Kazananlar

Kalfalık Belgesi Başvurusunda İstenilen Belgeler Nedir

Eğitim merkezleri, kalfalık belgesi almak için başvuruda bulunan birisinden başvurduğu sırada bazı belgeler almaktadır. Bu belgeleri tamamlamadan başvurunuz kabul olmayacaktır. Eğitim merkezlerinin sizden istediği belgeler şu şekildedir:

-Öğrenim belgesinin aslı ve örneği

-Tamamen doldurulmuş olan başvuru formu

-Nüfuz cüzdanının aslı ve örneği

-Dört tane vesikalık fotoğraf

-Fiziki ve sağlık durumunun zanaatının gerektirdiği işleri yapacağına uygun olduğunu gösteren doktor raporu

Kalfalık

Kalfalık Sınavı Nasıl Yapılır

Kalfalık sınavı her yıl haziran, şubat ve eylül aylarında yapılmaktadır. Kalfalık sınavının listeleri ve sınavın tarihi sınav ayı girmeden en geç bir hafta öncesinde merkezler tarafından ilan edilir. Sınava giren adaylar sözlü ve yazılı olmak üzere iki bölümden oluşan bir sınava girerler. Yazılı bölümde adaylara genel bilgi dersleri ve meslek dersleri üzerinden sorular sorulur. Adaylar uygulama adımında ise meslek uygulamasından sorumlu tutulmaktadır. Kalfalık belgesi almak için bulunduğunuz il veya ilçede size en yakın olan eğitim merkezine başvurunuzu yaptıktan sonra bu sınava girebilirsiniz. Sınavdan başarılı olduğunuz takdirde ise belgeyi almaya hak kazanırsınız.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Ustalık Belgesi Nedir Nereden Alınır ve Kimler Alabilir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Aşçı kalfalık belgesi ile işyeri acabikirmiyiz

BİR YORUM YAZ