İşyeri Açma Belgesi Nedir Nasıl Alınır Ve Kimler Alabilir

İşyeri Açma Belgesi, Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi ya da Meslek Yüksek Okulu mezunlarına verilen ve Ustalık Belgesine tanınan hakların tümünü kapsayan belgedir. Bu yazımızda İşyeri Açma Belgesi Nedir Nasıl Alınır Ve Kimler Alabilir konulu makalemizi inceleyelim.

iş yeri açma belgesi örneği

İşyeri Açma Belgesi

İşyeri Açma Belgesi Nedir

İşyeri Açma Belgesi, lise eğitimini Anadolu meslek veya meslek liselerinde 4 yıl olarak tamamlayan kişilere mezun oldukları zaman verilmektedir. Buna ilave olarak 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları da sınavsız olarak bu belgeyi alabilirler. Fakat bu okullardan mezun olmayan kişiler işyeri açma belgesini alabilmek için farklı adımları takip etmesi gerekir. Bu belge ülkemizde aktif bir şekilde eğitim veren mesleki eğitim merkezleri tarafından da verilmektedir. Belediyelere iş yerinizi açmak için başvuru yaptığınız zaman sizden ustalık belgesi talep edilir. İş yeri açmak isteyen kişiler,  mezun oldukları okula veya açmak istedikleri işyeri çeşidine göre ustalık belgesine sahip olmalıdır.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Ustalık Belgesi (Ustalık Belgesi Nedir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız) almak isteyen kişiler Mesleki Meslek Eğitim Merkezleri’ne başvuruda bulunması gerekir. Yaptığınız başvuru üzerinden Mesleki Eğitim Merkezleri eğitim durumlarına uygun olarak ilk çalıştığı işte sigortalı bir şekilde çalışıp çalışmadıklarına ve kişinin açmak istediği işyerinin türüne göre durumu değerlendirilerek yönlendirme işlemi yapılır.

İlkokul ve Ortaokul Mezunları Ustalık Belgesi Alabilir Mi

Ortaokul ya da ilkokul mezunlarının işyeri açabilmesi için gereken bazı şartlar vardır. İlk olarak ilkokul ya da ortaokul mezunlarının ustalık belgesi almadan önce Kalfalık Belgesi (Kalfalık Belgesi Nedir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız)almış olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Devlet Bursu (Başbakanlık Bursu) Nedir Kimler Alabilir

İlkokul ve ortaokul mezunu olan ve işyeri açmak isteyen kişiler eğer açacakları işyeri sektöründe daha önceden çalıştıysa kalfalık belgesi alması adına 6 sene, ustalık belgesi alabilmek için ise; 5 sene sigortalı olarak çalışması gerekiyor. İlkokul veya ortaokul mezun olan kişiler aynı meslek dalında toplam 11 sene sigorta pirimi ödenmiş şekilde çalışması gerekiyor. Bu şartları tamamlamış olan kişiler 1 kalfalık 1 ustalık sınavına girer ve ustalık belgesini alabilir.

iş yeri açma belgesi

İşyeri Açma Belgesi

Daha önceden işyeri açacakları sektörde 11 yıl sigortalı bir şekilde çalışmayan kişilerin uygulayabilecekleri 2 tane yöntem vardır.

İlk yöntem; meslek eğitim merkezlerinde haftanın 1 günü eğitime katılmak şartı ile 3 sene boyunca eğitim alınması gerekir. Bu 3 senenin sonunda sınava girilir ve kalfalık belgesi ile ustalık belgesi alabilmek için 2 sene daha eğitim görülür. Sonrasında tekrar sınava girilmelidir. İşyeri açmak isteyen bir kişi 2 yıl eğitim süresi boyunca en az 2 ay kursa gitmelidir. Toplamda ise ortaokul veya lise mezunu olan işyeri açmak isteyen kişiler 5 yıl eğitim gördükten sonra ustalık belgesini alabilirler.

İşyeri açmak için ustalık belgesi alabileceğiniz ikinci yöntem ise ustalık veya işyeri açma belgesi olan bir kişiyi yanınızda çalıştırmanızdır. Belge sahibi olmayan kişiler yanında bu kişileri çalıştırarak işyerini açabilirler.

Sınavsız İşyeri Açma Belgesi

Meslek lisesi mezunu olan kişiler diplomasında yazılı olan meslek dalı üzerinden ustalık belgesi alma hakkına sahiptir. Meslek lisesi mezunlarına bu belge sınavsız bir şekilde verilmektedir. Mezun olurken belgeniz size teslim edilmediyse Mesleki Eğitim Merkezleri’ne giderek belgenizi talep edebilirsiniz. Önlisans mezunu olan kişilere Ustalık Belgesi yerine İşyeri Açma Belgesi verilir ve ustalık belgesinin kapsadığı tüm hakları kapsar.

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız olan Usta Öğreticilik Belgesi Nedir Nereden Alınır konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Berkay dedi ki:

  İlk yöntem hem çok zahmetli hem çok uzunmuş maalesef. 3 Yıl ustalık eğitimi. Ama iş yeri açma belgesi almak istiyorsam yapacak bir şey yok. Bu işin maddi boyutu nedir acaba? Ne kadar masraf çıkar? Belge ücretleri eğitim ücreti harç vs var mıdır? İş yeri açmanın bu kadar zahmetli olacağını düşünmemiştim.

 2. Sinan Erdağ dedi ki:

  evet meslek eğitimi almış bu işin mutfağında yetişenler için bu belgeleri almak çok kolay ama okulunu okumadan alaylı olarak çıraklıktan kalfalığa sonrasında ustalığa erişmiş olanlar iş yeri açma belgesini almak için çok zorlanacaktır.Halk eğitim merkezlerinde uygun şartlarda kurslara katılarak yapacağınız iş kolunda çıraklıktan başlayarak kalfalık hatta ustalık belgesi alabilirsiniz.Şartlar artık çok zor iş yeri açmakla bitmiyor belediyeden isteyecekleri belgeler işin ehline verilmesi gerektiğini gösteriyor.

  1. Bülent dedi ki:

   Harita teknikeriyim. İşyeri açma belgesini alınca hangi işleri yapmaya yetkili olacağımız konusu hakkında bilgi edinebilirmiyim

   1. Bilginler Net dedi ki:

    İşyeri Açma Belgesi Ustalık Belgesine Tanınan Haklardan Faydalanır.

 3. Necati Özseven dedi ki:

  2 yıllık mezunuyum. Ustalık belgesi almak için başvurdum İş yeri Açma Belgesi verdiler. Aynı Kapsamda olduğunu söylediler. Ustalık Belgesi ile İş Yeri Açma belgesi Arasında fark varmıdır.

 4. deniz dedi ki:

  arkadaşlar araştırmaktan kafayı yiyeceğim biri lütfen anlatsın kantin işletmek istiyorum. İş yeri açma belgesi yeterlimi 2 yıllık MYO mezunuyum işyeri açma belgesi alabilirmiyim

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Meslek Yüksek Okullarının İlgili bölümlerinden (Aşçılık, Gıda Teknolojisi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik…..gibi) mezun olduysanız kantincilik belgesi alabilirsiniz.

 5. Melih Canatan dedi ki:

  İş Yeri Açma Belgesini almak bize bir külfeti olacak mı ben bu belgeleri ücretsiz alabiliyormuyum meslek lisesi bitirdim ön lisans mezunuyum.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Milli Eğitime Çok Cüzzi bir bağış yapabilirsiniz.

 6. demet dedi ki:

  merhaba , üni mezunuyum iş yeri açma belgesi / ustalık belgesi almak istiyorum şartları tam olarak nedir bilgisi rica ediyorum okul kantin işletmesi yapmak istiyorum ihalelere girmek için gerekli belgelerden biri ustalık veya iş yeri açma belgesi ( nasıl alabilirim ) bilgisi olan paylaşabilir mi acaba ( şimdiden teşekkür ederim)

 7. EVİSSA dedi ki:

  İş yeri açma planlarım var biraz araştırma yapıyorum da bence ustalık belgesi ile farklıdır diye düşünüyorum

BİR YORUM YAZ