İnternetten Alışveriş Güvenli Mi Ve Güvenli Siteler Nasıl Anlaşılır

İnternet teknolojisinin gelişimi insanlara farklı alanlarda kolaylıklar sağlıyor. Bu kolaylıkların bir kısmı da internetten yapılan alıverişler ve ödemeler oluşturuyor. Online olarak yapılan alışverişler büyük kolaylık sağlamasına karşın insanların bir kısmı buna temkinli yaklaşıyor ve internetten alışveriş güvenli mi sorusunu soruyor?

İnternetten Alışveriş

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş yapmak için farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerin önemli bir kısmında ödemeler kredi kartı ya da banka hesap kartı ile yapılırken bir kısmında ise ödemeler kapıda yapılır. Kullanıcılar alışveriş yaptıkları siteye göre sunulan alternatiflerden bir tanesi tercih ederek ödeme yapabilir.

Kredi kartı ya da banka hesap kartıyla yapılan alışverişlerde kart bilgilerinin siteye yazılması gerekir. Bunun dışında adres ve diğer bilgilerin de doğru bir şekilde yazılması gerekir. Böylece alınan ürünler hatasız bir şekilde adrese gelecektir. Kapıda ödemede ise sadece adres ve telefon bilgisinin doğru olarak yazılması gerekir.

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Midir?

İnternetten alışveriş güvenli mi sorusunun cevabı farklılık gösterir. Çünkü kullanıcıların kullanacakları yöntemlere göre bu sorunun cevabı değişmektedir. Gerekli özen gösterilirse bu alışveriş son derece güvenlidir. Fakat özensiz bir şekilde yapılacak alışverişler ciddi risk oluşturacaktır.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara özen gösterildiğinde internetten yapılan alışverişler tamamen güvenli olacaktır. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Alışveriş yapılacak cihazın güncel olması gerekir.
  • Cihazda mutlaka virüs programı olmalıdır.
  • İnternete bağlanılan ağın herkese açık olmaması bir diğer şart olarak dikkat çeker. Kafe, restoran otel gibi yerlerde herkese açık olan ağlar üzerinden alışveriş yapılmamalıdır.
  • Alışveriş yapılacak sitenin mutlaka SSL sertifikası olmalıdır. SSL sertifikasının bulunup bulunmadığını anlamak için adres çubuğuna bakmalıyız. https://bilginler.net şeklinde olan sitelerin SSL sertifikası mevcuttur. https://bilginler.net şeklinde ise yanı http nin sonunda s eklentisi yoksa SSL sertifikası yoktur ve güvensizdir.
  • Alışverişlerinizde kredi kartı bilgilerini girerken gerçek kredi kartınızı değil de bankanız tarafından verilecek Sanal Kart bilgilerini vermelisiniz. Böylelikle bir olumsuzluk karşısında kartınızın tüm limiti değil de sanal karta atadığınız limit kullanılabilir.
  • Kredi kart bilgilerinin üçüncü kişilerle paylaşılmamalıdır.
  • Kredi kartı bilgilerini girerken mutlaka Sanal Klavye kullanılmalıdır.
  • Kredi kartı bilgilerini girerken 3D Secure kullanarak cep telefonundan onay mesajı ile alışveriş tutarı ve şifre ile cep telefonundan onay alan sistemi kullanan siteler tercih edilmelidir.
  • Eğer sadece yurt içinden alışveriş yapıyorsanız kartınızın yurtdışı alışveriş özelliğini bankanızdan kapattırın.
  • Bilinen, güvenli ve kurumsal internet sitelerinden alışveriş yapılmalıdır.

İnternetten Alışveriş Güvenli Siteler

İnternetten alışveriş güvenli mi şeklinde soru soranlar genel olarak yukarıda belirtilen şartları sağladıklarında sıkıntı yaşamazlar. Fakat özellikle yüksek limitli kredi kartı limitine sahip olan kişilerin sanal kart kullanması çok önemlidir. Böylece olası olumsuzlukta meydana gelecek hasar çok daha düşük olacaktır. Bu hususa dikkat edilmesi çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir :  Dünya'da Bitcoini Resmi Olarak Tanıyan Ülkeler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ