İsaac Asimov Kimdir Hayatı Eğitimi ve Kitapları

İsaac Asimov, yahudi asıllı Amerikalı yazar ve biyokimyacı 1920 yılında dünyaya gelmiştir. Bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile adını duyuran yazar bunun yanında pek çok alanda eser vermiştir. Bu yazımızda İsaac Asimov Kimdir Hayatı Eğitimi ve Kitapları konulu makalemizi inceleyelim.

İsaac Asimov

Asimov Hayatı Ve Eğitimi

İsaac Asimov yahudi bir ailenin çocuğu olan Rusya’da dünyaya gelmiştir. İsaac Asimov ailesiyle küçük yaşta Amerika’ ya geldi. New York kentinde yetişti ve 20 yaşında yazmaya başladı. Columbia Üniversitesi mezunu olan yazar lisansüstü eğitim hayatını kimya alanında devam etti ve doktora eğitimine kadar yükseldi. 1979 yılında Boston Üniversite’nde profesör oldu.

İki kez evlilik yaşayan Asimov 1942’de ilk evlililiğini gerçekleştirdi ve iki çocuk sahibi oldu. 1973’te boşanma ile sonuçlanan bu evlilik sonunda aynı yıl içerisinde Janet Jeppson ile yeni bir evlilik yaşadı.

1983’te kalp rahatsızlığı nedeniyle by-pass ameliyatı geçirdi. Faka t bu ameliyat ona çok büyük bir felaket getirdi ve ameliyat sırasında ona verilen kan nedeni ile AIDS’e yakalandı. 1992 yılına Nisan ayında bu hastalık sebebiyle hayata veda etti. İlk öldüğü yıllarda ölüm sebebi açıklanmasa da ölümünden on yıl sonra AIDS’ten öldüğü halka söylendi.

Bilim kurgu eserlerle yazarlığa merhaba diyen yazar bilim kitapları şiir kitaplığı ile kariyerine devam etti.

En ünlü bilim kurgu öyküleri seviyesine çıkan Nightfall adlı eseriyle zirveyi gördü. 1968’de Amerikan Bilim-Kurgu Yazarları kurumu tarafından o dönem için yazılmış olan en kısa biim kurgu öyküsü olarak bu eser tespit edildi.

Yazarın diğer en önemli eserleri; “Vakıf” ve “Robot” kitaplarıdır. bu kitaplar dizi kitap niteliği ile ün kazanmış eserlerdir.

Yazarın Kitapları

İsaac Asimov, Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke gibi isimlerle aynı zaman diliminde yaşamış ve üç büyük bilim kurgu yazarlarındandır. Dewey Ondalık Sınıflandırma sistemindeki felsefe dışında önemli alanlarda eserleri vardır ve bu eserler fantezi dalı, kurgu olmayan dallar olarak ayrılmaktadır. En çok Bilim kurgu dalında kendini geliştiren yazar herkes tarafından böyle tanınır.

İsaac Asimov Kitapları

Vakıf Kurulurken, Vakıf (kitap), Vakıf ve İmparatorluk, İkinci Vakıf, Vakıf’ın Sınırı, Vakıf İleri, Vakıf ve Dünya, Dolu Dolu Yaşadım, Bilim ve Buluşlar Tarihi, İşte Tanrılar, Dün Bugün Yarın Marslılar, Dünya Dışı Uygarlıklar, Dünya Hepimize Yeter, Hedef Beyin, Asi Gezegen Tyrran, Uğursuz Gezegen Galactica, Çelik Mağaralar, Evrenin Çanları, Ölü Gezegen, Güneşin Tanrıları, Şafağın Robotları, Kurtarıcı, Sonsuzun Tohumları, Tanrılar ve İmparatorlar, Zamandan Kaçış, İmparatorluk Kurulurken,İmparatorluk, Altın Galaksi, Gizli Tanrılar, Galaksi Çöküyor, Robot Öyküleri Antolojisi, Karadul Bulmacaları, Sonsuzluğun Sonu, Üç Robot Yasası, Uzayın Bekçileri, Melezler Venüste, Ben Robot, Güle Güle Dünya Son Öyküler, Patlayan Güneşler Üstnovaların Taşıdığı Gizler, Yeryüzü ve Uzay, Uzayın Sınırları, Bilinmeyen Tehlike, İnsanlığın Geleceği, Dünyamızı Tehdit Eden Felaketler olarak sayabiliriz.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Kimdir

Yazar 1965-1992 yılları arasında farklı alanlarda ve farklı eserleriyle on üç adet ödüle layık görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ