İş Makinesi Ehliyeti Nedir Nereden Alınır Ve Kimler Alabilir

Teknik alanlarda gerekli bilgi, belge ve yetkinlikleri Bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise  İş Makinesi Ehliyeti Nedir Nereden Alınır Ve Kimler Alabilir konulu yazımızı inceleyeceğiz.

İş Makinesi Ehliyeti

Bazı üretim yerlerinde ihtiyaç doğrultusunda iş makinelerinden yardım alınarak işler yürütülmektedir. Bu makinelerin kullanımı doğrultusunda ortaya çıkan yeni bir ihtiyaç iş makinesi ehliyeti olmaktadır. İş makinesi operatörlük belgesi İş Makineleri kursları tarafından verilmektedir. Eskiden bu belge için sürücü kursu eğitim kurumları bünyesinde açılan sınıflarda verilebiliyordu. Fakat artık İş Makinesi ehliyeti için özel merkezler açılmaktadır.

İş Makinesi Ehliyeti Nereden Alınır

Bu ehliyeti almak isteyen kişiler önce İş Makinesi eğitim kursuna kayıt olmalıdırlar. 18 yaşını doldurmuş, en az ilkokul mezunu olan iş makinesi kullanması sağlığını olumsuz etkilemeyecek kişiler bu belgeyi alabilirler. İş makinesi ehliyeti tek başlıktan oluşmamaktadır. İş makinesi türüne göre sınıflara ayrılır. Otomobil, motosiklet ehliyetlerine benzer şekilde istediğiniz ihtiyacınız olan ehliyet sınıfına uygun olarak ehliyet sınıfına yönlendirilirsiniz. İstediğiniz ehliyet sınıfı türünü belirledikten sonra gerekli evrakları toparlayarak kursa kayıt başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kurs kayıt işlemi tamamlandıktan sonra teorik ders eğitimi başlar ardından direksiyon eğitimiyle süreç devam eder. Kayıt olduğunuz tarihe göre yazıldığınız grup ile birlikte belirlenen pazar gününde teorik bilgilerin ölçümü için test ve uygulama eğitimin ölçmek için de direksiyon sınavlarına girerek süreç tamamlanır.

Test soruları yazıldığınız ehliyet sınıfına göre alan olarak farklılık gösterir. Sınavlara çalışırken geçmiş senelerin sorularına bakmanız sınavı geçmenize fayda sağlayacaktır. Sınavda hangi operatör için ehliyet almak istiyorsanız onun direksiyon sınavı uygulamasına girersiniz. Eğer kurallarına uygun ve emniyetli olarak kullandığınızı gösterirseniz Operatörlük Belgesini alabilirsiniz.

İş Makinesi Operatörlük Belgesi

Belgeyi aldığınızda iş makinesini trafikte kullanmak için ehliyet harcı yatırarak belgeyi ehliyetinize işletebilirsiniz. Ama bu işlem eğer iş makinesi trafikte kullanılacak bir makine ise gereklidir aksi takdirde gerekmek. Bazı iş makineleri trafiğe çıkmak için uygun değildir ve kara yollarına zarar veren donanıma sahip olması sebebiyle ehliyete işletme uygulaması yapılamaz. Bu iş makinelerine örnek olarak tavan vinci, kule vinç, keçi ayaklı silindir vb. makineleri sayabiliriz.

İlginizi Çekebilir :  Ehli Sünnet Nedir Ne Anlama Gelir Ve Kaynakları Nelerdir

Eğer daha önce bir ehliyete sahip olmamışsanız böyle bir durumda İş Makinesi Operatörlük Belgenizi ehliyetinize işletemezsiniz. Böyle bir durumda ilk önce sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kaydınızı G sınıfı ehliyet türünde yaptırdıktan sonra gerekli eğitimleri alıp sınavları vererek ehliyetinize İş makineleri operatörlük belgenizi işletebilirsiniz. Herhangi bir sınıftan ehliyetiniz mevcutsa bu işlemleri yapmadan ehliyet harcı yatırarak belge ehliyetinize işlenir.

İş Makinesi Sınıfları

İş makinesi Operatörlük belgesine sahip kişilerin kullanabileceği makinelerden bahsedecek olursak;

Loder: Traktör gövdesi ve yüklemeyi sağlayan kepçeden oluşan makine yükleme işlerinde kullanılmaktadır.

Bekoloder: Loderden farklı olarak hem kazıcı hem de yükleyici niteliği taşıyan makinedir.

Ekskavatör: kazma işlemi uygulayan kendi bulunduğu düzeyin altında ve üstünde çalışma yapabilme imkanı bulunan makinedir.

Dozer: Mazotlu yani dizel motorlu bir gövdenin önüne ilave edilen kazıcı düzleyici aletten oluşan makinedir.

İş Makinesi Sınıfları

Greyder: birçok faaliyet gösterme imkanı olan genellikle yol yapımı ve kazım işlerinde kullanılan makinedir.

Skreyper: kazıcı bıçağa sahip olan bir çok alanda kullanım imkanı sunan traktör ile çekilen bir makinedir.

Finişer: toprak asfalt kum gibi malzemeleri sıkıştırmada kullanılan makinedir.

Forklift Operatörü: Bu makinenin kullanımı için forklift ehliyeti alması gerekmekedir. Ehliyete işlenmeyen makineyi kullanmak için G sınıfı ehliyete ek olarak forklift ehliyeti alınır.

Forklift

Diğer iş makinelerini; Kazı Yükleyici, Keçi ayaklı Ekskavatör ve Yükleyiciler, Kule vinç operatörü, Mobil vinç Operatörü, Sondaj ve Fore Kazık, Zemin Delgi Makineleri, Mobil Akaryakıt Tankeri İkmal Makinesi Operatörü, Tünel Açma Makineleri, Beton Pompası ve Transmikser, Kaya Kamyonu ve Diğer İş Kamyonları olarak sıralayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ