IP TV Nedir Ücretlimidir Ve Nasıl İzlenir

IPTV Nedir?

Internet Protocol Television kelimelerinin kısaltılması olan IPTV, geleneksel karasal anten veya uydu anteninden farklı olarak Internet üzerinden televizyon yayını yapılmasıdır. Internet bağlantısı olmadan IPTV hizmetinden yararlanmak mümkün değildir.

IPTV Nedir

IPTV yayınlarını diğer televizyon yayınlarından ayıran belli özellikler vardır. Bu özelliklerin başında IPTV’nin kişiye özel bir veri yolu üzerinden yapılmasıdır. Bir başka değişle, hizmeti alan kişi sadece kendisine ayrılan bir bağlantı üzerinden bu yayını alır. Hizmeti veren kurum ile hizmeti alan kişi arasında oluşan bu veri yoluna dışarıdan kimse dahil olamaz. Bu da yayın hızının paylaşılmaması anlamına gelmekte.

Kendi Internet altyapıları olmayan şirketlerin IPTV yayını yapmaları mümkün değildir. Bu hizmeti sağlamak için bir hizmet lisansına sahip olmak gereklidir. Bu lisansın en önemli maddesi de hizmeti sağlayacak kurumun kendi Internet alt yapısı olmalıdır. Bu bakımdan IPTV hizmeti veren firmaların tamamı aynı zamanda Internet Servis Sağlayısı olan firmalardır.

IPTV Hizmeri Ücretli mi?

IPTV yayınları ücretli olarak izlenmektedir. Bunun için gerekli olan ilk şey hizmeti veren firma üzerinden açılacak bir üyeliktir. Günümüzde tüm Internet Servis Sağlayıcılar IPTV hizmeti vermekte. Bu yüzden halihazırda bir Internet Servis Sağlayıcısına sahip olanlar bu hizmete kolaylıkla sahip olabilirler. IPTV yayınlarında genellikle 100 ve üzerinde kanal izlemek mümkün. Bazı hizmet sağlayıcılarda bu sayı daha da fazla olabiliyor. Bu bakımdan alınacak hizmetin süresi ve kapsadığı kanallar bazında ücretlerinde farklılıklar olabiliyor. Hizmeti sağlayan firmaların ücret politikaları ile ilgili kısa bir araştırma ile sonuç almak mümkün.

IPTV İzlemek İçin Gerekli Donanım Nedir?

IPTV izlemek için gerekli donanım bir televizyon ve bir adet Set Top Box olarak adlandırılan kutudur. Bu kutu, internet bağlantısının bağlandığı kutudur. Bu kutudan çıkan HDMI ya da Scart kablosu ile de yayın televizyona aktarılır. Modern televizyonlarda, Set Top Box televizyonun içinde entegre edilmiş olarak gelmektedir. Ancak yayınları izlemek için yine de bir IPTV üyeliği gerekmektedir.

IPTV Bağlantı Hızları

IPTV yayınlarını sorunsuz izlemek için bağlantı hızının belirli oranlarda olması gerekmekte. Bu konuyla ilgili net bir bilgi mevcut değildir ancak denemeler sonucunda standart bir IPTV yayınını almak için 2.4 mbit, HD yayınlar için de 8 mbit hızında Internet bağlantısına ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Bu hızların dışında, hizmeti veren firmanın gönderdiği yayının temizliği de oldukça önemlidir. Temiz olan, parazit içermeyen, sürekli yavaşlayıp hızlanmayan bir veri transferi ile, normal bir Internet bağlantısına sahip herkes kolaylıkla seyredebilmektedir.

IPTV Yayınları Nasıl İzlenir?

Artık internet üzerinden televizyon yayınlarını izlemek oldukça zahmetsiz bir hal aldı. Tabi bunu herhangi bir web sayfası üzerinden televizyon kanallarını izlemek için söylemek pek doğru olmayacaktır. Ancak IPTV ile donmadan, takılmadan, sorunsuz olarak televizyon yayınlarını izleyebilmek artık mümkün.

İlginizi Çekebilir :  Telefonun İcadı Ve Zaman İçerisinde Günümüze Yolculuğu

IPTV, temelinde bilgisayarınızdan ya da televizyonunuzdan internet yolu ile bir servera bağlanarak televizyon yayınlarını izleme mantığı üzerine kurulu. Siz ve server arasında, bağlantı hızını yavaşlatabilecek başka bir nesne olmayacağı için son derece hızlı bir veri alışverişinde bulunacaksınız. Bu da IPTV yayınlarını izlerken hem yayınların görüntü kalitesinin düşmesini engelleyecek hem de takılmalara engel olacaktır.

IPTV Avantajları

IPTV’nin uydu anteni ya da kablolu televizyon yayınlarına göre çok fazla avantajı bulunmaktadır. Bunların en cazipleri arasında şifreli yayın yapan spor ve yetişkin kanallarının da IPTV üzerinden izlenebiliyor olmasıdır. Bununla birlikte aynı şekilde premium olarak adlandırılan kanal paketlerini de IPTV üzerinden izlemek mümkündür. Eğer Süper Lig karşılaşmalarını şifresiz olarak izlemek için çeşitli yöntemler deniyorsanız IPTV bu konuda sizin için güzel bir seçenek olacaktır.

İnternet Hız Gereksinimi

IPTv yayınlarını izlemek için evinizde en az 4 Mbit hızında bir internet bağlantınızın olması gerekmekte. Bununla birlikte IPTV’yi eğer televizyonunuz üzerinden izlemek isterseniz Set Top Box adı verilen bir kutuyu da almanız gerekmekte. İnternet kablonuzu bu kutuya bağladıktan sonra kutudan çıkan HDMI ya da Scart kablosuyla televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Ancak eğer televizyonunuz akıllı tv olarak adlandırılan yeni nesil bir televizyon ise bu kutuyu almayabilirsiniz de. Ancak televizyonunuzun IPTV’yi destekleyip desteklemediği doğru şekilde bilmek çok önemli.

IPTV üzerinden yayınlanan kanalların çokluğu sebebiyle zaman zaman kanallar arasında kaybolmak mümkün olabiliyor. Özellikle spor müsabakalarını izleyen bir kişiyseniz hafta sonları günün hemen hemen her saatinde bir spor müsabakasını canlı olarak IPTV üzerinden izleyebilirsiniz. Bununla birlikte genel televizyon izleyicileri için de oldukça ilgi çekici kanallar bulunmakta.

IPTV hizmeti sadece televizyon yayınlarını kapsamıyor. Televizyon kanallarının yanında bas ve izle adı verilen özelik de mevcut. Bu özellikle birlikte size sunulan film listesi arasında dilediğiniz filmi tek dokunuşla HD kalitesinde izleyebiliyorsunuz. Bu filmler vizyon filmleri olduğu gibi, klasikleşmiş Yeşilçam filmleri ve yetişkinler için olan filmleri de içermekte.

İp Tv

Eğer IPTV yayınları ile ilgili aklınızda herhangi bir soru işareti varsa ya da bu sistemin kendi bilgisayarınızda ve televizyonunuzda nasıl çalışacağını merak ediyorsanız test paketlerini kullanarak nasıl bir sonuç aldığınızı görebilirsiniz. Bu sonuç neticesinde eğer bağlantı hızınız yavaş ise hızlandırarak IPTV kullanılabilecek bir duruma getirebilirsiniz. Bununla birlikte yine çeşitli internet hızını test eden siteler üzerinden de evinizdeki bağlantı hızınızı ölçebilirsiniz. Bugün IPTV, standart bir internet bağlantı hızında kolaylıkla ve sorunsuz olarak çalışmakta. Bu yüzden eğer bir sorunla karşılaşırsanız ilk önce internet hızınızı ve bilgisayarınızın normal bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ