Jet Lag Nedir Nasıl Meydana Gelir Ve Jet Lagdan Nasıl Kurtulunur

Jet Lag kavramı genellikle insanları arasında yüzeysel şekilde bilinen bir kavramdır. Pek çok kişi Jet Lag’in uçaklarla ilgili bir konu olduğunu düşünür ancak durum pek de öyle değildir. Bu rahatsızlığın meydana gelmesinde elbette uçağın etkisi vardır ancak uçağın sebep olduğu bir rahatsızlık değildir.

Jet Lag Nedir

Jet Lag Nedir? Jet Lag Nasıl Meydana Gelir?

Jet Lag özellikle uçakla uzun uçuşlar yapanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Eğer yola çıktığınız yer ile gideceğiniz yer arasında 7 saat ve üzeri bir zaman farkı varsa gittiğiniz yerde Jet Lag olmanız ihtimaller dahilindedir. Herkes Jet Lag olacak diye bir kural yoktur. Kendinizi bu duruma hazırladığınız taktirde hiçbir sorun yaşamazsınız. Bu durum vücudunuzun biyolojik saati ile gittiğiniz yerdeki yerel saatin uyuşmaması yüzünden ortaya çıkar. Bir başka deyişle sabah 7’de uçağa bindiniz ve 8 saat yol gittikten sonra vardığınız yerde saat sabah 8 olmasına rağmen vücudunuzun biyolojik saati öğleden sonra 15:00 olacaktır. Gün içinde bunun bir sıkıntısını yaşamazsınız. Ancak vücudunuzun biyolojik saati gece 12 olduğunda gittiğiniz yerdeki yerel saat öğleden sonra 16:00 olacaktır. Bu da 16:00’da uykunuzun gelmesi demektir. Eğer uyursanız muhtemelen yerel saat ile gece 12’de sabah olmuş gibi uyanacaksınızdır. Bu yüzden yerel saat gece 12 olana kadar uyumamaya gayret edin.

Eğer uçakta uyumamışsanız bu durum sizi ciddi anlamda zorlayacaktır. İşte bu zorlama bazen baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, dikkat toplayamama ve konsantrasyon sağlayamama gibi çeşitli şekillerde kendisini gösterir.

Jet Lag’den Nasıl Kurtulunur?

Uçağa binmeden önce uykunuzu almış olmanız en önemlisi. Ancak bu, uçakta uyumayacağınız anlamına gelmez. Bir hesap yaparak uçağın gittiğiniz yerde saat kaçta ineceğini bulunuz ve ona göre yolculuk sırasında ne kadar uyumanız gerektiğini hesaplayınız. Gittiğiniz yerde uykusuzluk çekmeyeceğiniz kadar uyumanız gerekmekte.

İlginizi Çekebilir :  Google Maps Nedir Ve Haritalar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

Çocukları Jet Lag Olmaktan Korumak

Çocuklar bu konudan yetişkinlere göre çok daha fazla etkilenirler. Ebeveyn olarak yapmanız gereken kendiniz gibi çocuklarınızın da yolculuk sırasında uyumalarını sağlamanız. Buna ek olarak hem kendiniz hem de çocuklarınız rahat kıyafetler giymeliler. Vücudu saran kıyafetler, ayakları sıkan ayakkabılar yolculuk sırasında uyumanızı güçleştirir. Bununla birlikte ayakkabılarınızı eğer imkânınız varsa çıkarın. Çünkü yüksek irtifada ayaklar şişer ve rahat olan bir ayakkabı dahi sıkmaya başlar.

Jet Lag

Çok sık seyahat edenler Jet Lag konusunda tecrübeli duruma gelmişlerdir. Eğer seyahatiniz sırasında çok seyahat eden kişilerle tanışırsanız bu konuda sizlere yardımcı olacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ