İnovasyon Nedir Neden Önemlidir Ve İnovasyon Örnekleri

Globalleşen dünyada ürün ve hizmet satışını ön plana çıkartmak ve fark yaratmak için inovasyona ihtiyaç vardır. Bilginler.net ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde ekonomi ve piyasa adına bilgi ve yorumları siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise İnovasyon Nedir Neden Önemlidir Ve İnovasyon Örnekleri konulu makalemizi inceleyelim.

İnovasyon Nedir

İnovasyon Nedir Kısaca

İnovasyon genel olarak yenilik kavram olarak, hem bir süreci yenilemeyi ya da yenilenmeyi, hem de bir sonucu yeniliği ifade etmektedir. İnovasyon daha çok sıkıntıları giderme açısından odaklanma göstererek, bizi rahatsız eden sorunlara pratik çözümler bulunmasını hedef alır. İnovasyon genel olarak bir çözüm değildir yani daha çok günümüzde var olan bir ürün, hizmeti ele alıp ürüne daha farklı özellikler kazandırarak sunmaktadır. Bu aşamada önemli olan değişen yeni özelliğin etkin durumda olmasıdır.

İnovasyon Nedir

En basit tanımı ile beraber inovasyon farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve aynı zamanda bunları tamamen uygulamaktır. Bu fikirler, daha önce çözülmemiş olan sorunlara çözümler üretmek veya daha önce karşılanmayan gereksinimlere detaylı cevaplar vermektir. Ya da zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel bir konuma getirmek ve daha çok insanın işine yarayacak hale getirmeyi amaç alır. Fikirlerin uygulamaya geçirilmesi için hizmet, ürün veya iş yapış tekniklerinin daha iyi konumlanması ve bunun devamında da bu hizmetlerin ve ürünlerin satılmaya veya iş yapış tekniklerinin uygulanmasıyla birlikte, aslında inovasyon işlemi yapılmış olur.

İnovasyon süreci, bilginin ekonomik düzeyde ve toplumsal faydaya çevrilmesi olarak da tanımlanmaktadır Bu nedenle de teknikaçıdan, ekonomik ve sosyal süreçlerin oluşturduğu bir bütün olarak meydana gelir. Toplumda ve bireylerde oluşan yeniliklere açıklılık, değişim isteği ve girişimcilik ruhuyla bütünleşen bir kültürel olgu gereği vardır. İnovatif düşünce kültürüne sahip olan kurumlar ve kişiler yenilikçi fikirleri ile dikkat çekerler.

İnovasyon Örnekleri

Bir firma, yıkandığında buruşukluk özelliği göstermeyen ve dolayısıyla da ütü gerektirmeyen kumaş geliştirip, üretir ve bunu satarsa aslında inovasyon yapmış olur. Başka bir firmanın daha iri, bol ürün veren, hastalıklara dayanıklı olan domates tohumları üretmesi de, diğer bir inovasyon örneğidir. Diğer bir firmanın ise, insan sağlığı için gerekli olan bir yağ olan Omega 3 içeren yumurtalar üretmesi ve bunları çocuklaı etkiileyecek ve onları yumurta yemeğe özendirecek durumunda işlem yapması da, inovasyona örnek olarak verilir. Ya da bir hastane, hastalarının tahlil sonuçlarını İnternet’ten görebilmelerini sağlıyor ve bu gimi imkanlar veriyorsa, aslında inovasyon yapmış olur.

İnovasyon Nedir Kısaca

İnovasyon Neden Önemlidir

Yukarıdaki örneklemelerde de söz konusu olduğu gibi, hastane tarafından hastaya yapılan tahlillerin sonuçlarına internet üzerinden ulaşım imkanı veren hastane, buruşmayan kumaşı, verimli domates tohumlarını ve Omega 3’lü yumurtaları üretip satan firmalar diğer hastanelere ve firmalara göre oldukça avantajlı konumda yer almaktadır. Yani bu tür hizmet ve ürünlerin alıcıları ve aynı zamanda kullanıcıları, rakip konumdaki diğer hastanelerin ve firmaların yerine bu hastaneleri tercih etmektedir. Dolayısıyla bu hastane ve firmalar daha çok müşteri kazanırlar; daha çok ürün satar ve diğerlerine göre daha büyük gelirler elde ederler. Böylece daha hızlı büyürler; daha çok insan topluluğuna ulaşım sağlamış olurlar.

İlginizi Çekebilir :  İnternetten Alışveriş Güvenli Mi Ve Güvenli Siteler Nasıl Anlaşılır

Girişimciler İçin İnovasyon

Girişimcilik ile rekabet ortamının artması son zamanlarda gündemdedir. Özellikle günümüzde zorlu süreçlerden geçmemize bağlı olarak şirketlerin yeni uygulamalara gitmesi gerekmektedir. Yeniçağa uyum sağlamaları ve kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Müşteriye en iyi şekilde hitap edebilmeli ve inovasyona önem vermelidirler. İnovasyon bağlamında da atılması gereken adımlar ve uyulması gereken kurallar bulunmaktadır.

İnovasyon İçin Yapılması Gerekenler

Girişimciler ve firmalar için yenilik adına yapılması gerekenleri 7 ana başlık altında topladık.

Firma İçerisinde İnovasyona Uygun Ortam Sağlanmalı

Firma içerisinde inovasyona yönelik aktivitelerin yapılması gerekir. Bu bağlamda çalışanların inovasyon fikirleri değerlendirilebilir ve onlara destekleyici yaklaşımlarda bulunulabilir. Yenilikçi fikirler için imkan sağlanmalı ve çalışanların fikirleri değerlendirilmelidir.

Çalışanların motive edilerek yenilikçi fikirlerinin desteklenmesi, hem firma açısından hem de çalışanlar açısından avantajlı olacaktır. İnovasyon için uygun ortamların oluşturulması gelişmeyi isteyen firmaların en büyük görevlerindendir. Bu konuda firma tarafından kokteyller, toplantılar, workshoplar gibi etkinlikler yapılabilir. Düşünceler ve fikirler paylaşılarak yeni adımlar atılabilir.

İyi İnovasyon Fikirleri Ödüllendirilmeli

Firma içerisinde yapılan inovasyon etkinliklerinde ortaya çıkan iyi inovasyon fikirlerinin ödüllendirmesi yapılmalıdır. Bu sayede yeni inovatif bilgilerin devamının da gelmesi sağlanmış olacaktır. Ödüllendirmede cömert olmalısınız. Çalışanların birbirleri ile yarışmaları da sağlanmış olacaktır.

İnovasyon Eğitimleri Verilmeli

Firma içerisinde heyecanı artırmak ve inovasyona yönelik çalışmalar yapma çalışanların motive olmalarını ve çalışmalarındaki verimliliklerin artmasında yardımcı olur. Firma içerisinde her düzeyde çalışana inovasyon eğitimi verilmelidir. Bunun için çeşitli çalışmalar ve aktiviteler düzenlenmelidir. İnovasyonlara yönelik firmalarda değişimler sağlanmalıdır. Aynı zamanda bunun için ortam da sağlanmalıdır.

Kurumda Yaratıcılığa Yer Verilmeli

Kurum içerisinde çalışanların yaratıcı olması sağlanmalı ve buna uygun zeminlerin de hazırlanması gerekmektedir. Örneğin firma içerisindeki duvarların farklı renklerde boyanması yaratıcılığın arttığını göstermiştir. Bunun gibi yeni uygulamalar yapılabilir. İş verimliliğinin artması yönünde eylemler yapılabilir. Çalışma ortamının sıkıcı değil eğlenceli ve çekici olması gerekir. Bireyler üzerinde patron baskısının olmaması ve bireylerin bu bağlamda mobing görmemesi gerekmektedir. Çalışanların rahat olması ve inovasyona yönelik etkinliklerin yapılması firmanın ileri seviyelere çıkmasını sağlar.

İnovasyon Süreçlerinde Devamlılık Önemli

İnovasyonda başarı devamlılıktan sağlanmaktadır. Bu devamlılık arz eden bir konudur ve hemen başarı sağlanması beklenmemelidir. Öncelikle bakış açılarının değiştirilip geliştirilmesi gerekir. Bunun için de inovasyon uzun vadede başarılı olması beklenir.

Sıkıntılar Takip Edilmeli Ve Çözüme Ulaştırılmalı

Her sektörde sıkıntılar bulunmaktadır. Sorunsuz işleyen işler nadirdir ve bu bağlamda bu sıkıntılar belirlenmeli, bunun için çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle müşterilerle olan ilişkiler yakından takip edilmeli ve sıkıntılar tespit edilmelidir. Müşterinin isteklerine tam olarak yanıt verebilmek için inovasyon çalışmaları yapılabilir.

İnovasyon İçin Yapılması Gerekenler

Atölye Çalışmaları Önemli

Personelin inovasyon konusunda fikirlerinin alınması için gerekli ortamın sağlanması şart. Bunun için atölye çalışmaları da düzenli olarak yapılmalıdır. Beyin fırtınaları yapılmalı, hataların değerlendirilmesi ve ortak inovasyon becerilerinin gelişmesi sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ