İstihare Nedir Nasıl Yapılır İstihare Namazı Ve Duası

İstihare, kısaca Allaha dua ederek bir konu hakkında hayırlısına ulaşmak için bir işaret almak için yapılan eylemdir. Bu yazımızda İstihare Nedir Nasıl Yapılır İstihare Namazı Ve Duası konulu makalemizi inceleyelim.

İstihare Nedir

İstihare Nedir

İstihare, bir eylemi, işi yapma düşüncesi olan ve yapılmak istenen bir işin kendi yaşamında hayırlı olup olmadığını bir işaret ile öğrenmek niyetiyle uyumadan önce iki rekat namaz kılınarak ve Allah’a dua ederek yapılan eylemdir. İnsanlar yaşamlarında düşüncelerini bir karara bağlarken veya seçim yapmaları gereken zamanlarda kendileri için hayırlı olanı bilemezler. Bu durumlarıyla istişare ettikten sonra Allah’a sığınarak haklarında hayırlısına ulaşmak için istihareye yatarlar. İstihare, yapılması istenilen işin hayırlı olmasını ve hayırlısıyla gerçekleşmesini istemek için dua etmektir.

Peygamberimizin Tavsiyesi

Peygamber Efendimiz döneminde Araplar bir yolculuğa çıkma planı yaptıklarında o yolculuğun kendisi için iyi mi kötü mü olacağını öğrenmek istemişler ve fal oklarına başvurmuşlardır. Efendimiz bu adetin yanlış olduğunu buyurarak, Müslümanlara istihareyi tavsiye etmiştir.

Peygamber Efendimiz bir hadisinde istihare konusunda şöyle buyurmuştur; “Allah’a istihare kişinin saadet vesilelerinden biridir.”-BUHARİ

İstihare Namazı Nedir Nasıl Kılınır

İstihareye yatacak kişi öncelikle iki rekatlık “İstihare Namazını” kılmalıdır. İki rekatlık bir namaz olan sabah namazının sünneti gibi kılınır.  İstihare Namazına “Niyet ettim Allah rızası için istihare namazına” niyeti edilerek başlanır. Namazın ilk rekatında “Fatiha Suresi” ve “Kafirun Suresi” okunur. İkinci rekat için rukuya kalkıldığında “Fatiha Suresi” ve “İhlas Suresi” okunarak kıyam, secde ve son oturuş yapılır. Selam verilerek namaz tamamlanır.

Namaz bittikten sonra Kıbleye doğru yönelmiş vaziyette istihare duası okunur. Gönülden geçen dualar edilir. Abdestli bir şekilde yatılarak uyunur.

İlginizi Çekebilir :  Tuz Gölü Hakkında Bilgi Nerede Ve Nasıl Gidilir

İstihare Efendimizin bizlere tavsiye ettiği güçlü bir sünnettir. İstiharenin amacı kulun acizliğiyle Allah’a sığınarak ondan yardım istemesidir.

İstihare Duası 

İstihare Duası

İstihare Duasının Anlamı

İstihare Duasının Anlamı

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ