İsaac Newton Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilime Katkıları

İsaac Newton, tüm zamanların en iyi fizikçilerinden biridir. Fizik, astronomi, matematik, optik alanında uzman çok yönlü bir bilim adamıdır. Bu yazımızda İsaac Newton Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilime Katkıları konulu makalemizi inceleyelim.

İsaac Newton Kimdir

İsaac Newton kimdir?

Bir çok alanda yetkin bir bilim adamı olan Isaac Newton 4 Ocak 1643 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisi  İngiliz olup matematikçi, mucit, filozof, ilahiyatçı, fizikçi, astronom kimlikleri olan bir insandır. 1687 yılında yazdığı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica kitabı ile klasik mekaniğinin temelini oluşturmuştur.

Bu kitabın içeriğinde Newton hareketin üç kanunu ve evrensel kütle çekimi konularına değinmiştir. Bu konular günümüze kadar bilim adamlarına katkı sağlayan konular olmuştur. Bunun yanında Newton yansıtma özelliği olan ilk teleskopu geliştirmiştir. Kendi kütle çekim kanununda dünyada bulunan nesnelerin hareketlerini gökyüzündeki nesneler ile aynı doğal yasalar doğrultusunda yönetildiklerini Kepler’in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıkları belirtmiştir. Newton’un dünya tarihinde çok önemli bir insan olduğunu 1999 yılının sonunda tüm zamanların en iyi fizikçisi olma sıralamasında ikinci sırada anılmasınından anlaşılabilir.

Newton Hayatı

İngiltere’nin Grantham şehrinde dünyaya gelen Newton erken doğum sonucu doğduğu için zayıf cılız bir çocuktu. O zamanlarda daha teşhisi bulunamayan Asperger Sendromu hastalığı vardı. Newton’un babası o henüz dünyaya gelmeden hayata veda etmişti. Newton 4  yaşına geldiğinde annesi bir başkası ile evlendi ve onu ananesiyle bırakarak yeni eşinin yanına yerleşti. Yedi yıl sonra annesi eşini kaybettikten sonra tekrar annesi ile yaşamaya başlayan Newton 12 yaşında Grantham’da King’s School’da eğitimine başladı. Bu zaman içinde annesi onu okuldan alarak çiftçi olarak yetiştirmek istese de o bu mesleğe hiç ilgi duymadı. Annesi onun çalıştığını zannederken o gökyüzünü inceliyor, araştırmalar yaparak not tutuyordu. Bu sürecin sonunda okula geri dönmek isteyerek annesini ikna etti ve eğitimine devam etti.

19 yaşına geldiğinde Miss Storey adlı bir kızla nişanlanmış fakat derslerine olan ilgisi dolayısıyla bu ilişki yürüyememiştir. Bunun ilişki haricinde Newton’un başka bir gönül ilişkisi olmamış ve hiç evlenmemiştir. Newtonun bu içine kapanık tavırları günümüzde Asperger Sendromu belirtileri olarak teşhislendirilmiştir.

Newtonun Eğitimi

İsaac Newton Eğitimi

1661 yılında Newton Cambridge’de Trinity College’e eğitim almaya başladı. Burada bulunduğu sürede trigonometri, cebir, geometri derslerini almanın yanında Latince ve Antik Yunanca dillerini öğrendi. Bu eğitim yıllarında Galileo ve Kepler ‘in eserlerini tanıdı ve Descartes, Hobbes, Gassendi, Boyle’nin felsefi çalışmalarını inceledi. Bu okumalar sonucu Quaestiones Quaedam Philosophicae (Bazı Felsefi Sorular) adı altında notlar oluşturdu.

İlginizi Çekebilir :  Nazım Hikmet Ran Kimdir Hayatı Eğitimi ve Eserleri

Newtonun Cambridge Yılları

1665 yılında başlayan veba salgını sebebiyle Cambridge kapatıldı ve Newton çiftliğe geri döndü. 1667 yılına kadar süren bu çiftlikte kalma süresinde Newton kütle çekim kanunu üzerinde çalışmaya başladı. Diferansiyel ve integral hesaplamalarının köklerini burada oluşturdu. Eski dönemlerdeki tanjant hesabı, yay ve alan uzunluğu gibi yöntemleri kullanarak diferansiyel hesaplamayı geliştirdi.

Matematik Profesörü Oluşu

1667 yılında Cambridge’ye geri dönen Newton iki yıllık eğitiminden sonra matematik profesörü oldu. 30 yıl boyunca Cambridge’de çalışmalarına devam etti.  Principia kitabını ve yansıtmalı teleskop keşfini bu süreçte tamamladı. 1668 yılında bu teleskop bilim dünyasının diğer yetkin kişileri tarafından ilgi gördü ve 1672 yılında Royal Society’nin üyesi olmaya hak kazandı.

Darphane Müdürlüğü

1696 yılında kendisine Kraliyet darphanesinin müdürlüğü teklifi geldi. Bunun üzerine teklifi kabul ederek Londra’ya yerleşti. Londra’da yaşamayı seven bilim adamı bu işi çok sevmiş özellikle sahte paralarla uğraşmak hoşuna gitmişti. Akademik çalışmalarını durdurduğu bu dönemlerde sadece işiyle ilgilendi. 1703 yılında Royal Society’nin başkanı olarak göreve getirildi ve yaşamının sonuna adar bu görevde kaldı. 1705 yılında Şövalyelik ünvanını kazanan Newton, 31 Mart 1727 yılında Hayata gözlerini yumdu. Büyük bilim adamı Westminister Manastırı’na gömülmüştür.

Newtonun Bilimsel Yöntemleri

Newton Bilimsel yöntemlerinden bahsetmemiz gerekirse; Newton deneyi, doğayı araştırmanın ve bilimde ilerlemenin tek yöntemi olarak kabul ederek deneyciliği kendine örnek almıştır. Newton’a göre doğa matematiksel özelliklere sahip olan küçük parçaların birleşimidir ve doğadaki olaylar bu küçük parçaların hareketleri ile meydana gelmektedir. Bilimin amacı deneyleri kullanarak bu doğa olaylarını matematiksel kuramlar yoluyla genelleştirmektir.

Sir İsaac Newton

Newtonun Bilime Katkıları

Matematiğin her alanına katkı sağlayan Newton (a+b)^n ifadesinin üstel seriye açılımını veren genel iki terimli teoremi keşfetmiş, analitik geometri alanında diferansiyel ve integral hesaplamada yöntemler üretmiştir.

Mekanik Alanına Katkıları

Mekanik alanında Newton, Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını göz önüne alarak kütle çekim yasasını ortaya çıkardı. Eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ispat eden Newton hareket yasaları yine Newton’un fizik dünyasına kattığı çok önemli yasalardır.

Kütle Çekim Kanunu Newton’un adıyla akla gelen fizik alanında bir devrim yaratan konudur. Bunun yanında Newton’un adıyla anılan diğer konular Newton Mekaniği ve Newton Hareket Yasaları’dır.

İsaac Newtonun Optik Alanına Katkıları

Optik Alanına Katkıları

Optik konusunda da incelemeler yapan Newton’un başlıca eserleri; Yerçekimi, Arithmetica Universalis, Method, Opticks, Philosophiae Naturalis Principia Mathematica, De Motu Corporum in Gyrum, An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture, Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John, The System of the World, Optical Lectures, The Chronology of Ancient Kingdoms, (Amended) and De mundi systemate ‘dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ