İshak Alaton Kimdir Hayatı Eğitimi ve İş Hayatı

Türkiye’de sanayinin ve iş dünyasının duayen isimlerinden olan işadamı İshak Alaton hakkında kısaca bilgilere deyinelim. Bu yazımızda İshak Alaton Kimdir Hayatı Eğitimi ve İş Hayatı konulu makalemizi inceleyelim.

İshak Alaton Kimdir

Kısaca İshak Alaton Kimdir?

İshak Alaton ülkemizin Yahudi olan büyük iş adamlarından biri idi. Leyla Alaton ve Vedat Alaton’un babası olan İshak Alaton, Alarko firmasının kurucusudur. Alarko firması 1954 yılında İshak Alaton ve Üzeyir Garih ortaklığı ile kurulmuştur. İki ortaklı olan Alarko kolektif şirketini İstanbul’da kuran İshak Alaton ve Üzeyir Garih bu işe o zaman için 20.000 TL sermaye verdiler. 20.000 TL ile kurulan bu şirket ilk olarak apartmanlara kalorifer sistemi döşenmesi hizmeti vermekte idi. Zamanda geliştirilen şirket ısıtma, soğutma, iklimlendirme gibi geniş bir hizmet ağına ulaşmıştır.

İshak Alaton Eğitim ve İş Hayatı

2 Eylül 1927 yılında İstanbul’da doğan İshak Alaton aileden Yahudi olup Türk vatandaşıdır. İshak Alaton ilkokulu ve liseyi doğduğu şehir olan İstanbul Şişlide bulunan Terakki ve  Saint Michel okullarında okumuştur. Liseyi bitiren İshak Alaton maddi imkansızlıklardan dolayı okul hayatını bitirmek zorunda kalmıştır. Maddi imkansızlıklardan dolayı okuluna devam edemeyen İshak Alaton iş hayatına yabancı mümessillik yapan bir firmada getir götür işlerine bakarak başladı. 3 yıl sonra askerliğini 1947 ve 1948 yılları arasında yedek subay olarak topçu okulunda tamamlamıştır.

İshak Alaton Ve Üzeyir Garih

Askerden gelen İshak Alaton İsveç’ten Volvo kamyonları ithal eden bir şirkette daktilo muhaberat olarak tekrar işe başladı. Bu pozisyonda çalışırken İsveç Konsolu ile tanışma imkanı bulmuştur. İsveç Başkonsolosu aracılığı ile 1951 yılında İsveç’ten bulunan Motala Verkstad firmasında kayakçı olarak işe başladı bu işte çalışırken aynı zamanda teknik ressamlık kursuna giden İshak Alaton aynı firmada teknik ressam olarak çalışmaya devam etti. 1954 yılında Türkiye’ye dönerek ısıtma ve soğutma işleri yapabileceği bir şirket kurmayı istedi. Bu şirketi kurmak için diploması olan bir ortağı ihtiyacı olduğuna karar verdi ve ortak tanıdıkları aracılığı ile Tokar Şirketinde çalışan bir mühendis ile tanıştı. Mühendis olan Üzeyir Garih ile ortaklık yaparak Alarko Kolektif Şirketini kurdular.

İlginizi Çekebilir :  Franz Kafka Kimdir Eğitim Hayatı Romanları Hikayeleri Ve Mektupları

İshak Alaton’un iş hayatı dışında kitap yazarlığı da olmuştur.

2000 yılında Görüş ve Öneriler,

2012 yılında Lüzumlu Adam,

2012 Lüzumsuz Adam kitaplarını çıkarmıştır.

Kısaca Alarko Holding Tarihçesi

Alarko Holding 1954 yılında İshak Alaton ve Üzeyir Garih ortaklığı ile bir kolektif şirket olarak 20.000 TL sermaye ile kurulan bir apartman kalorifer tesisatı yapan bir şirkettir. Alarko şirketi ismini alım, araştırma ve komple tesisat kurma ifadelerinden derleyerek almıştır. Bu şirket İstanbul’un Bankalar caddesinde kuruldu. 1960 yılında Alarko ilk fabrikasını kurdu. 1963 yılında 3.500.000 TL’lik bir anonim şirketi haline geldi. Alarko Kolektif Şirketi Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak gelişti. 1970 yılında Alarko’nun İş Merkezi yapıldı. 1986 yılında Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı kuruldu. Alarko daha sonra Carrier firması ile birleşerek Alarko Carrier olarak hizmete devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ